Wiadomości z Świętochłowic

Śląskie: 9 pacjentów przeniesionych do innych województw, premier w punkcie szczepień

  • Dodano: 2021-04-13 06:30, aktualizacja: 2021-04-13 06:44

9 chorych na COVID-19 mieszkańców woj. śląskiego przetransportowano ostatniej doby do szpitali w innych województwach – poinformowała w poniedziałek rzeczniczka wojewody śląskiego. Premier Mateusz Morawiecki odwiedził punkt szczepień masowych w Gliwicach.

Szef rządu oświadczył, że Narodowy Program Szczepień rozkręca się

Zwrócił uwagę, że dostawa do Polski 5,5 mln dawek w II kwartale wydaje się niezagrożona.

Woj. śląskie to jeden z najbardziej doświadczonych przez COVID-19 regionów w Polsce. W ostatnich tygodniach z powodu malejącej liczby miejsc w śląskich szpitalach konieczne było przeniesienie 175 chorych do szpitali poza województwem. W dwóch przypadkach transportowano ich śmigłowcami Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. W ostatniej dobie 9 chorych trafiło do szpitali w Radomsku (Łódzkie) i w Kędzierzynie-Koźlu (Opolskie).

Według ostatnich danych Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w regionie są 5382 łóżka dla zakażonych koronawirusem, wolne pozostają 792 łóżka. Liczba łóżek respiratorowych wynosi 495. Wolnych pozostaje 55.

W szpitalu tymczasowym w Katowicach w poniedziałek leczono 266 pacjentów, w tym 24 w poważniejszym stanie, wymagających wsparcia respiratora. W sobotę i niedzielę trafiło tam 68 chorych. Drugi szpital tymczasowy – w Pyrzowicach – leczy 126 chorych, w tym 8 na respiratorach. W piątek uruchomiono tam kolejny moduł, a w poniedziałek jest uruchamiany już ostatni.

Ten szpital jest już praktycznie wypełniony – powiedziała Alina Kucharzewska.

Na 645 wyjazdów zespołów ratownictwa medycznego w ostatniej dobie 343 to interwencje w przypadku pacjentów chorych na COVID-19.

Punkty szczepień w regionie zamówiły na ten tydzień 122 tys. dawek, w poniedziałek przyjechało blisko 49 tys.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w poniedziałek o 1831 kolejnych przypadkach zakażenia koronawirusem w woj. śląskim – podało Ministerstwo Zdrowia. To wciąż najwięcej w kraju, ale znacznie mniej niż w najgorszą dla regionu środę – 31 marca – kiedy zanotowano 6092 przypadki. Wiadomo jednak, że poniedziałek to zwykle dzień z niższą liczbą przypadków ze względu na mniejszą liczbę testów wykonywanych w weekendy.

Do poniedziałku mieszkańcom woj. śląskiego podano 855 341 dawek szczepionki, dwie dawki przyjęły 225 183 osoby.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również