Wiadomości z Świętochłowic

Sonia Kwaśny komentuje odwołanie z funkcji wiceprezydenta Świętochłowic

 • Dodano: 2019-05-02 08:45, aktualizacja: 2019-05-03 13:04

29 kwietnia prezydent Świętochłowic Daniel Beger podjął decyzję o odwołaniu swojej zastępczyni Sonii Kwaśny z pełnienia funkcji wiceprezydenta miasta - taka informacja została oficjalnie opublikowana w Biuletynie Informacji Publicznej. Formalnie Kwaśny przestanie pełnić swoją funkcję 18 maja.

Oświadczenie w sprawie odwołania Sonii Kwaśny ze stanowiska Pierwszego Zastępcy Prezydenta Miasta wydał prezydent Świętochłowic Daniel Beger.

Przyjęcie Programu Postępowania Naprawczego (PPN) jest dla Miasta Świętochłowice jedynym wyjściem z kryzysowej sytuacji finansowej. Dołożyłem wszelkich starań, by PPN został przygotowany rzetelnie, odnosił się do jak najkrótszego okresu oraz by konsekwencje w nim zawarte niosły jak najmniejsze skutki społeczne. PPN obejmował wyważony zakres oszczędności, przede wszystkim dawał możliwość pozyskania środków z Ministerstwa Finansów. Dzięki temu wsparciu nie tylko ustabilizowana zostałaby sytuacja finansowa miasta, ale także jego rozwój dzięki dobrej strategii obejmującej inwestycje infrastrukturalne w Świętochłowicach.

Jak można się było domyślać, nie bez znaczenia dla decyzji o odwołaniu wiceprezydent było postanowienie Rady Miasta o odrzuceniu programu naprawczego przygotowanego przez obóz Daniela Begera.

Tuż przed głosowaniem otrzymałem informację, iż Pani Sonia Kwaśny, która brała udział w pracach nad generowaniem oszczędności w kulturze, sporcie, edukacji i sprawach społecznych oznajmiła nagle, że nie popiera zawartych w nim rozwiązań. W konsekwencji jako jedyna z podstawowego kierownictwa urzędu nie podpisała "listu wsparcia". W związku z powyższym zdecydowałem o odwołaniu jej ze stanowiska Wiceprezydenta Miasta Świętochłowice.

W trakcie głosowania nad uchwałą dwóch przedstawicieli Ruchu Ślązaków (Świerk i Kubas), najbardziej związanych z b. wiceprezydent, opowiedziało się przeciwko PPN. Był to dla mnie jasny sygnał, że te trzy osoby - w celu doprowadzenia do zmiany władzy - zawiązali współpracę z ludźmi, którzy doprowadzili do konieczności wdrożenia PPN.

Obecnie jedynym zastępcą prezydenta pozostaje Sławomir Pośpiech.

Jednocześnie chciałbym zdementować plotki pojawiające się o potencjalnych kandydatach na nowego zastępcę. Co za tym idzie, jedynym moim zastępcą pozostaje Sławomir Pośpiech.

 

Do sprawy postanowiła odnieść się też sama zainteresowana - Sonia Kwaśny.

Szanowni Mieszkańcy,
30 kwietnia zostałam odwołana z funkcji Pierwszego Zastępcy Prezydenta Miasta Świętochłowice. Zanim przedstawię mój punkt widzenia na zaistniałą sytuację, chciałam w pierwszej kolejności podziękować wszystkim współpracownikom. Dziękuję naczelnikom, dyrektorom miejskich jednostek i placówek oświatowych oraz pracownikom wszystkich szczebli za życzliwość, zrozumienie i ciężką pracę. W mojej ocenie, dzięki dobrej współpracy, udało nam się wspólnie zrealizować wiele zadań z myślą o mieszkańcach.

Jak zaznacza odwołana wiceprezydent miasta, nie mogła ona firmować Programu Postępowania Naprawczego, ponieważ zawiera on wiele oczywistych błędów.

Odwołanie mnie, jak napisał Prezydent Daniel Beger, nastąpiło w wyniku zdania odrębnego, jakie wyraziłam na temat programu postępowania naprawczego dla miasta. Programu naprawczego, w przedstawionej formie, rzeczywiście nie mogłam firmować, ponieważ zawiera on wiele oczywistych błędów, nie odnosi się w ogóle do niedoszacowania budżetu i oparty jest w dużej mierze na obniżaniu kosztów osobowych, czyli zwolnieniach. Zaproponowane w programie cięcia nie mają pokrycia w planach finansowych jednostek, przez co ich wdrożenie pogłębiłoby tylko budżetowy chaos. To ledwie mała część zarzutów, które świadczą o tym, że program jest nierealny. Moje uwagi i wnioski były jednak bagatelizowane, dlatego też, gdy nie rozwiano moich wątpliwości co do kształtu dokumentu, odmówiłam podpisania "listu wsparcia”.

Sonia Kwaśny podkreśliła także fakt, że PPN zawierał zapisy, z którymi była wiceprezydent nie mogła się zgodzić.

Stanęłam po stronie pracowników Urzędu Miejskiego, Powiatowego Urzędu Pracy, Ośrodka Pomocy Społecznej i innych jednostek, których miały dotknąć redukcje etatów. Nie mogłam bowiem pozwolić na to, że zwalniani będą długoletni pracownicy, podczas gdy wiele osób związanych z Prezydentem Miasta zostało niedawno zatrudnionych w urzędzie i spółkach, a jeden z radnych otrzymał pracę w miejskiej jednostce! O innych kwestiach, niezwiązanych z programem naprawczym, na które również nie mogłam wyrazić zgody, przyjdzie jeszcze czas rozmawiać.

Kwaśny zarzuciła też Danielowi Begerowi, że ten podejmuje złe decyzje, związane z gospodarowaniem finansami Świętochłowic.

Trzeba powiedzieć jasno, że poprzednia władza przez całe lata źle gospodarowała finansami Świętochłowic, aż w końcu miasto znalazło się na krawędzi przepaści finansowej, jednak nie zwalnia to obecnego Prezydenta od odpowiedzialności za to, co dzieje się z budżetem miasta od końca ubiegłego roku. Nie wszystkie decyzje Prezydenta podjęte w ostatnich miesiącach były bowiem trafione, stąd Regionalna Izba Obrachunkowa wezwała Świętochłowice do opracowania programu naprawczego. Nie jest jednak tak, że Świętochłowice bankrutują! Takie stwierdzenie to spore nadużycie. Miasto może szybko wyjść ze stanu chwilowej zapaści poprzez wprowadzenie nowatorskich i odważnych decyzji.

Sonia Kwaśny przypomniała także w swoim oświadczeniu, że poparcie Ruchu Ślązaków w dużej mierze przyczyniło się do wyborczego sukcesu obecnego prezydenta Świętochłowic.

Poparcie kandydatury Daniela Begera podczas drugiej tury wyborów prezydenckich było decyzją moją i Ruchu Ślązaków i odbyło się na prośbę obecnego Prezydenta, a gwarantem stabilności zawiązanej koalicji miał być radny Zbigniew Nowak, jako osoba najbliżej znająca obecnego Prezydenta. Nasze poparcie w dużej mierze przyczyniło się do wyborczego sukcesu Daniela Begera. Obecnie, gdy Prezydent ustabilizował swoją pozycję, przejmując część radnych byłego Prezydenta Dawida Kostempskiego, Ruch Ślązaków stał się, jako całość, niepotrzebny, a rozmowy były toczone tylko z pojedynczymi radnymi poza wiedzą i zgodą szefa klubu Rafała Świerka. Przy okazywaniu odmiennych poglądów część radnych Ruchu Ślązaków stała się niewygodna i zbędna.

Na koniec była wiceprezydent zwróciła się do Daniela Begera i Zbigniewa Nowaka.

Chcę jeszcze zwrócić się do Prezydenta Daniela Begera oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej Zbigniewa Nowaka, aby w miarę możliwości zaapelowali do swoich zwolenników o zaniechanie nienawistnych postów, obrażania, insynuacji, snucia teorii spiskowych także w stosunku do osób, które nie mają z sytuacją w mieście nic wspólnego. Krytyka mojej osoby, nawet ta najbardziej dosadna, czy też radość z faktu mojego odwołania, jest jak najbardziej dopuszczalna i każdy ma do niej prawo. Nie przekraczajmy jednak granic dobrego smaku i unikajmy mowy nienawiści.

Całe oświadczenie Sonii Kwaśny możecie znaleźć na jej fanpage'u.

Zobacz także

Komentarze (104)    dodaj komentarz »

 • zefel

  Ja głosowałem na Begera, bo miałem nadzieję, że po wyborach zajmie się gospodarzeniem w mieście ale on niestety cały czas uprawia politykę w stylu sejmowym i spychoterapię na poprzedników. Z takim podejściem to miał kandydować do parlamentu a nie na prezydenta miasta. Może też z tego powodu nie pracuje już w GB. Poza tym gdyby Kostempski wygrał to i tak ciągle niektórzy radni tylko by krytykowali wszystkie jego działania.

 • chropoców

  voytuś wyjdź już spod biurka begera. Obrońco nieudolnego towarzystwa i najmądrzejszy osobniku na tym portalu

 • Już pracująca

  Wreszcie zabiorą się za PUP niech te panie same szukają pracy, bo nigdy nie były pomocne. Zaczynały dzień od kawki i ciasteczka. A przekręty ze szkoleniami szkoda gadać. Niech wreszcie zobaczą jak czeba się poniżać po 30 latach pracy, żeby coś zaproponowały bezrobotnemu. Uważam że powinien być PUP zlikwidowany.

 • ja

  OOO to to,szczera prawda.Udają że pracuja.

 • witek

  Przyglądam się temu co dzieje się w mieście i ubolewam, że tu mieszkam! Tu ciągle trwa przedwyborcza awantura! Obecne władze są bezradne, nie wiedzą co zrobić by ustabilizować sytuację ekonomiczną miasta. Myślą tylko komu i ile odebrać a nie mają zielonego pojęcia jak zwiększyć dochody miasta.

 • voytek81

  tez jestem mieszkańcem i też ubolewam że Ci którzy pisza tu komentarze nie czytaja dokumentów uchwalanach i planów na uzdrownienie sytuacji Miasta - by zwiększyć dochody miasta czasem trzeba ustabilizować bezsensowne koszty - a Ty masz jakieś pomysły by zwiększyć dochody miasta? myślę ze sensowne komentarze i sugestie obecni włodarze miasta przeczytaja, może skorzystaja...

 • FIU

  Ty chyba jesteś blisko z obecną władzą????

 • haha

  Chyba bardzo blisko tuż przy zadku :)

 • .................

  Destruktorka. Samotność z czegoś wynika

 • Aneta J.

  Gratuluję Pani Soniu. Przez te 5 miesięcy wiele się pani nauczyła. Kłamstwa wychodzą pani rewelacyjnie. To pani wpadła na super pomysły oszczędności zwalniania sprzątaczek ze szkół i przedszkoli, to pani chciała zwalniać w OPS i CIS, to pani chciała likwidować stołówki w szkołach i przedszkolach, to pani zabrała dodatki dyrektorom szkół i przedszkoli. Ilu ludzi kazała pani zwolnic? Jak pani traktowała ludzi przez te 5 miesiecy. Teraz udaje pierwsza naiwna że nie wiedziała.

 • Rodzic

  No i z Tęczy miały odejść dwie pracowite mądre i bardzo przydatne osoby ale na szczęście przywrócono je z powrotem

 • Orzeł Biały

  W trakcie wyborów na jednym z portali był taki mem z wizerunkiem Kwaśnej z twarzą Świerka jak się okazało jak wiele w tym prawdy tylko kogo więcej w tym memie ? Świerk zdradził swoje środowisko, dał się tak omamić że dziś zachowuje się jakby zapomniał jak się nazywa, teraz ramie w ramie z Kostempskim, Karczem i Miki który 8 lat temu pomógł Kostempskiemu zawłaszczyć miasto, układ ten rujnuje i zburzy wszystko ku uciesze panienki której nie podobają się zabawki.Nosił wilk razy kilka...……………..

 • K. Giezek

  Juz nie dlugo panie Beger , za zniszczenie symbolu Swietochlowic stadionu im Waloszka wylecisz na pysk spowrotem na pomoze z kad pochodzisz

 • Corey

  Przypominam ze stadion zniszczyl Kostempski.

 • mieszkanka od pokoleń

  gdyby wygrał wybory to stadion byłby odbudowany a gdzie są rowery wszystkie miasta w koło nas mają biedne ten nasze Świętochłowice jedna władza odbudowała druga rujnuje

  • mieszkanka od pokoleń
   2019-05-04 20:06
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • voytek81

  a stadion najważniejszy? co na nim? - wiem łezka w oku się kreci żużel ale to niszowy niekomercyjny sport, pilka nożna? hmmm a gdzie nasza drużyna? koncerty? są wieksze stadiony w okolicy - nie oszukujmy się wyrzucić pieniądze latwo ale czy się zwrócą - no właśnie miasto jak przedsiebiorstwo - gdy ma wydatki - czytaj inwestycje - musza przynieść korzyści miastu i społeczności, a jakie przyniesie stadion? ktoś wymieni, wyliczy? jak go zagospodarowac by "nie stał" pusty?

 • Evka

  W tym mieście już lepiej nie będzie i nikt sobie nie poradzi jeden niby coś tam robił ale na długach drugi coś tam chce niby zrobić ale strzela sobie w kolano takim postępowaniem a miasto jak niszczało tak będzie dalej niszczeć koszmar wszędzie ludzi pełno pracuje w każdej instytucji a jak chcesz coś załatwić to łaskę robią. Adm na Bytomskiej masakra zgłaszasz usterkę i przez rok nie możesz się doprosić naprawy. A pani Soni współczuję utraty etatu taką to mamy wielce demokrację nawet nie można mieć własnego zdania uważam że każdy ma prawo odmówić podpisania dokumentu z którego treścią się nie zgadzamy.

 • Jołki połki

  ADM na Bytomskiej trzeba zaorać! Zbiór kłamców i oszustów,banda lewusów za nasze pieniądze! Ale co się dziwić Mistrzowie Pieprzenia Głupot Lokatorom.

 • leopold

  Z wypowiedzi Soni wynika ,że ona zna przepis na bezbolesne, szybkie i skuteczne przeprowadzenie reformy finansów miasta gwarantujące szybki powrót do radosnego wydawania pieniędzy na inwestycje , płace i inne takie - bez żadnych zwolnień i oszczędności. Nie wiadomo czemu nie spisała tych złotych myśli i nie sprzedała prezydentowi aby mógł to wdrożyć i mieć święty spokój!!! Może teraz Sonia już jako wolny strzelec będzie doradzała firmom i samorządom w sprawach finansów i ogólnie pojętej drogi do dobrobytu bez pracy , wyrzeczeń i oszczędności. Potem to już tylko UE Bank Światowy i ONZ!!! Ale się porobiło- kibicujmy rodaczce!!!

 • telewidz

  Doradza śtm jak widać z marnym skutkiem

123456

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.