Wiadomości z Świętochłowic

Sprzedawał egzotyczne pająki. Wszystkie znajdowały się na liście gatunków zagrożonych

  • Dodano: 2023-04-26 06:15, aktualizacja: 2023-04-26 06:28

W ręce świętochłowickich stróżów prawa wpadł sprzedawca pająków. Policjanci znaleźli w mieszkaniu mężczyzny 60 tych egzotycznych zwierząt, wszystkie znajdowały się na liście gatunków zagrożonych. Zgodnie z ustawą o ochronie przyrody handel bez wymaganych zezwoleń okazami objętymi ochroną zagrożony jest karą do 5 lat pozbawienia wolności.

Hodowla została zlikwidowana, mężczyźnie grozi do 5 lat więzienia

Mundurowi zajmujący się przestępstwami gospodarczymi uzyskali informację o sprzedaży zwierząt znajdujących się na liście gatunków chronionych Konwencji Waszyngtońskiej CITES. Na jednym z większych portali aukcyjnych oferowano do sprzedaży 60 młodych pająków z gatunku ptasznika królewskiego i zdobionego. Osobniki te w naturalnym środowisku żyją na drzewach, a ich jad jest groźny dla człowieka.

Sprzedającym okazał się 33-latek ze Świętochłowic, który nie posiadał certyfikatów i dokumentów wymaganych do sprzedaży, czy rozmnażania pajęczaków. 

Międzynarodowa Konwencja o Handlu Gatunkami Zagrożonymi Wyginięciem, czyli tak zwana Konwencja Waszyngtońska chroni dziko występujące populacje zwierząt i roślin, których gatunki zagrożone są w skali świata wyginięciem. Takiej ochronie podlega również ptasznik. Dziś Konwencja obowiązuje w 160 krajach. Polska ratyfikowała ją w 1989 roku.

Google NewsSubskrybuj Swiony.pl z Google News

Komentarze (2)    dodaj »

  • eda

    No to ratował zagrożone gatunki. Pogratulować a nie ganić.

  • Szkoda

    U nas chroni się to co u nas nie żyje a za granicą jest dostępne pająki nawet na talerzu jako danie. Np skóry krokodyla wódka zmijowka. Głęboka komuna i tyle

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również