Świętochłowice - portal miejski Swiony.pl

Wiadomości z Świętochłowic

Staw Kalina - co przyniesie nowy rok?

 • Dodano: 2018-01-12 12:00, aktualizacja: 2018-01-12 13:59

Na rewitalizację Stawu Kalina mieszkańcy czekają od lat. Co w tej sprawie zmieni się w tym roku?

Kilka miesięcy temu miasto otrzymało zapewnienie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, które zostało sformalizowane w formie umowy dofinansowania bezzwrotnego w wysokości 59 mln zł. Przypomnijmy, całkowity koszt  oczyszczenia terenów przyległych do Stawu Kalina wraz z jego wodami wyceniono na blisko 70 mln złotych.

Trwa dopinanie formalności z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, tam również otrzymaliśmy promesę środków bezzwrotnych. Wkrótce ma zostać ogłoszony przetarg na inżyniera kontraktu, następnie przetarg nieograniczony, który wybierze przyszłego wykonawcę. Będzie on realizował przedsięwzięcie w formule zarojektuj-wybuduj. Najbliższe miesiące to więc okres projektowania-mówił pod koniec ubiegłego rok Dawid Kostempski, prezydent Świętochłowic.

Jak zapowiada głowa miasta, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, przyszły wykonawca ma jeszcze w tym roku zacząć realizować wstępne fazy projektu. Docelowo ma on zostać zakończony w 2021 roku. Wtedy też ma zostać osiągnięty efekt ekologiczny, jak i rzeczowy w postaci wydobycia 20 tys. metrów sześciennych osadów dennych i skuteczne odgrodzenie hałdy od stawu za pomocą szczelnej ścianki. Ma ona zabezpieczać przed wtórną degradacją. Ostatecznie woda ma być czysta, a teren wokół zrewitalizowany.

Najbliższe postępowanie przetargowe mieści się w ramach planu remediacji, który został zatwierdzony przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska. To nie wszystko, przyszły wykonawca będzie musiał kierować się także naszym programem funkcjonalno-użytkowym - dodaje prezydent miasta.

Czy mieszkańcy dzielnicy Zgoda będą mogli w najbliższych latach cieszyć się zrewitalizowanym stawem? Będziemy śledzić temat na bieżąco.

Najnowsze informacje z Świętochłowic w Twojej skrzynce e-mail

Dodanie e-maila do bazy prenumeratorów oznacza akceptację regulaminu »

Zobacz także

Komentarze (45)    dodaj komentarz »

 • ziga

  Temat dobry przed kolejnymi wyborami czyt.obietnicami.Czy to Dawidek czy Zbyszek bydzie prezydentem czy kto inny nikt z tego miejsca drugiego amelungu nie zrobi jak to się marzyło tymu pierwszymu.A licytowanie się kto zrobi i za ile czy kto ile kasy wzioł itp to ino gra polityczno przed wyborami. Żol mi mieszkańców bo jak pamiętom za bajtla tam zawsze śmierdziało z tego stowu.Rozwiązanie jest proste woda wypompować i zasypać i postawić kolejno biedronka albo inny lidel bo tego momy za dużo w świonach...kto jest za to jo startuja w wyborach na prezydynta

 • Róża

  Gdyby to było takie proste, ale niestety ten teren jest zalewowy, odbiera wodę z całej okolicy, zasypując Kalinę zalano by okoliczne osiedla.

 • Tiruriru

  Zdrenować i odprowadzić do kanalizacji i po sprawie!A w miejscu tego cuchnącego bajora zrobić fajny skwerek z ławkami i fontanną.Ten staw nawet jak uda się oczyścić to efekt ekologiczny będzie tymczasowy! Ziemia w około jest skażona,Wystarczy tylko kaprys natury w postaci powodzi i staw kolejny raz będzie zanieczyszczony!Jak coś robić to tak aby miało ręce i nogi a nie pod publiczkę i zbliżające się wybory.

 • jorg

  zaloć tyn teryn g... i po problymie haha

 • krist

  co to ma znaczyć ta kalina? reklama Nowaka? czy myślicie że on zbawi świony? obecny prezydent robi co może tylko sam nic nie zrobi

 • us

  Pokazał już raz co zrobił z kaliną, dziękuję ale ja temu panu nie wierzę!

 • Wyborca sprawiedliwy

  To są czysto teoretyczne spekulacje,wiadomo że to sam Nowak musi chcieć, na siłę nikt go nie zmusi! Ale jak zwykle już jest pewna grupa opluwaczy mądrzejszych od wszystkiego z góry zakładając i będąc pewnym że koleś się nie nadaje więc mądrale napiszcie kto waszym zdaniem się nadaje na prezydenta tego miasta?Może sami wystartujecie w wyborach,z taką wiedzą i doświadczeniem macie pewnie szanse,pochwalcie się jeszcze co do tej pory zrobiliście na korzyść miasta i mieszkańców prócz pisania tych mądrości na tym portalu.

  • Wyborca sprawiedliwy
   2018-01-15 07:50
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • us

  Zastanów się co piszesz. A jakie miał doświadczenie Kostempski? żadne! nosił teczkę buzkowi i zataił swoją przeszłość - takiegoście wybrali!

 • Tj

  Ale ze co trudno porownac co wladza zrobila dla moasta w 2000-2010r?Kontra 2010r>Prosze Cie :)

 • Wyborca sprawiedliwy

  Mamy rok 2018 więc nie pisz mi tu co kto zrobił w latach 2000 - 2010 trzeba się rozwijać a nie cofać w tył.Masz prawo glosować na kogo chcesz możesz nawet na Bolka jak oczywiście będzie startował i "zamelduje się w świonach"

  • Wyborca sprawiedliwy
   2018-01-15 11:32
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Tj

  To Ci powiem ze glosowalem na Mosia czego zalowalem pozniej na ZŁOŚĆ zagłosowałem na Kostempskiego i wiesz co nie zaluje a widzac obecnych potencjalnych konkurentów sa dla mnie niczym innym jak darmozjadami pierdzacymi w stolek tylko i wylacznie dla kasy a nie w interesie miasta.

 • Wyborca sprawiedliwy

  Czyli jak zrozumiałem delfin działa w interesie miasta tak? No to powodzenia możesz kolejny raz na niego głosować nikt ci nie zabroni!

  • Wyborca sprawiedliwy
   2018-01-15 15:47
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Elkop

  Pan Beger na Prezydenta Miasta ityle ..

 • Swiony Chropaczow

  Dobrze, ze nie Swietochlowic ;)

 • Zdzich

  Ja, hmm... Na pewno.

 • Obserwator

  Tak, zróbmy ze Zbyszka prezydenta już teraz, natychmiast - a czy ktoś pytał jego samego o zdanie? Ten uczciwy człowiek musi mieć poparcie ludzi identyfikujących się z jego poglądami, wartościami i postrzeganiem problemów. Kilku na tym forum podniosło ręce, że są gotowi, aby zagłosować na niego, a gdzie reszta? Przed wyborami w 2014 roku na forach nie brakowało głosów przeciwko Kostempskiemu, a już za chwilę miały wchodzić służby do akcji. Kostempski wygrał wybory w pierwszej turze, zaś jego przeciwnik przepadł. Nieco później nad Kalinę nadjechała Broszka ze świtą i w blasku fleszy opowiadała bajki o Kalinie, a biedny Zbyszek dał się w to widowisko wkręcić. Wybory PiS wygrał, temat Kaliny przepadł jak kamień w wodę. Sztuka polityki polega więc na możliwościach, które przy nieistniejącej w mieście opozycji są żadne po stronie Nowaka. Przynajmniej na ten czas.

 • jackyl

  Chopie poytej na Korei co dobrego Nowak zrobił dla osiedla jako radny...temat śmierdzącego wysypiska i to co się składuje na nim i musicie zrozumieć ,że bez inwestora co w pompuje w Świony kilka baniek to nic w tych Świonach nie bydzie

 • Tiruriru

  Z jednym tu muszę się zgodzić! Opozycja w tym mieście to dno dna! Zero,cisza jak po śmierci organisty chyba liczą że Yarosław twórca opcji niemieckiej i czwartej kolumny przyjedzie do świon i wyznaczy kto ma startować i zostać preziem.Obudzą się z ręką w nocniku jak delfin będzie świętował kolejną rocznicę ogłupienia mieszkańców.

 • Komandor

  Uczciwy jak polityk, poglądy i wartości oraz postrzeganie problemów niezmienne ;). Co do Broszki, to się zgadza. A tak na marginesie, działalność Nowaka razem z Begerem, temu pierwszemu tylko wizerunkowo szkodzi. Zby ma poziom i potrafi docenić przeciwnika, a ten drugi tylko jątrzy.

 • Tj

  Czytając poniżej nie dziwię sie ze Dawid jest prezydentem Sw haha

123

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.