Wiadomości z Świętochłowic

"Stop prędkości" w liczbach. Świętochłowicka drogówka podsumowała działania

  • Dodano: 2021-08-06 06:30, aktualizacja: 2021-08-06 06:33

W miniony czwartek na terenie Świętochłowic policjanci drogówki przeprowadzili działania „Stop Prędkości”. Celem akcji było egzekwowanie od kierujących przestrzegania ograniczeń wynikających z przepisów o ruchy drogowym oraz zminimalizowanie liczby osób zabitych w wypadkach. Niestety nie obyło się bez amatorów szybkiej jazdy.

Mundurowi ujawnili ponad 30 przekroczeń prędkości

W ręce mundurowych wpadło także dwóch nietrzeźwych rowerzystów.

Mundurowy w trakcie dokonywania pomiaru prędkości jadącego pojazdu na jednej ze świętochłowickich ulic
Głównym celem prowadzonych przez drogówkę działań jest ograniczenie liczby zdarzeń drogowych, poprzez egzekwowanie od kierujących przestrzegania ograniczeń prędkości. To właśnie ona jest najczęstszą przyczyną wypadków drogowych. We wtorek policjanci z miejscowej drogówki do wieczora dokonywali pomiarów prędkości na terenie całego miasta, szczególnie w miejscach występowania zagrożeń bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Kontrolowali również stan trzeźwości kierujących. W ręce mundurowych wpadło dwóch nietrzeźwych rowerzystów.

Przypominamy, że alkohol i rower to nie jest dobre połączenie

Policjanci apelują o rozwagę i przypominają o zagrożeniach związanych z jazdą na rowerze po spożyciu alkoholu. Rowerzyści poruszający się ulicami muszą pamiętać, że są pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego i nic nie zwalnia ich z przestrzegania przepisów prawa o ruchu drogowym. Rower to nie tylko beztroska przyjemność. W konfrontacji z poruszającymi się prawidłowo uczestnikami ruchu drogowego cyklista może doprowadzić do tragicznych w skutkach zdarzeń.

W myśl obowiązujących przepisów rowerzyście, który znajduje się w stanie po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,2 promila alkoholu), grozi kara aresztu do 14 dni albo grzywna. W przypadku jazdy w stanie nietrzeźwości (0,5 promila alkoholu i więcej) grozi kara aresztu albo grzywna. Sąd może również orzeczenia wobec sprawcy zakaz prowadzenia pojazdów innych niż mechaniczne od 6 miesięcy do nawet 3 lat.

Działania miały charakter prewencyjny. Kierujący, którzy nie stosowali się do ograniczeń prędkości, a szczególnie ci, którzy tę prędkość rażąco przekroczyli, musieli liczyć się z konsekwencjami prawnymi. Niestety nie zabrakło amatorów zbyt szybkiej jazdy. Stróże prawa ze świętochłowickiej komendy ujawnili ponad 30 naruszeń przepisów dotyczących przekroczenia dopuszczalnej prędkości.

Przypominamy, że przekroczenie prędkości ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym skutkuje zatrzymaniem prawa jazdy. Apelujemy do kierowców, aby jechali wolniej w miejscach, gdzie przepisy i zdrowy rozsądek wymagają szczególnej ostrożności. Wzmożona czujność niezbędna jest m.in. w okolicach przejść dla pieszych, przejazdów dla rowerzystów oraz skrzyżowań.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również