Wiadomości z Świętochłowic

Strajk nauczycieli trwa. Co z jutrzejszymi egzaminami gimnazjalnymi w Świętochłowicach?

 • Dodano: 2019-04-09 15:45, aktualizacja: 2019-04-09 21:45

Mija drugi dzień ogólnopolskiego strajku nauczycieli. W Świętochłowicach strajkuje aż 92 proc. samorządowych szkół. Część z nich to gimnazja, w których jutro powinny się rozpocząć egzaminy. Czy do nich dojdzie?


Dziś, o godz. 15.00 rozpoczął się kolejny etap rozmów prowadzonych przez stronę rządową z nauczycielami. Spotkanie zwołano w Centrum Partnerstwa Społecznego Dialog. Czy negocjacje zakończą się fiaskiem jak poprzednie? Dowiemy się niebawem.

O informację w sprawie egzaminu gimnazjalnego poprosiliśmy Śląskie Kuratorium Oświaty. Egzamin gimnazjalny w woj. śląskim odbędzie się w ponad 700 szkołach, tj. w gimnazjach i szkołach, w których są prowadzone klasy gimnazjalne.

- Z informacji przekazanych przez dyrektorów szkół wg stanu na 9.04. godz. 15.00. wynika, że wszystkie szkoły są gotowe do przeprowadzenia egzaminu. Zespoły nadzorujące zostały powołane. Do Kuratorium Oświaty w Katowicach zgłosiło się ponad 500 nauczycieli chętnych do pracy w zespołach nadzorujących. Wizytatorzy na bieżąco przekazują dyrektorom kontakt do  osób posiadających kwalifikacje pedagogiczne.  Dyrektorzy szkół mogą zmienić, uzupełnić skład zespołu nadzorującego nawet w dniu egzaminu - wyjaśnia Anna Kij ze Śląskiego Kuratorium Oświaty.


W Świętochłowicach egzamin gimnazjalny odbędzie się bez przeszkód

Miasto deklaruje, że szkoły są przygotowane do egzaminu, a zespoły nadzorujące jego przebieg zostały skompletowane. Jak informuje Katarzyna Tomczyk, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Świętochłowicach, egzaminy gimnazjalne w Świętochłowicach zostaną przeprowadzone zgodnie z planem w dniach 10-12 kwietnia.


Informację tę potwierdza także Miejski Zarząd Oświaty w Świętochłowicach. Jak podaje magistrat:


- Zgodnie z rozporządzeniem z dnia 2 kwietnia 2019 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzenia egzaminu gimnazjalnego i egzaminu maturalnego dokonano naboru wśród emerytów, pracowników organu prowadzącego oraz społeczności lokalnej posiadających kwalifikacje wymagane do zajmowania stanowiska nauczyciela.


I to oni wypełnią kadrową lukę, która pojawiła się po przyłączeniu się świętochłowickich nauczycieli do strajku.
Podczas zwołanej dziś konferencji prasowej, Urszula Bauer, Śląski Kurator Oświaty, zaznaczyła, że zrobi wszystko, aby egzaminy odbyły się zgodnie z harmonogramem. 


- W dniu jutrzejszym 38 tysięcy uczniów trzecich klas gimnazjów przystąpi do egzaminu gimnazjalnego. Wraz z uczniami ten bardzo ważny moment będą przeżywali także rodzice. Wszyscy będziemy jutro zdawać egzamin: z odpowiedzialności, z rzetelnego wypełniania swoich obowiązków – podkreśliła Urszula Bauer, Śląski Kurator Oświaty.


Przedstawiciele kuratorium wyliczają, że jest już pół tysiąca chętnych do pracy w zespołach nadzorujących przeprowadzenie egzaminu.


- Zgłosiło się do nas wiele osób, które zadeklarowały, że posiadają odpowiednie kwalifikacje i mogą włączyć się w nadzorowanie egzaminów – podkreśla Urszula Bauer.

Dodaje też, że nabór trwa, a chęć udziału w egzaminach można zgłaszać przez stronę Kuratorium Oświaty w Katowicach


Apele zamiast systemowych rozwiązań


Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek podczas wspomnianej konferencji zaapelował do nauczycieli:

- W dniu jutrzejszym rozpoczyna się proces egzaminacyjny, który dla wielu uczniów w Polsce, ale i również w województwie śląskim będzie decydował o ich przyszłości, o ich dalszych wyborach, dalszej edukacji. Stąd też nasze dzisiejsze spotkanie. Chcemy zaapelować do wszystkich zajmujących się organizacją zespołów nadzorujących jutrzejsze egzaminy, aby dali szansę podejścia do egzaminów wszystkim dzieciom, które tego pragną i przygotowywały się od lat. To jest absolutny imperatyw dla wszystkich, którzy z troską podchodzą do edukacji i naszych przyszłych pokoleń – powiedział Wojewoda Śląski.

Zarówno Kurator Oświaty, Wojewoda Śląski, jak i Marszałek Województwa apelowali do nauczycieli, aby przerwali strajk. Nie pojawiły się żadne inne propozycje. Te prawdopodobnie padną podczas rozmów z rządem.


- Zwracam się również do wszystkich nauczycieli, którzy podjęli decyzję o tym, żeby strajkować, że być może w ten jutrzejszy dzień i pozostałe dni, które są dniami wyznaczonymi na egzaminy, podjęli się opieki nad swoimi uczniami, z którymi przez wiele lat pracowali przygotowywali ich do egzaminu – dodał. 


Jak wygląda sprawa w świętochłowickich szkołach?


Mariusz Szeremeta, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1, w komunikacie opublikowanym dziś na szkolnej stronie internetowej wyjaśnia:


- Egzaminy szkolne są niestety nadal zagrożone, jednak czynimy wszelkie starania, by mogły się one odbyć w podanych Państwu oraz Uczniom terminach. Kuratorium Oświaty w Katowicach oraz Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Jaworznie o zagrożeniu nieprzeprowadzeniem egzaminów zostały poinformowane. Mamy nadzieję, że nasze działania okażą się na tyle skuteczne, że zaplanowany egzamin zostanie przeprowadzony
Niewielkie możliwości kadrowe powodują jednak, że egzamin może odbyć się wyłącznie w sali gimnastycznej i auli, które zostały przygotowane na tę ewentualność. Rozpoczęcie egzaminu uzależnione będzie od spełnienia wymogu określonej rozporządzeniem MEN liczby członków zespołu nadzorującego (2 os. na pierwszych 25 uczniów i jedna na każde następne 25). Jeśli wszyscy się stawią, egzamin rozpocznie się o godzinie 900. Prosimy, żeby Państwa dzieci przyszły do szkoły na godzinę ósmą. Ze względu na strajk nauczycieli nie będziemy w stanie zapewnić Państwa dzieciom opieki w czasie przerwy między egzaminami. Rada Pedagogiczna Zespołu Szkół Ogólnokształcących dziękuje Państwu za wsparcie i zrozumienie. Rada dziękuje także za spontaniczne i piękne wyrazy poparcia płynące ze strony Państwa dzieci. Ja także dziękuję za szacunek okazywany polskiej edukacji. Postaramy się, by w zespołach nadzorujących egzamin pracowali wyłącznie nauczyciele zatrudnieni w naszym Zespole lub innych szkołach i placówkach, gdyż Rozporządzenie MEN opublikowane w ostatniej chwili dotyczące obsady komisji nadzorujących budzi poważne wątpliwości prawne (...)

O tym, że egzamin gimnazjalny odbędzie się bez przeszkód informuje także Ernest Sznajder, dyrektor ZSO nr 2 w Świętochłowicach.

- Egzaminy gimnazjalne odbędą się zgodnie z kalendarzem roku szkolnego - napisano w komunikacie opublikowanym na stronie szkoły.

Komentarze (9)    dodaj »

 • Kowalski

  Jeśli prawdą jest ze nauczyciele zarabiają ok 3tys to niech strajkują do bólu

 • Sylwester

  W tym rzecz, że nie wszystko jest prawdą. Z tego co zauważyłem, publikowane są tylko wynagrodzenia zasadnicze, a i te czasem mijają się z prawdą- to można łatwo sprawdzić, bo są sztywne stawki w zależności od stopnia awansu. Nikt nie pisze o dodatkach: wysługa lat (nauczyciele mają ją go już po 3 latach pracy), dodatek motywacyjny, dodatek za wychowawstwo. Nie piszą o dofinansowaniach do studiów . Nie mówią o nadgodzinach (zdarza się, że wypracowują nadgodzin więcej niż maja pensum). O dodatkach z funduszu socjalnego też nie wspominają (jeśli mają godziny w innych placówkach, to z każdej je otrzymują). I żeby było jasne - jestem ZA strajkiem, pospolite ruszenie to nadzieja dla reszty. Ale niech nie zakłamują rzeczywistości. Oczywiście nie wszyscy mają kokosy, ale naprawdę...niektórzy niech posypią głowę popiołem.

 • Hejt

  Pytanie do MODERATORA.CZY NA TYM PORTALU JEST PREZYDENCKA CENZURA ,BO KTORYS KOMENTARZ PRZECIWNY PANU PREZYDENTOWI NIE ZOSTAŁ OPUBLIKOWANY ,MIMO BRAKU MOIM ZDANIEM TREŚCI NIEZGODYCH Z PRAWEM

 • Magdalena

  A ja się nie martwię egzaminami. Te ostatecznie można przeprowadzić w innym terminie. Dzieci są przygotowane. A ktoś pomyślał o pozostałych uczniach? O tym, ile czasu przepadnie? W jaki sposób materiał będzie nadrabiany?

 • Szeroki

  A gdzie się podziała prezydent Kwaśny ???

 • Nauczyciel

  Ona to porażka

 • Majk

  Zajmuje się "Polityką" ?

 • kres

  Nauczyciele, swoim uczniom zgotowali ten los. Strajkując w dniach egzaminów nie zdobędą zaufania uczniów i ich rodziców.

 • Lok

  Już zdobyli zaufanie

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również