Wiadomości z Świętochłowic

Światła w aucie – Kiedy i jak prawidłowo z nich korzystać?

  • Dodano: 2024-10-28 07:15, aktualizacja: 2024-10-28 07:45

Po raz kolejny wraz z nadejściem jesieni rozpoczynamy akcję „Twoje Światła – Nasze Bezpieczeństwo”. Policja zachęca do udziału w akcji, podczas której wszyscy chętni będą mogli bezpłatnie sprawdzić ustawienie świateł w swoich pojazdach na wybranych stacjach diagnostycznych. Przypominamy kiedy i w jakich warunkach prawidłowo korzystać z konkretnego rodzaju oświetlenia.

Aura za oknem szybko się zmienia. Ze słonecznej pogody niebawem przejdziemy w jesienny, deszczowy klimat i związane z tym utrudnione warunki na drogach. Aby uniknąć wysokiego mandatu, a przede wszystkim nie stwarzać niebezpiecznych sytuacji dla siebie i innych, należy pamiętać o wykorzystywaniu odpowiedniego rodzaju oświetlenia w aucie tylko w określonych warunkach.

Kierujący pojazdem jest obowiązany zachować szczególną ostrożność w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi lub innymi przyczynami, a przede wszystkim do:

  • włączenia świateł mijania lub przeciwmgłowych przednich albo obu tych świateł jednocześnie,
  • poza obszarem zabudowanym podczas mgły, dawać krótkotrwałe sygnały dźwiękowe w czasie wyprzedzania lub omijania.

Przepisy dotyczące świateł przeciwmgłowych – kiedy je włączać?

Kierujący pojazdem może używać tylnych świateł przeciwmgłowych, jeżeli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 m. W razie poprawy widoczności, kierujący pojazdem jest obowiązany niezwłocznie wyłączyć te światła.

Obowiązek używania świateł dotyczy kierującego także podczas zatrzymania wynikającego z warunków lub przepisów ruchu drogowego.

Światła mijania w warunkach normalnej przejrzystości

Kierujący pojazdem jest obowiązany używać świateł mijania podczas jazdy w warunkach normalnej przejrzystości powietrza. W czasie od świtu do zmierzchu w warunkach normalnej przejrzystości powietrza, zamiast świateł mijania, kierujący pojazdem może używać świateł do jazdy dziennej.

Od zmierzchu do świtu, na nieoświetlonych drogach, zamiast świateł mijania lub łącznie z nimi, kierujący pojazdem może używać świateł drogowych, o ile nie oślepi innych kierujących albo pieszych poruszających się w kolumnie.

Kierujący pojazdem, używając świateł drogowych, jest obowiązany przełączyć je na światła mijania w razie zbliżania się:

  • pojazdu nadjeżdżającego z przeciwka, przy czym, jeżeli jeden z kierujących wyłączył światła drogowe – drugi jest obowiązany uczynić to samo,
  • do pojazdu poprzedzającego, jeżeli kierujący może być oślepiony.

Na drodze krętej, oznaczonej odpowiednimi znakami drogowymi, kierujący pojazdem może używać przednich świateł przeciwmgłowych od zmierzchu do świtu, również w warunkach normalnej przejrzystości powietrza. Przepis ten stosuje się również podczas zatrzymania pojazdu, wynikającego z warunków lub przepisów ruchu drogowego. Jeżeli zatrzymanie trwa ponad 1 minutę, dopuszcza się wyłączenie świateł zewnętrznych pojazdu, o ile na tym samym pasie ruchu, przed tym pojazdem i za nim, stoją inne pojazdy.

Konsekwencje nieprawidłowego korzystania ze świateł samochodowych

Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd bez wymaganych przepisami świateł, lub pozostawia pojazd bez wymaganego przepisami oświetlenia, podlega karze grzywny.

Weronika MyszkaWeronika Myszka
Źródło: KMP Świętochłowice / fot. KMP Świętochłowice

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również