Wiadomości z Świętochłowic

"Święci ze Śląska wzięci" w szkole salezjańskiej

  • Dodano: 2015-12-11 10:45
W piątek, 4 grudnia 2015r., w Salezjańskim Zespole Szkół Publicznych „Don Bosko” w Świętochłowicach odbył się po raz siódmy Dzień Śląski pod hasłem „Święci ze Śląska wzięci”. Organizacją imprezy zajęli się nauczyciele – humaniści. Tym razem starali się zwrócić uwagę uczniów na wartość bardzo ważną dla każdego chrześcijanina, jaką jest świętość, i przekonać ich (poprzez konkretne przykłady osób związanych ze Śląskiem), że jest ona możliwa do osiągnięcia. Już miesiąc wcześniej każda klasa losowała jedną postać, potem poznawała jej życie i działalność. Następnie przygotowała krótką etiudę filmową jej poświęconą. 
 
 
W pierwszej części spotkania młodzież miała możliwość wysłuchania wykładu znanego dziennikarza naukowego, pana doktora Tomasza Rożka na temat skal Wszechświata. Okazało się, że to  trudne zagadnienie zostało w ciekawy sposób zaprezentowane.  W tym samym czasie przedstawiciele każdej klasy wzięli udział w pisemnym konkursie wiedzy o śląskich świętych. Następnie wszyscy uczestnicy szkolnego święta mieli okazję, by pochwalić się wcześniej przygotowanym stoiskiem wyposażonym nie tylko w tradycyjne specjały śląskiej kuchni, ale także informacje dotyczące świętych. Pomysłowość i zaangażowanie uczniów zaskoczyły oceniającą je komisję. 
 
 
Wiele emocji dostarczyła również druga część obchodów, podczas której zaprezentowano najlepsze filmy przygotowane zarówno przez gimnazjalistów, jak i uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Mogli oni także sprawdzić swoją wiedzę dotyczącą świętych podczas konkursu dla publiczności. Warto również wspomnieć o występach artystycznych uzdolnionej młodzieży (scenki teatralne, dekalog i osiem błogosławieństw w gwarze śląskiej oraz śpiew), które wprawiały wszystkich w radosny nastrój. Punktem kulminacyjnym dnia był – jak co roku – występ nauczycieli – organizatorów, którzy ujawnili swoje prawdziwe, czyli …anielskie oblicze.
 
 
Komentarze uczniów świadczą o tym, że impreza się podobała i jest dla nich ważna. Spojrzenie na różne aspekty życia na Śląsku  z pewnością pomaga określać własną tożsamość. 
 
 
 

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.