Świętochłowice - portal miejski Swiony.pl

Wiadomości z Świętochłowic

Świętochłowiccy policjanci kolejny raz ostrzegają przed oszustami

  • Dodano: 2020-07-30 08:00, aktualizacja: 2020-07-30 06:56

Świętochłowiccy policjanci kolejny raz ostrzegają przed oszustami, którzy wyłudzają pieniądze. Przez ostatnie dni przestępcy po raz kolejny dali o sobie znać, podszywają się pod policjantów.

Najczęściej dzwonią do osób starszych i informują ich, że oszczędności zgromadzone na kontach i lokatach bankowych są zagrożone i natychmiast trzeba je wypłacić, a następnie przekazać stróżom prawa. Apelujemy do rodzin seniorów, aby rozmawiali z najbliższymi o zagrożeniach związanych z oszustami.

Przypominamy – policjanci nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwonią z takim żądaniem!

Mundurowi z Komendy Miejskiej Policji w Świętochłowicach ostrzegają przed osobami, które podszywając się pod policjantów, prokuratorów, członków rodziny albo pracowników różnych instytucji, usiłują wyłudzić pieniądze.

Wydawałoby się, że już każdy słyszał o oszustwach metodą „na policjanta” czy „na wnuczka”. Niestety pomimo wielokrotnych apeli, wciąż dochodzi do zdarzeń, w których pokrzywdzonymi są seniorzy. Przestępcy nie próżnują i dalej szukają łatwego zarobku. 

Świętochłowicka Policja systematycznie pracuje i angażuje się w działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa seniorów zamieszkujących miasto. Przypominamy, iż wspólnie z przedstawicielem miejscowej Fundacji Rodzin Polskich im. św. Jana Pawła II, policyjna profilaktyk ze Świętochłowic nagrała dla seniorów spot. Przedsięwzięcie o nazwie „Nie daj się oszukać” swoim patronatem objął Prezydent Miasta Świętochłowice.

Jak sam tytuł wskazuje, film poświęcony jest tematyce oszustw, przedstawia on jeden z klasycznych scenariuszy, którym posługują się przestępcy. W rolę głównej aktorki wcieliła się m.in. jedna z podopiecznych fundacji.

Zobacz go koniecznie, klikając poniżej:

SPOT

Pamiętajmy, że zasada ograniczonego zaufania do nieznajomych obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi. Niespodziewane telefony nie muszą zakończyć się finansową porażką, jeżeli będziemy przestrzegać kilku podstawowych zasad, o które apelujemy:

  • Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem!
  • Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach! Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust!
  • Nigdy w takich sytuacjach nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku i nie przekazuj nikomu swoich danych, numerów PIN i haseł!
  • Po takiej rozmowie natychmiast zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer i opowiedz o tym zdarzeniu. Poinformuj Policję, dzwoniąc pod numer 112 (najlepiej z innego telefonu np. od sąsiadki, lub odkładając słuchawkę, tak jak zwykle kończysz rozmowę). Pamiętaj, połączenia z numerem 112 są bezpłatne.

Przypominamy, że policjant, który podejmuje czynności służbowe w cywilu i nie jest umundurowany, MUSI podać stopień, imię i nazwisko i okazać legitymację służbową w taki sposób, aby osoba, wobec której podejmuje czynność służbową, miała możliwość odczytania numeru i nazwy organu wydającego legitymację oraz nazwiska policjanta.

Pamiętajmy, że policjanci nigdy nie żądają pieniędzy za prowadzone czynności ani też nie pośredniczą w przekazywaniu gotówki!

Nie dajmy przestępom szansy! Nie pozwólmy, aby zabrali oszczędności życia! Na Państwa sygnały policjanci czekają całą dobę. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, że nie jest to członek rodziny czy prawdziwy funkcjonariusz tylko oszust lub w chwili, gdy dzwoniący postępuje w podany powyżej sposób, NATYCHMIAST POWIADOM POLICJĘ, PAMIĘTAJ, ABY WCZEŚNIEJ ZAKOŃCZYĆ ROZMOWĘ Z OSZUSTEM ODKŁADAJĄC SŁUCHAWKĘ TELEFONU!

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

  • krist

    dlaczego są tak niskie kary dla takich oszustów ? dla przykładu powinni dostać odpowiedni wyrok może odstraszyło by innych potencjalnych oszustów

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.