Wiadomości z Świętochłowic

Świętochłowice: Akcja deratyzacji miasta

 • Dodano: 2020-08-25 06:45, aktualizacja: 2020-08-25 06:55

Zgodnie z Zarządzeniem nr 584/2020 Prezydenta Miasta Świętochłowice z dnia 19.08.2020, informujemy, że na całym terenie miasta Świętochłowice, od 14 września do 16 października 2020 r. zostanie przeprowadzona obowiązkowa akcja deratyzacji (odszczurzania).

Akcja będzie polegała na jednoczesnym wyłożeniu środka trującego we wszystkich budynkach mieszkalnych, użytkowych, zakładach handlowych, sklepach, magazynach, obiektach przemysłowych, fabrykach, wytwórniach i przetwórniach artykułów spożywczych, obiektach kolejowych oraz na terenie gospodarstw rolnych itp., stanowiących własność państwową, gminną, spółdzielczą lub prywatną. Wszyscy właściciele, administratorzy, zarządcy i użytkownicy wyżej wymienionych obiektów, zobowiązani są zaopatrzyć się w środek trujący przeciwko gryzoniom na koszt własny.

Akcję odszczurzania należy przeprowadzić wg następujących zasad:
1. Przed wyłożeniem środka trującego należy uporządkować ganki piwniczne, pomieszczenia gospodarcze, strychy itp.

2. W dniu 14 września 2020 r. należy środek trujący wyłożyć w miejscach pojawienia się gryzoni, a w szczególności na śmietnikach, na strychach, w budynkach gospodarczych itp., zgodnie z instrukcją na opakowaniu środka trującego.

3. Od dnia 14 września 2020 r. do 16 października 2020 r. należy pozostawić wyłożony środek trujący uzupełniając go w miarę spożycia przez gryzonie w czasie trwania akcji.

4. Padłe gryzonie oraz resztki środka trującego należy usuwać na bieżąco. Cały teren posprzątać do 2 dni po zakończeniu akcji.

5. Osoby zobowiązane do bezpośredniego przeprowadzania akcji odszczurzania winny podjąć czynności zabezpieczające przed nieszczęśliwymi wypadkami zatruć mieszkańców i zwierząt domowych, a w szczególności:

- pouczyć dzieci o niebezpieczeństwach zatrucia,

- zwierzęta i ptactwo domowe trzymać w trakcie trwania akcji w zamknięciu,

- w miejscach wyłożenia środka trującego wywiesić ostrzeżenie: UWAGA TRUCIZNA!

- w przypadku zatruć kierować niezwłocznie osoby chore do najbliższego punktu pomocy lekarskiej.

Nadzór nad akcją, jej przygotowaniem i wykonaniem (właściwe uporządkowanie terenu, terminowe wyłożenie środka trującego oraz późniejsze zebranie i unieszkodliwienie padłych gryzoni i pozostałej trucizny) pełnią przedstawiciele Urzędu Miasta, w porozumieniu z Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym w Chorzowie.

Komentarze (12)    dodaj »

 • Adam

  Dobrze robią! W końcu będzie porządek!

 • Stanisław

  Bardzo dobrze! Precz ze szkodnikami w mieście!

 • Robertt

  Najgorzej jest że starymi ludźmi, rzucającymi odpadami na chodnik. Kości, chleb, nawet gotowane warzywa..... Myślą że tak po bożemu. I karmią te latające szczury (gołębie) , co roznoszą wcale nie mniej chorób co zwykle szczury. Co innego gołębie rasowe. To prawdziwe ptaki. Ale [...]a z chodnika nie wezmą. Nie przetłumaczysz.

 • Agata

  Niestety, ludzie dokarmiają i szkodniki mają się tutaj bardzo dobrze. Potem gołębie srają na samochody, robią syf i przenoszą choroby

 • Mana

  Na osiedlu licealna i nastolatków jest składowisko owoców z całej Europy to są tony zalegających śmieci, tam one się żywią. Tego jest pełno, ogromne szczury biegają po mieście

 • maks

  Opisz różnice między golębiem rasowym a jak to określiłeś "latającym szczurem".

 • tyle

  Tony żywności wyrzucanej przez PATOLĘ to powód mnożenia się szczurów .Zobaczcie planty jak głupcy całe chleby wyrzucają w pobliżu budki z pieczywem.Straż miejska oczywiście tego nie widzi .Czekam kiedy kryzys spowoduje , ze PATOLA bedzie tego chleba szukać a to już wkrótce i ZERO SOCJALU!

 • 1946

  "tyle" - byłbyś bardzo zdziwiony gdybyś zobaczył/zobaczyła kto wyrzuca żywność,nie tylko jak Ty to nazywasz PATOLA... Problem nie tylko tej powiedzmy grupy dotyczy...

 • Hit

  A to ino oni ciepio? Klupnij sie w łep

 • Władek

  Wszyscy ciepią równo, a potem to się rozmnażo jak króliki

 • tyle

  Tony żywności wyrzucanej przez PATOLĘ to powód mnożenia się szczurów .Zobaczcie planty jak głupcy całe chleby wyrzucają w pobliżu budki z pieczywem.Straż miejska oczywiście tego nie widzi .Czekamkiedy kryzys spowoduje , ze PATOLA bedzie tego chleba szukać a to już wkrótce i ZERO SOCJALU!

 • Hanysek

  Do tego thebille rozstawiają pojemniki z jedzonkiem dla kotów po osiedlach. Siersciuchy mnożą się na potęgę, potem mlode lądują w schroniskach a szczurów nie ubywa, bo koteczki najedzone i mają w d... szczury i myszy.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.