Wiadomości z Świętochłowic

Świętochłowice: Muzeum Powstań Śląskich wciąż bez dyrektora. Kto nim zostanie?

 • Dodano: 2021-10-27 11:30

Szykują się zmiany w Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. Dwa tygodnie temu prezydent Daniel Beger poinformował, że Iwona Szopa sprawująca obowiązki dyrektora wspomnianej instytucji, zrezygnowała z pełnionej funkcji. Kiedy poznamy nową dyrekcję?

P.o. dyrektora muzeum zrezygnowała, kiedy nastąpi wybór nowej dyrekcji?

- W związku ze złożoną przez Panią Iwonę Szopę rezygnacją z funkcji Dyrektora Muzeum Powstań Śląskich, pragnę serdecznie podziękować Jej za kilkanaście miesięcy zaangażowania i pracy włożonej w funkcjonowanie i rozwój tej placówki. Jestem przekonany, że dalsze zawodowe losy Pani Dyrektor nadal wiązać będzie ze Świętochłowicami, których historii i tradycji jest niezwykle oddana. Liczę więc, iż w kolejnych latach wciąż troszczyć będzie się między innymi o miejskie eksponaty – informował wówczas w mediach społecznościowych prezydent Świętochłowic Daniel Beger.

Zapowiedział też, że nowa dyrekcja zostanie wyłoniona w ciągu najbliższych tygodniach. Minęły dwa i w mediach pojawiły się już pierwsze spekulacje na temat przyszłych zarządzających instytucją.

Na „giełdzie” pojawiły się dwa nazwiska. Na jednym ze świętochłowickich facebookowych profili opublikowano nieoficjalną informację głoszącą, że stery w Muzeum Powstań Śląskich przejmie pochodzących z Tychów dr Andrzej Drogoń, który był dyrektorem Instytutu Pamięci Narodowej Oddział Katowice. Zasiadał też w Radzie Miasta Tychy w latach 1994-1996 oraz 1998-2002. Z kolei w maju 2018 roku został dyrektorem Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu, a stanowisko to piastował do lutego 2021 roku. Pracę na stanowisku miałby rozpocząć 2 listopada.

Kolejne spekulacje dotyczą zastępcy dyrektora, którym miałby zostać Adrian Blondzik, związany ze świętochłowickim magistratem.

Spekulacje trwają, a decyzji nie ma

Czy te informacje się potwierdzą? Świętochłowicki magistrat wyjaśnia, że decyzję o zatrudnieniu dyrektora podejmie Zarząd Województwa Śląskiego. Do tej pory jednak jeszcze nie opublikowano stosownej uchwały.

- Informuję, że w sprawie powołania nowego dyrektora Muzeum Powstań Śląskich stosowną uchwałę podejmuje Zarząd Województwa Śląskiego. Ponieważ uchwała nie została jeszcze podjęta, nie możemy wydać oficjalnej informacji w tej sprawie. Jeżeli chodzi o wybór zastępcy dyrektora Muzeum Powstań Śląskich, dokona go bezpośrednio nowy dyrektor – wyjaśnia Justyna Luzak z Kancelarii Prezydenta Miasta Świętochłowice.

Komentarze (8)    dodaj »

 • Bolesław

  matke delfina , dajcie jak wyjdzie z zakladu karnego ... ona wie co i jak w muzealnictwie...

 • obserwator

  Niech mianuje Glombika na jeszcze jednego prezesa/dyrektora. To co, że na tym się też nie zna?

 • imba

  I ciekawe kiedy poznamy prawdę czy Trzebińczyk jest na stanowisku wice zgodnie z prawem. Sprawa ucichła i nie wiemy czy Wojewoda już wydał opinię w tej sprawie. Szanowni Radni opozycji prosimy aby ta sprawa wróciła na wokandę

 • Valuś

  No jak to kto? Przyjaciel Begera lub jakiś przydupas z jego polecenia. Będą mogli wtedy razem pośmiać się z mieszkańców świętochłowic jak to zrobił beger podczas ostatniego spotkania z lokatorami na Średniej przed kamerami tvp3. Kłamie jak z nut, obdarza swoim fałszywym uśmiechem ludzi i jaja sobie robi. No ale cóż. Kolor włosów zobowiązuje.

 • Mieszkaniec

  A może Pani Monika Kassner Swietochlowiczanka

 • tak ino godom

  Pan Drogoń startował z ramienia PiS, a pochodzi z woj. podkarpackiego. Ponadto nikt nie napisał, że ze stołka dyrektorskiego został odwołany i mieli mu co tam zarzucić!

 • Mieszkaniec

  Czekamy, aż pan Trzebinczyk przekaże nam tą ciekawą wiadomość, kogo tu przyniesie. Jak widać po ekspresowych wszędobylskich jego lajkach, komentarzach i samochwalnych postach siedzi ciągle na fb zamiast zająć się porządną robotą. A może na nic innego go nie stać??

 • dobrze poinformowany

  No to czekamy na oczywistą - oczywistość!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również