Wiadomości z Świętochłowic

Świętochłowice: Muzeum Powstań Śląskich wciąż bez dyrektora. Kto nim zostanie?

 • Dodano: 2021-10-27 11:30

Szykują się zmiany w Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. Dwa tygodnie temu prezydent Daniel Beger poinformował, że Iwona Szopa sprawująca obowiązki dyrektora wspomnianej instytucji, zrezygnowała z pełnionej funkcji. Kiedy poznamy nową dyrekcję?

P.o. dyrektora muzeum zrezygnowała, kiedy nastąpi wybór nowej dyrekcji?

- W związku ze złożoną przez Panią Iwonę Szopę rezygnacją z funkcji Dyrektora Muzeum Powstań Śląskich, pragnę serdecznie podziękować Jej za kilkanaście miesięcy zaangażowania i pracy włożonej w funkcjonowanie i rozwój tej placówki. Jestem przekonany, że dalsze zawodowe losy Pani Dyrektor nadal wiązać będzie ze Świętochłowicami, których historii i tradycji jest niezwykle oddana. Liczę więc, iż w kolejnych latach wciąż troszczyć będzie się między innymi o miejskie eksponaty – informował wówczas w mediach społecznościowych prezydent Świętochłowic Daniel Beger.

Zapowiedział też, że nowa dyrekcja zostanie wyłoniona w ciągu najbliższych tygodniach. Minęły dwa i w mediach pojawiły się już pierwsze spekulacje na temat przyszłych zarządzających instytucją.

Na „giełdzie” pojawiły się dwa nazwiska. Na jednym ze świętochłowickich facebookowych profili opublikowano nieoficjalną informację głoszącą, że stery w Muzeum Powstań Śląskich przejmie pochodzących z Tychów dr Andrzej Drogoń, który był dyrektorem Instytutu Pamięci Narodowej Oddział Katowice. Zasiadał też w Radzie Miasta Tychy w latach 1994-1996 oraz 1998-2002. Z kolei w maju 2018 roku został dyrektorem Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu, a stanowisko to piastował do lutego 2021 roku. Pracę na stanowisku miałby rozpocząć 2 listopada.

Kolejne spekulacje dotyczą zastępcy dyrektora, którym miałby zostać Adrian Blondzik, związany ze świętochłowickim magistratem.

Spekulacje trwają, a decyzji nie ma

Czy te informacje się potwierdzą? Świętochłowicki magistrat wyjaśnia, że decyzję o zatrudnieniu dyrektora podejmie Zarząd Województwa Śląskiego. Do tej pory jednak jeszcze nie opublikowano stosownej uchwały.

- Informuję, że w sprawie powołania nowego dyrektora Muzeum Powstań Śląskich stosowną uchwałę podejmuje Zarząd Województwa Śląskiego. Ponieważ uchwała nie została jeszcze podjęta, nie możemy wydać oficjalnej informacji w tej sprawie. Jeżeli chodzi o wybór zastępcy dyrektora Muzeum Powstań Śląskich, dokona go bezpośrednio nowy dyrektor – wyjaśnia Justyna Luzak z Kancelarii Prezydenta Miasta Świętochłowice.

Zobacz także

Komentarze (8)    dodaj komentarz »

 • Bolesław

  matke delfina , dajcie jak wyjdzie z zakladu karnego ... ona wie co i jak w muzealnictwie...

 • obserwator

  Niech mianuje Glombika na jeszcze jednego prezesa/dyrektora. To co, że na tym się też nie zna?

 • imba

  I ciekawe kiedy poznamy prawdę czy Trzebińczyk jest na stanowisku wice zgodnie z prawem. Sprawa ucichła i nie wiemy czy Wojewoda już wydał opinię w tej sprawie. Szanowni Radni opozycji prosimy aby ta sprawa wróciła na wokandę

 • Valuś

  No jak to kto? Przyjaciel Begera lub jakiś przydupas z jego polecenia. Będą mogli wtedy razem pośmiać się z mieszkańców świętochłowic jak to zrobił beger podczas ostatniego spotkania z lokatorami na Średniej przed kamerami tvp3. Kłamie jak z nut, obdarza swoim fałszywym uśmiechem ludzi i jaja sobie robi. No ale cóż. Kolor włosów zobowiązuje.

 • Mieszkaniec

  A może Pani Monika Kassner Swietochlowiczanka

 • tak ino godom

  Pan Drogoń startował z ramienia PiS, a pochodzi z woj. podkarpackiego. Ponadto nikt nie napisał, że ze stołka dyrektorskiego został odwołany i mieli mu co tam zarzucić!

 • Mieszkaniec

  Czekamy, aż pan Trzebinczyk przekaże nam tą ciekawą wiadomość, kogo tu przyniesie. Jak widać po ekspresowych wszędobylskich jego lajkach, komentarzach i samochwalnych postach siedzi ciągle na fb zamiast zająć się porządną robotą. A może na nic innego go nie stać??

 • dobrze poinformowany

  No to czekamy na oczywistą - oczywistość!

  • dobrze poinformowany
   2021-10-27 12:14
  • Ocena:
  • odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.