Wiadomości z Świętochłowic

Świętochłowice: Na jednej z nekropolii trwają ekshumacje. To konieczne do remontu muru

 • Dodano: 2023-05-05 09:45

W kwietniu na terenie cmentarza należącego do parafii rzymskokatolickiej św. Apostołów Piotra i Pawła przy ul. Cmentarnej w Świętochłowicach rozpoczęto ekshumacje ciał znajdujących się w grobach położonych przy murze oporowym grodzącym nekropolię od ul. Polaka. Internet obiegły zdjęcia z miejsca zdarzenia, które wywołały pewne kontrowersje. Sprawę zdecydowaliśmy się sprawdzić, pytając Sanepid o to, czy wszystko zostało przeprowadzone zgodnie ze sztuką.

Dlaczego na cmentarzu parafii św. Apostołów Piotra i Pawła rozpoczęto ekshumacje?

Jak poinformowała nas Aneta Sczęśniak, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Chorzowie, na wniosek uprawnionych osób ekshumacje ludzkich zwłok i szczątków zostały rozpoczęte w kwietniu 2023 roku na podstawie decyzji administracyjnych wydawanych przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Chorzowie.

- Każda decyzja poprzedzona jest postępowaniem administracyjnym, w toku którego pracownicy stacji ś ciśle współpracują z wnioskodawcami. Wszystkie ekshumacje realizowane są w obecności i pod nadzorem upoważnionych przedstawicieli Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Chorzowie, a także w obecności osób najbliższych, o ile wyrażają taką wolę. Niezależnie od działań pracowników Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, zarządca cmentarza we własnym zakresie realizuje standardowe czynności związane z likwidacją nieopłaconych grobów, co polega na wydobyciu ludzkich szczątków i przeniesieniu ich do wspólnego grobu, tzw. ,,ossarium" na terenie cmentarza – wskazuje Aneta Sczęśniak, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Chorzowie.


Tak było także w Świętochłowicach. Jak wylicza Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Chorzowie, każdego roku, na wniosek uprawnionych stron, wydaje kilkanaście, kilkadziesiąt decyzji o przeprowadzeniu ekshumacji. Jest to zatem stała procedura. Jednakże w Świętochłowicach ekshumacje przeprowadzono z pewnego konkretnego powodu. 

Mur otaczający nekropolię jest w fatalnym stanie technicznym

- Jedyne co odróżnia te czynności od innych ekshumacji, to przyczyna ich podjęcia. Czynności te dotyczą bowiem wyłącznie grobów zlokalizowanych przy murze oporowym od strony ul. Wiktora Polaka – przyznaje Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Chorzowie.

Wspomniany mur jest w kiepskim stanie technicznym, co zostało potwierdzone opinią budowlaną. Wezwano też Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Chorzowie. Uznano, że w tej sytuacji w każdej chwili może dojść do katastrofy budowlanej. 

- Z uwagi na dużą różnicę poziomów powierzchni ziemi po obu stronach muru, w przypadku zaistnienia takiego zdarzenia, skutkować to będzie zniszczeniem wszystkich grobów znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie muru, z wszelkimi konsekwencjami wynikającymi z tego faktu. Z tego powodu, w celu poszanowania zwłok i szczątków ludzkich Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Chorzowie, w oparciu o przepisy prawa dopuścił do przeprowadzenia ekshumacji w terminie po 15 kwietnia. Bez przeniesienia bądź likwidacji grobów wzdłuż muru, nie można podjąć jakichkolwiek prac remontowych – tłumaczy Aneta Sczęśniak, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Chorzowie.

Ekshumacje są konieczne, aby można było rozpocząć prace przy remoncie zniszczonego muru okalającego świętochłowicką nekropolię.

Komentarze (9)    dodaj »

 • Mieszkaniec

  Nie rozumiem nieopłaconych miejsc czy to obowiązek i ile bo wszędzie różnie

 • PARAFIANKA

  Ks Proboszcz z parafii Piotra i Pawła ma dużo prac naprawczych dotyczących Parafi, a parafianie nie którzy sukcesywnie przeszkadzają w tych naprawach. Ogromna szkoda że za mało nie potrafimy Szanować Boga i dbać o dobro wspólne.

 • Jo

  Bóg bogiem a życie życiem. Kler jest najbogatszy więc niech sobie rady daje nie tylko wyciągać kasę od biedoty Świetochłowickiej

 • smutne

  ty NAJBARDZIEJ BIEDNY to jesteś w rozum

 • Jo

  Jak chcesz to utrzymuj darmozjadów ale to smutne

 • Hanus

  Jak skończą niech jadą na Wawel

 • myśl kreaturo

  kiedyś pojadą i z tobą tylko gdzie ?

 • No i co

  Z tobą nie pojadą zostawią cię na śmietniku historii myśl kreaturo

 • Analdestroyer88

  Robione są po świętochłowicku

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również