Wiadomości z Świętochłowic

Świętochłowice na liście zadłużonych gmin

 • Dodano: 2018-08-22 12:45

Resort finansów przygotował zestawienie dotyczące zadłużenia wszystkich gmin w Polsce. Świętochłowice znalazły się na 305 miejscu.

W raporcie znalazły się dane dotyczące zadłużenia wszystkich 2478 gmin. Informacja resortu finansów została opracowana na podstawie sprawozdań budżetowych jednostek samorządu terytorialnego po czterech kwartałach 2017 r. oraz danych GUS dotyczących liczby ludności według stanu na koniec 2016 r.

W zestawieniu należy przede wszystkim zwrócić uwagę na wielkość zobowiązań finansowych gminy w przeliczeniu na jednego mieszkańca, ponieważ tylko ta metoda pozwala na obiektywne porównanie. Pod tym względem Świętochłowice znalazły się na 305. miejscu z kwotą 1 706 zł długu na mieszkańca. Nasze ogólne zadłużenie wyniosło z kolei 86 392 193 zł.

Te dane wskazują, że Świętochłowice nie wypadają źle, w porównaniu do innych gmin województwa śląskiego. Obecnie nasi sąsiedzi radzą sobie gorzej. Przykładowo Zabrze zajęło niechlubne 45 miejsce z zadłużeniem na poziomie 511 604 900 zł, co daje 2 916 zł per capita. Nie oznacza to jednak, że sytuacja naszego miasta jest dobra. Najlepiej w województwie śląskim wypadła Nędza. Na koniec 2017 r. jej zobowiązania w przeliczeniu na mieszkańca wyniosły tylko 12 zł.

Jak wynika z danych ministerstwa, największy dług per capita — w wysokości 18,6 tys. zł — zaciągnęły Ostrowice (woj. zachodniopomorskie). W związku z nadmiernym zadłużeniem głównie w parabankach gmina na mocy procedowanej specustawy ma zostać zlikwidowana, co nie miało dotychczas precedensu.

Łącznie zadłużenie gmin to 57 mld 205 mln zł, co daje 969 zł na mieszkańca, przy czym 79 samorządów w ogóle nie ma długu, a w kolejnych 93 jest on mniejszy niż 100 zł na mieszkańca.

Pełne zestawienie można zobaczyć TUTAJ.

Komentarze (31)    dodaj »

 • Motorniczy7

  Nie tylko Świętochłowice upadło,Bytom,Ruda Śląska,Chorzów oraz chwalone Zabrze nie wiele się różni.Pracuję w Tramwajach Śląskich to widzę codziennie ten DOBROBYT jedynie cień nadziei to w Katowicach ale tylko w ścisłym centrum bo już slynne dzielnice jak chociażby Załęże czy Szopienice to zgroza.Ogólnie polska za bardzo niczym nie różni sie od Rosji sa ludzie co raz bardziej majetni i biedni ciężko pracujący za ok 700 miesięcznie i rozprzestrzejaca sie wszechobecna patola.Takie są skutki kapitalizmu nie żebym faforyzowal system socjalistyczny bo uważam każdy ma wady ale ktory jest lepszy to ten w ktorym ktos żyje jak pączek w maśle.

 • pasażer

  Jadąc tramwajem, faktycznie można zobaczyć to, o czym piszesz i tylko do tego momentu się zgodzę. Bez urazy, ale mam nadzieję, że chociaż prowadzenie tramwaju to czynność, którą robisz bezpiecznie i świadomie. A ta Twoja ocena, czego skutkiem jest to dziadostwo... Daj pan spokój... Że niby w socjalizmie żyłeś jak pączek w maśle? Właśnie tacy "uświadomieni" ludzie wybierają nam co 4 lata to, co mamy...

 • leader pants

  Aż takim pesymistą bym nie był. gdyby cofnąć się w czasie lat 20 do tyłu to tylko Świętochłowice i Siemianowice odbiegają od reszty miast. W pozostałych bardzo dużo się zmieniło na plus.

 • wodnik szuwarek

  Ty chyba prowadzisz tramwaj wodny! Dlatego tak mało widzisz.

 • leopold

  Pod względem zadłużenia na 305 , a pod względem dochodu per capita gdzieś na 800 i to dopiero rzeczywiście obrazuje obraz nędzy!!! I do tego prezydent , który sam nie wie gdzie mieszka (w sądzie mowa o trzech adresach) i nie stać go na meble!!!

 • Mariola

  Cała Polska jest zadłużona, bo rządzący zamiast inwestować kasę z podatków przeznaczają na kupowanie głosów w każdych wyborach rozdając kasę np 500+ itp. Od kiedy Państwo umyło ręce od inwestowanie w przemysł, budownictwo mieszkaniowe, oświatę, armię itp służby, tzw "niewidzialna ręka rynku" robi co jej się podoba i na razie siłą rozpędu przez ostatnie 30 lat się to toczy. Jak długo jeszcze? Nie wiadomo ale widać to u nas po zdegradowanych terenach poprzemysłowych, których nikt nie chce zabudować, budynkach mieszkalnych o których nawet lokatorzy nie dbają, po zaśmieconych chodnikach, które pewnie same się zaśmiecają itd itp. Wszystkiemu winne są władze miasta u nas młody prezydent a w ościennych miastach starsi prezydenci. Mieszkańcy Zabrza mają pretensje do Pani Szulik, że tylko organizuje konferencje i targi by mogła się promować, pani Dziedzic z Rudy Śląskiej rozbija auta, a prezydent Siemianowic ofiarował miasto Matce Boskiej. Nie ma miasta gdzie mieszkańcy byliby zadowoleni z wybranej przez siebie władzy. Taka to już jest mentalność tego narodku, który mieszka między Odrą i Bugiem. Żałosne.

 • Gość z Angli

  Kto Rossi w swietochlowicach?? Prezydent z PO ludzie Kturzy rządzili Bytomiem Ps zobaczcie to będzie widzieć cały obraz kto zadłuża gminy!!! potem mówcie ze robiła coś dla mieszkancow

 • Tj

  Ale czego oczekiwać od ludzi prezydentów miast ktorzy sa oderwani od rzeczywistości czy to finansowo czy po przez pracę która nigdy nie zaznali.

 • lipiniorz

  Kazdy mo to na co sie zasluzol!!! Trza przed wyborami moz[...]icom ruszac i niy ulegac imporowanym partyjnym cwaniakom Slady tego cwanictwa na kazdym kroku niy ino widac, ale i czuc. Przyklad?Miejsce lipinskich festynow i spotkan, importowyny cwaniak zamiyniol na partyjny pomnik dodatkowo zasilajonc go kopcami zeby bron Boze niy wrocily stare nawyki lipinskich festynow. To ino jedyn slad z pelnyj gamy tego politykiersta

 • lipiniorz

  ...podzielone slowo to "moz[...]ica" czyli zawartosc szarych komorek wypelniajaca pustki ponad oczami w gornej czesci czaszki. Slowo to znane jest wszyskim Slonzokom. Warto sie czasym cenzorom uczyc naszyj godki

 • Flaszka

  O Jezu ale masz bombę ! Przy tych temperaturach to dużo nie trzeba że by pisać takie gnioty.

 • @Flaszka

  Slowo "zeby" pisze razym!!!

 • Krist

  Sam jesteś żałosny. Na drugi raz przed komentowaniem weź tylko połowę tego, co bierzesz!

 • Skostniałe miasto

  Takie porównanie mi się nasunęło ostatnie, ze Świętochłowice przypominają dziś... wypudrowanego trupa. Brutalne skojarzenie, ale chyba najlepiej oddaje sytuację w mieście. Władza się chwali jak to miasto pięknieje, jakie remonty i nowe inwestycje.Tylko, że pod tą warstwą makijażu są tylko długi, ukrywane przez rozkładanie ich w różnych instytucjach miejskich i osławione prolongaty płatności na następne lata. I teraz przez następne 4 lata dalej pakowane będą miliony w kajaki i inne[...]erele, a prawdziwe problemy zostaną.

 • !!!

  Urodziłem się w tym mieście i mieszkam ponad 40 lat to miasto moim zdaniem stanęło w miejscu wiele wiele lat temu i jeśli ma się ono szczycić tylko tą Skałką i marnym pseudo deptakiem to pożal się Boże natomiast chwalić się może patologią na wysokim poziomie i to na każdym kroku jeśli chodzi o centrum nie wspomnę tu już o Lipinach i Chropaczowie bo to są prawdziwe getta

 • Zdziwiona

  Racja, tylko jedno mnie zastanawia, dlaczego w Świętochłowicach takie samo mieszkanie jak w Bytomiu czy Rudzie Śląskiej jest o 50 tys. droższe.....

 • lucyfer

  Jak się zapiszesz do wspólnoty z MPGL to się dowiesz.

 • Ecik

  Lipiny straszom lot zatku granicznej a i wedle prywatnych kamienic gebelsof :( świdra. ..swierczyny kaj kibole ruchu i Górnika urzondzajom rozruby. ... ..strach boziczku strach :(

 • Domek

  Przecież to fikcja. Prawdziwe zadłużenie wynosi około 200 mln

 • Kaligula

  Obstawiam w ciemno że w rankingu nie wzięto pod uwagę krótkoterminowych zobowiązań z których słynie nasz cesarz Davidus i jego świta.

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również