Wiadomości z Świętochłowic

Świętochłowice: Od lipca podwyżka cen za wywóz śmieci!

 • Dodano: 2022-03-28 23:00

Od 1 lipca 2022 roku mieszkańcy Świętochłowic zapłacą miesięcznie 32,50 zł za gospodarowanie odpadami komunalnymi, jeżeli będą je segregować. Taką decyzję podjęli dzisiaj radni. 

Świętochłowice: Podwyżka cen za wywóz śmieci

Obecna stawka w Świętochłowicach wynosi 26,50 zł za śmieci segregowane. Czym spowodowana jest podwyżka? Na najczęściej zadawane przez mieszkańców pytania, za pośrednictwem mediów społecznościowych, starał się odpowiedzieć prezydent Świętochłowic - Daniel Beger. 

- Szanowni Państwo, podczas dzisiejszej sesji radni głosowali nad zmianą stawki miesięcznej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. W przypadku selektywnej zbiórki odpadów to wzrost od lipca o 6 zł miesięcznie. Czy to konieczne? Niestety tak - napisał Daniel Beger. - Wyraźnie wskazują na to m.in. wyliczenia MPGK miejskiej spółki realizującej zadanie w tym zakresie. Dotychczas obowiązujące stawki nie pozwalały na bilansowanie ich działalności. Trwanie przy obecnej stawce wiązałoby się z ryzykiem zachwiania płynności finansowej - dodał. 

Łączny wzrost kosztu odbioru i zagospodarowania odpadów w naszym mieście w tym roku to 2 086 620 zł! W roku 2021 koszt ten wyniósł 9 649 252 zł. Rok zamknął się deficytem w wysokości 336 759 zł, który po rozliczeniu nadwyżki wyniósł finalnie 198 547 zł. W roku 2022 koszty wyniosą 11 561 872 zł. Należy powiększyć je o dodatkową rekompensatę dla MPGK, której wysokość również wzrośnie w 2022 roku z  2 655 000 zł do 2 829 000 zł. 

Dodatkowo prezydent we swoim wpisie zasugerował, że rekompensata z miejskiej kasy mogłaby być wyższa, gdyby w ubiegłym roku radni uchwalili wyższe stawki podatków od nieruchomości i środków transportu oraz, gdyby miasto nie musiało zapłacić 900 tys. zł tytułem wadium nieoddanego jednej z firm startujących w przetargu na remont stadionu na "Skałce" w 2018 roku.

- Rekompensata z miejskiej kasy mogłaby być wyższa, gdyby w ubiegłym roku radni uchwalili wyższe stawki podatków od nieruchomości i środków transportu, tym samym zapewniając dodatkowe wpływy do budżetu. Niestety w budżecie musimy uwzględnić też dodatkowe 900 tys. zł, które zgodnie z wyrokiem Sądu Apelacyjnego Świętochłowice muszą zapłacić tytułem wadium (wraz z odsetkami i kosztami sądowymi) nieoddanego jednej z firm startujących w przetargu na remont stadionu na „Skałce” w 2018 roku - napisał prezydent Beger. 

Jak poinformował prezydent Świętochłowic, mimo podwyżki, wpływy z opłat za gospodarowanie odpadami nadal nie pokryją ich kosztów. Na ten cel gmina będzie musiała w tym roku wygospodarować ok. 1,5 mln zł. 

- Ważna informacja: jeśli koszty opłaty środowiskowej drastycznie nie wzrosną, uchwalona dziś stawka będzie obowiązywać do końca 2024 r. - napisał prezydent Beger.

Co ma wpływ na wzrost cen za wywóz śmieci?

We swoim obszernym wpisie prezydent tłumaczy, o ma wpływ na wzrost kosztów funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w Świętochłowicach. Są to m.in.:

 • Wywiązanie się przez miasto z obowiązku utworzenia i utrzymywania Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.
 • Rosnące koszty paliwa, energii elektrycznej i płacy minimalnej, determinujące wzrost cen oferowanych przez wykonawców.
 • Ukrywania faktycznej liczby osób w części gospodarstw domowych: złożonych jest ok. 41 500 deklaracji, co oznacza, że kilka tysięcy mieszkańców za śmieci po prostu nie płaci. Zapłacić muszą za nich pozostali świętochłowiczanie.
 • Coraz większą ilość śmieci produkowanych w mieście.
 • Rosnące stopy procentowe, które przekładają się na wzrost płaconych przez gminę odsetek od obligacji, kredytów, pożyczek, negatywnie wpływając na możliwość pokrycia rosnących kosztów realizacji zadań własnych, w tym gospodarki odpadami.

Czy rozwiązaniem jest ogłoszenie nowego przetargu?

Wielu mieszkańców Świętochłowic w komentarzach sugerowało, że wyłonienie w przetargu nowej firmy odpowiedzialnej za wywóz śmieci w mieście, mogłoby rozwiązać problemy z podwyżką cen. Do tego pomysłu również odniósł się prezydent Beger. 

- Teoretycznie, można byłoby ogłosić przetarg na wywóz odpadów, w którym wygrałby wykonawca oferujący minimalnie niższe stawki, jednak wiązałoby się to z ryzykiem ich windowania w kolejnych latach i – co istotniejsze – pogorszeniem kondycji finansowej MPGK, w którym zatrudniani są świętochłowiczanie zasługujący na coraz lepsze warunki pracy i płacy – uzależnione przecież od wyników finansowych spółek, w których pracują - podsumował prezydent. 

Komentarze (10)    dodaj »

 • hmmmm

  ciekawe że akurat teraz podwyżki jak prezesem mpgk został kolega prezydenta

 • Janka

  Śmieszne jest uzasadnienie prezydenta, że musi być podwyżka, bo wiele tysięcy (!) mieszkańców nie płaci za wywóz śmieci. W dzisiejszych czasach nie można takich ludzi "namierzyć"? Takich ma pan urzędników panie prezydencie? Wstyd dla pana i miasta! Weźcie się do roboty!!

 • zefel

  Niestety to uzasadnienie świadczy o niekompetencji prezydenta i jego współpracowników.

 • 111

  Przeciw podwyżce byli: Gniełka, Kubas, Jankowiak, Malcherek, Król, begerowcy za, karczochy się wstrzymały ( jak można nie mieć zdania w tej kwestii ), Świerk nieobecny. Uzasadnieniem podwyżki był slajd pokazujący koszty MPUK, firmy, która ponoć głównie po to istnieje, by chronić mieszkańców przed drożyzną usług komunalnych. Na razie chroni chyba tylko zarząd itd., bo zapłacimy więcej, niż Ruda Śląska, która takiego przedsiębiorstwa nie ma i ogłosiła normalny przetarg.

 • Mateusz

  Ruda chciała 35 ale im nie przeszło, kosztem tego w Rudzie brak dotacji do sportu i kultury

 • kurde bele

  no to zas sie zacznie ze dzikimi wysypiskami za ciymnym winklym, polcyjo i straż mjejsko dejcie za wczasu pozor na tych lewusow.

 • Janusz

  Gdyby jeszcze ci, co wywożą śmieci dbali o porządek, to byłoby ok. Mioteł nie mają? Nie potrafią ustawić kontenerów? Po prostu nie szanują swojej pracy i nie dbają o to, co robią lokatorzy.

 • urzędnik

  Dziękujemy za tą podwyżkę. Czekaliśmy na nią.

 • [...]gog

  Nauczyciele też przyłączają się do podziękowań dla Daniela Begera.

 • Mieszkaniec Hugona

  Najpierw zacznijcie wywozic bo na ul.Topolowej od piątku czekają smieci na wywiezienie no chyba że brakło paliwka

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również