Wiadomości z Świętochłowic

Świętochłowice: Oddział Chirurgii Ogólnej i Krótkoterminowej wznowił działalność

 • Dodano: 2023-05-04 13:45

Na początku marca w świętochłowickim szpitalu została zawieszona działalność Oddziału Chirurgii Ogólnej i Krótkoterminowej. Dwa dni temu ZOZ Świętochłowice za pośrednictwem mediów społecznościowych poinformowało o wznowieniu pracy oddziału. 

Oddział Chirurgii Ogólnej i Krótkoterminowej był zawieszony od 1 marca br. 

1 marca 2023 roku na stronie ZOZ Świętochłowice pojawił się obszerny komunikat w sprawie zawieszenia na okres dwóch miesięcy Oddziału Chirurgii Ogólnej i Krótkoterminowej. Zarząd Zespołu Opieki Zdrowotnej w Świętochłowicach sp. z o.o. z uwagi na brak możliwości zapewnienia udzielania świadczeń zdrowotnych związany z brakami kadrowymi podjął decyzję o zawieszeniu działalności Oddziału od 1 marca do 30 kwietnia 2023 r.

- Najważniejsze jest dla nas bezpieczeństwo pacjentów. Dysponując 3,5 etatami lekarskimi, zmagamy się z ryzykiem niewystarczająco bezpiecznej i stabilnej pracy. Nieobecność nawet jednego lekarza, za którego nie możemy zapewnić zastępstwa, oznacza zatrzymanie pracy całego oddziału – a na taką niepewność nie możemy sobie pozwolić – informowała wówczas Prezes Zarządu ZOZ w Świętochłowicach sp. z o.o., Anita Przytocka. - Zaznaczyć należy, iż od ponad roku podejmowaliśmy intensywne działania zmierzające do zwiększenia obsady oddziału. Problemy pogłębiło zakończenie współpracy przez jednego z lekarzy z końcem ubiegłego roku. Niestety starania dotyczące zatrudnienia chirurga zakończyły się niepowodzeniem z uwagi na brak możliwości zaoferowania po pierwsze warunków satysfakcjonujących lekarzy w kwestiach pracy na bloku operacyjnym, po drugie wynagrodzeń, które mieściłyby się w granicach możliwości organizacyjnych i finansowych szpitala, a po trzecie oczekiwań dotyczących organizacji pracy placówki. Negocjacje z personelem pielęgniarskim Oddziału również zakończyły się jedynie częściowym porozumieniem – podkreślała wówczas prezes.

Od marca do końca kwietnia świadczeń z zakresu chirurgii na rzecz mieszkańców Świętochłowic wymagających hospitalizacji w trybie nagłym udzielały Zespół Szpitali Miejskich w Chorzowie oraz Szpital Miejski w Sosnowcu. Przyszpitalna poradnia chirurgiczna działała bez zmian. 

Oddział Chirurgii wznowił swoją działalność 

2 maja w mediach społecznościowych świętochłowickiego szpitala pojawiła się krótka informacja, że Oddział Chirurgii Ogólnej i Krótkoterminowej wznowił swoją działalność i udziela świadczeń zdrowotnych.

Sprawę skomentował prezydent Świętochłowic - Daniel Beger. 

- Sytuacja szpitala jest trudna. Robimy jednak wszystko, aby mieszkańcy Świętochłowic mogli leczyć się u siebie. Zmiany są niezbędne, ponieważ  system ochrony zdrowia sprzyja pogłębianiu się straty finansowej, a mapa potrzeb zdrowotnych przekształca się na skutek zmian demograficznych. Rozwiązania wypracujemy w najbliższych miesiącach wspólnie z medykami, radnymi, ekspertami oraz kadrą zarządzającą ZOZ Świętochłowice. Pogłoski dotyczące rzekomej likwidacji szpitala oraz przyczyn trudnej sytuacji powielane przez niektóre środowiska, są niezgodne z prawdą. Fakty mówią same za siebie - napisał prezydent Świętochłowic.

Plan naprawczy dla szpitala

Od dłuższego czasu wiadomo, że sytuacja szpitala w Świętochłowicach jest trudna. 12 kwietnia w Urzędzie Miejskim odbyło się spotkanie, podczas którego omawiano plan naprawczy przygotowany przez ekspertów z Uniwersytetu Ekonomicznego. Plan zakłada zamknięcie oddziału ginekologiczno-położniczego i zwolnienia pracowników.

W związku z napiętą sytuacją szpitala i wieloma doniesieniami w tej sprawie Urząd Miejski zorganizował konferencję prasową. Podczas niej naturalnie padło pytanie o realizację wariantów przedstawionych przez ekspertów z Uniwersytetu Ekonomicznego. Daniel Beger zapewnił jednak, że na ten moment żadne decyzje nie zostały jeszcze podjęte. Wyjaśnia, że w dokumencie ekspertów brakuje czynnika społecznego.

- Mając dokument, mając wiedzę, że dokument został przekazany radnym i zweryfikowany, kolejnym krokiem jest powołanie zespołu naprawczego, który przeanalizuje całą sytuację, ale uwzględni też czynnik społeczny, czyli zadba o to, żeby mieszkańcy na tym nie stracili, ale również, aby pracownicy nie stracili zatrudnienia - mówił Daniel Beger.

Wspomniany przez Daniela Begera zespół będzie miał za zadanie przygotowanie strategii mającej zapewnić funkcjonowanie szpitala oraz utrzymanie wysokiego poziomu rozwoju miasta. W zespole mają znaleźć się m.in. pracownicy szpitala oraz eksperci.

Prezydent zapewnia, że szpital da się uratować, jednak konieczne jest podjęcie odpowiednich, często trudnych kroków.

- Zrobię wszystko, aby na koniecznych zmianach nie ucierpieli Mieszkańcy - proszę Was jednak o wyrozumiałość dla kroków, które będziemy musieli podjąć i zapewniam, że będą one rozważne i dyktowane wspólnym dobrem świętochłowiczan, szpitala i miasta jako całości – zapewniał Daniel Beger.


Źródło: Redakcja

Komentarze (16)    dodaj »

 • i to tyle

  Po co ludzi wprowadzać w błąd spróbujcie dostać się do Chorzowa do szpitala

 • Zaniepokojony

  Ktoś jest w stanie dokonać wyliczeń ile wynoszą w obecnej sytuacji wszystkie koszty finansowe urodzenia jednego dziecka w tym szpitalu, łącznie z finansowaniem z NFZ oraz dopłatami do strat ze strony miasta ?

 • Adam

  Napiszcie co się dzieje na porodówce. Średnio jeden poród na dzień a personelu tam jakby rodziły się tysiące dzieci. Co robią w takiej sytuacji ? Leżanka, kocyk, tv ?

 • XYZ

  Siemianowicki szpital płacze, bo mieli tylko 60 porodów w miesiącu. Wiecie ile jest u nas? Poniżej 25. tyle na temat

 • Barbi

  Blok operacyjny tego szpitala został warunkowo dopuszczony do użytkowania już w chwili przekształcenia w spółke z o. o. Kostempski i jego ówczesny przyjaciel Karcz wiedzieli o tym doskonale. Minęło 11 lat, na inwestycje w blok nie było pieniędzy więc to dalej skansen. Nikt nie chce pracować w takich warunkach, brakuje lekarzy, pacjenci uciekają tam gdzie jest lepiej. Nie każdy szpital powiatowy musi mieć chirurgię. Najbardziej śmieszy to, że aktualna Rada Miejska udaje, że problem powstał nagle. Byli zawsze na bieżąco informowani, Świerk pracował w tym szpitalu jako chirurg. Nie ma opcji, żeby nie wiedział o stanie bloku. A teraz nagle lament.

 • wstyd

  Taka GERDA zdziwiona też sytuacją ? Przecież ona w radzie zasiada od CZASÓW Mieszka I i chrztu Polski .Dalej wybierajcie takich radnych a wkrótce nie tylko szpital; ale całe miasto pójdzie do LIKWIDACJI

 • i to tyle

  Bo Gerdę interesują domy i sklepy na głównej ulicy, tam jest interes

 • Agnieszka

  Ci którzy szerzą kłamstwa o zamknięciu szpitala powinni ponieść odpowiedzialność prawną

 • Grażyna

  Mam nadzieję że personel został zmieniony

 • Olo

  Jacy są lekarze? Ponoć podchodzili ci co byli..zabiegi operacyjne zaplanowane odwołane. Ludzie szukali po innych szpitalach terminów na operację! Fajnie zagrali w konia z ludźmi

 • zefel

  Widać że wybory się zbliżają ale to i tak nic nie da. Normalni mieszkańcy Świon nie uwierzą już w żadne kłamstwa tego karierowicza

 • dobry znawca tematu

  Tego karierowicza i jego kolesi na dobrze płatnych stołkach !

 • ???

  Niepocieszeni będą z tej informacji nieporadni z ruchu ślązaków i kostempski dla których każda porażka jak miód na serce, dla nich nie liczy się nic oprócz własnych partyjnych interesów. Bezideowcy bez grama honoru.

 • Paweł

  niech żyje radna Beger zwana gadułą

 • M....M

  ...i to napisał ten co wie najlepiej i honoru ma dużo.

 • 1967

  ...na jak długo? Potem się okaże że mimo wysiłków nie udało się uratować szpitala.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również