Wiadomości z Świętochłowic

Świętochłowice: W 2022 roku w mieście posadzono 3 drzewa. Czas na kolejne nasadzenia?

 • Dodano: 2023-02-15 10:30

W Świętochłowicach jest za mało nowych nasadzeń drzew i krzewów. Dane zgromadzone przez metropolię wskazują, że bilans nasadzeń i ubytków jest ujemny. Sprawę poruszył jeden z radnych.

Wciąż mamy za mało nasadzeń drzew i krzewów

Radny Rafał Łataś postuluje stworzenie programu nasadzeń drzew i krzewów w Świętochłowicach. Co na to miasto? Odpowiedź magistratu nie pozostawia złudzeń. Jak zwykle sprawa rozbija się o finanse, których brak.

Jak wskazano w odpowiedzi na interpelację radnego, w ubiegłym, 2022, roku w Świętochłowicach posadzono 3 drzewa. Jak tłumaczy magistrat, stało się tak z uwagi na „brak środków budżetowych”. Dodaje jednak, że nasadzenia przesunięto na kolejne lata.

- Miejsca nasadzeń drzew i krzewów są ustalane na bieżąco po wskazaniu drzew, które należy usunąć ze względu na zły stan fitosanitarny – wskazuje świętochłowicki magistrat.

Miasto wskazuje też, że „nowe nasadzenia nie mogą kolidować z istniejącą infrastrukturą oraz sieciami naziemnymi oraz podziemnymi, jak również nie mogą być sadzone pod okapem innym drzew”.

Nowych nasadzeń będzie dużo?

Tu miasto odpowiada jednoznacznie, że nie, a ma na to wpływ przede wszystkim mała powierzchnia terenów niezabudowanych, które spełniają określone warunki. Wiadomo jednak, że gmina planuje nasadzić 178 drzew. Jest jednak pewne „ale”. Stanie się tak, gdy w budżecie uda się wygospodarować pieniądze na ten cel, a tych – jak zawsze – brakuje.

Nowe nasadzenia w gminach GZM w 2021

Tymczasem pobliskie Zabrze zajęło wysokie miejsce w 2021 roku w rankingu Metropolii GZM w kategorii nasadzeń nowych drzew.

- W 2021 r. zasadziliśmy ich 1200, a wycięliśmy zaledwie 65 - czyli minimum niezbędne do przeprowadzenia ważnych dla mieszkańców inwestycji – poinformowała prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

Zgodnie z danymi GZM najwięcej nasadzeń w 2021 roku odnotowano w Gliwicach, ponieważ aż 2239, w Katowicach było ich 1935, w Mysłowicach – 1275, a w Zabrzu 1200. Z kolei w Świętochłowicach nasadzono 134 drzewa.

We wspomnianym Zabrzu wiele drzew posadzono także w ubiegłym roku, a wspomnianym zabrzańskim nasadzeniom sprzyjała setna rocznica urodzin miasta, czyli jubileusz nadania miastu praw miejskich. Rok temu przeprowadzono akcję sadzenia drzew, w którą zaangażowana była m.in. zabrzańska młodzież.

- Także przy nowej, oświetlonej i komfortowej ścieżce rowerowej (wzdłuż ul. Ofiar Katynia), która łączy Mikulczyce z Rokitnicą, nasadziliśmy blisko 300 drzew oraz tysiące krzewów i roślin – precyzuje Małgorzata Mańka-Szulik.

Zabrze trzecie w kategorii zieleńce

To nie koniec „zielonych” statystyk. Zabrze zajęło też trzecie miejsce w kategorii "zieleńce" i 5 lokatę pod względem "zieleni ulicznej". To dobry wynik, zważywszy na fakt, że pod uwagę brano aż 41 gmin. Co dalej? Jak zapowiada magistrat, działania te będą kontynuowane, a już niebawem na dachu centrum przesiadkowego, powstającego przy ul. Goethego, utworzony zostanie ogród.

Ile drzew wycięto w gminach GZM?

Najwięcej ubytków drzew odnotowano w Gliwicach, bo aż  2970, w Mysłowicach – 1267, w Katowicach - 1179, w Będzinie - 931, a w Sosnowcu – 649. W gminach tych jest jednak najwięcej lasów. W Świętochłowicach w 2021 roku wycięto 253 drzewa. Zgodnie z danymi metropolii świętochłowicki bilans ubytków i nasadzeń wynosi - 119.

Pod lupę wzięto też kwestię zieleńców. Jak się okazuje, tych najwięcej jest w Gliwicach, Chorzowie i Zabrzu, a zieleni ulicznej najwięcej mamy w Sosnowcu, Gliwicach, Tychach, Katowicach i Zabrzu, z kolei Bytom króluje w kategorii tereny zieleni osiedlowej. Dalej są Katowice, a następnie Sosnowiec, Gliwice i Ruda Śląska. Zabrze zajmuje siódmą lokatę.

W kategorii parki, zieleńce i tereny zieleni osiedlowej (łącznie) wygrywa Chorzów, dalej są Katowice, Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza, Gliwice, Bytom, Tychy, Zabrze zajmuje 8. miejsce, a Świętochłowice – 17.


Źródło: UM w Świętochłowicach, interpelacje radnych

Komentarze (25)    dodaj »

 • Karlus ze Hugobergu

  3 drzewka, to woła o pomstę do nieba, tak się ekologicznych świon na pewno nie zbuduje

 • Lyjo Szlauch

  beger,za te 3 drzewka na zachodzie europy burmistrz podałby się do dymisjii ale w polska to kraj wschodu i wschodniego myślenia

 • Mieszkaniec

  800 drzew małych i dużych wyciętych wzdluz ul Łagiewnickiej w zamian miasto nic nie dało za to Kaminski ma auto za 300 tysięcy około 1000 drzew do wycinki w okolicach Przemysłowej w zamian kasa na waciki dla urzędasów wtym na benzynę dla prezydenta wice i innych gadów swietochlowickich

 • marian54

  Stać nas na 3 drzewa a chcemy budować halę sportową?! Czy jeśli nie masz na chleb kupisz sobie tort ?? Tak robi władza która nie jest kompetentna do zarządzania miastem . Beger czas na zmiany

 • Mieszkaniec

  Aby zbudować hale beger pozwolił wyciąć 30% drzew wzdluz ogrodkow

 • Mieszkam tu

  Na wycinanie mają kasę ale sadzenie nie, Beger obiecał dbać o środowisko tym czasem co raz bardziej je degraduje, ja i moja rodzina głosowaliśmy na niego ale ale już więcej na niego głosów nigdy nie oddamy bo jest taki sam jak poprzednik

 • Lokator

  Proszę podać informację o ilości drzew które wyciął deweloper przy budowie budynku przy ul. Zubrzyckiego 47.

 • Mieszkaniec

  Prawdopodobnie 14 sztuk reszta niby nie drzewa:(

 • Obserwator

  I nic lepszego w tym mieście za miłościwie panującego Daniela Begera już nie będzie. Brak zieleni, rozkopane ulice, rozwalony stadion na którym obecnie nic się nie dzieje. Brud, śmieci i tyle.

 • szok

  Przecież Beger sprzedał KAWAŁ Uroczyska za 16 mln więc gdzie są te pieniądze ? Wycinka drzew dopiero się zacznie gdy wytną UROCZYSKO .Tak wyglada ekologia w wydaniu Begera i spółki A centrum miasta wyglada jak Mariupol jedna ruina

 • Wkurzony mięszkaniec

  Bo tak wygląda polityka PiS

 • dziadek K.

  ciesz się że w Polsce rządzi PiS bo za poprzedników piniędzy nie ma i nie będzie

 • mieszkaniec

  Niestety większość nasadzeń zostaje w tym samym roku zniszczona przez panów z kosami, którzy każde nowe drzewko obkorowują podczas koszenia i usycha. Ta sytaucja ma miejsce chociażby koło urzędu miasta przy pomniku. Posadzono tam już chyba ze 20 drzew. Zostały marne 4 sztuki.

 • mieszkanka

  Niestety problem wycinki drzew e naszym mieście jest widoczny na każdym kroku. Narzekamy na jakość powietrza, podobno każdy chce z tym walczyć ale zero dbania o środowisko. Smutny poziom świadomości

 • doktorek

  Ile może kosztować posadzenie drzewka? Panie Beger, wystarczy poprosić mieszkańców o pomoc, dostarczyć im drzewka, wskazać miejsca posadzenia i gwarantuję, że znajdzie się mnóstwo chętnych do takich prac za darmo!

 • Maks

  Pomysł bardzo dobry ale wtedy żodyn ujek czy szwagier niy zarobiõm kasy.

 • Becia

  Więcej wycięto jak posadzono . Nie ładnie , nie ładnie panie Prezydencie . O środowisko trzeba dbać . Świętochłowice duszą się od smogu , ludzie w piecach wszystkim palą , a drzewa produkują powietrze , latem przy wysokiej temperaturze nie odczuwa się takiej gorączki gdyż jest posadzone więcej drzew

 • zefel

  Ciekaw jestem kiedy Tramwaje Śląskie dokonają nasadzeń za wycięty drzewostan w Chropaczowie i przy ulicy Chorzowskiej?

 • Mieszkaniec

  Słyszałem że Tramwaje powiedziały że to Miasto ma posadzić drzewa przynajmniej pamietam jak mówili na spotkaniu w SP 19

 • Mieszkaniec

  Słuszna prawda ale Śląskie Tramwaje powiedziały że to beger ma drzewa posadzić w zamian

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również