Wiadomości z Świętochłowic

Świętochłowicka drogówka z wizytą u kursantów nauki jazdy

  • Dodano: 2021-08-30 08:15, aktualizacja: 2021-08-30 11:58

Policjanci z miejscowej drogówki spotkali się z kursantami uczęszczającymi do dwóch świętochłowickich szkół nauki jazdy. Mundurowi stawiają na edukację, dlatego korzystają z każdej okazji, aby promować pozytywne zachowania w ruchu drogowym. Choć głównym tematem spotkania był obowiązek ruchu prawostronnego, policjanci omówili również m.in. znowelizowane przepisy drogowe.

Stróże prawa zapowiadają, że to nie koniec spotkań z przyszłymi kierowcami

Mundurowi z miejscowej drogówki odwiedzili kursantów uczęszczających do dwóch świętochłowickich szkół nauki jazdy. Stróże prawa wychodzą z założenia, że edukacja jest najważniejsza, dlatego też spotkanie ukierunkowane było na promowanie pozytywnych zachowań w ruchu drogowym. Policjanci uczulali przy okazji uczestników prelekcji, aby zawsze pamiętali, że nie są jedynymi użytkownikami korzystającymi z dróg. Muszą pamiętać o motocyklistach oraz niechronionych uczestnikach ruchu drogowego, czyli m.in. pieszych i rowerzystach. Mundurowi zaapelowali do nich o wzajemny szacunek na drodze zarówno w trakcie praktycznej nauki jazdy - jeszcze na etapie szkolenia, jak i później po zdaniu egzaminu i uzyskaniu uprawnień.

Spotkanie było też świetną okazją, aby nawiązać do znowelizowanych przepisach m.in. wprowadzonych od 1 czerwca 2021 roku, które dotyczą kierowców i pieszych. Policjanci podkreślili, że kursanci muszą mieć świadomość, że nieznajomość przepisów nie zwalnia ich z konieczności stosowania się do nich.

Głównym tematem spotkania, a zarazem przypomnieniem dla uczestników była kwestia obowiązującego w Polsce ruchu prawostronnego. Policjanci w ramach akcji śląskiej drogówki o nazwie „Kierowco! Trzymaj się prawego pasa” promowali jazdę zgodnie z przepisami tj. blisko prawej krawędzi drogi. Mundurowi, aby zobrazować kursantom omawianą tematykę odnieśli się do sytuacji, które niejednokrotnie obserwują na drogach o przynajmniej dwóch pasach ruchu w jednym kierunku, a mianowicie kiedy kierujący pojazdami korzystają z lewego pasa ruchu, pomimo faktu, że prawy pas jest wolny. Zdarzają się także sytuacje, że kierujący tamują/utrudniają ruch, poruszając się lewym pasem zbyt wolno. Mundurowi podkreślili, że takie sytuacje sprawiają, że ruch drogowy nie odbywa się w sposób płynny, wielokrotnie utrudnia pojazdom uprzywilejowanym dojazd do miejsca, gdzie potrzebna jest ich pomoc, jak również skłania pozostałych kierujących do podejmowania manewru wyprzedzania z prawej strony. Zaznaczyli, że wskazane przez nich zachowanie stwarza zagrożenie dla pozostałych uczestników ruchu. Przypomnieli jednocześnie, że lewy pas ruchu służy do wykonywania manewru wyprzedzania, po którego zakończeniu należy zjechać do prawej krawędzi jezdni. Ta sama praktyka dotyczy wykonywania manewrów omijania. Niestosowanie się do powyższych przepisów to zgodnie z artykułem 16 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym wykroczenie, za które grozi mandat w wysokości do 500 złotych oraz 2 punkty karne.

Podczas prelekcji policjanci podkreślili uczestnikom, że jako kursanci zdobywają dopiero uprawnienia do prowadzenia pojazdów. Doskonaląc swoje umiejętności za kierownicą, muszą pamiętać o tym, że zawsze podczas jazdy należy być trzeźwym. Bowiem kierowanie pod wpływem alkoholu to jedno z najpoważniejszych przestępstw w ruchu drogowym. Grozi za nie nawet 2 lat więzienia. Ponadto sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia pojazdów na minimum 3 lata. Policjanci zaapelowali do kursantów, że jeśli sami mają przypuszczenie, że ktoś jedzie na „podwójnym gazie”, nie powinni być obojętni. Nawiązali do kampanii społecznej śląskiej Policji o nazwie „Nie reagujesz – akceptujesz!”

Dzięki spotkaniu z mundurowymi kursanci mieli okazję powtórzyć i utrwalić wiedzę z zakresu znajomości przepisów w ruchu drogowym. Stróże prawa starali się ją przekazywać w bardzo ciekawy i przystępny sposób, opierając się na własnych doświadczeniach. Świętochłowicka drogówka zapowiadają, że to nie koniec spotkań z przyszłymi kierowcami.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.