Wiadomości z Świętochłowic

Świętochłowicka policja apeluje o ostrożną jazdę

  • Dodano: 2022-04-04 09:45

Zmienna pogoda, w tym prognozowane różnice temperatury, opady śniegu oraz deszczu niestety nie sprzyjają użytkownikom drogi. Dlatego policja apeluje o ostrożność i dostosowanie prędkości do warunków pogodowych! Pomimo że nadeszła kalendarzowa wiosna, zima nie daje za wygraną.

Choć nastała kalendarzowa wiosna, zima nie daje za wygraną!

Zmienna pogoda, w tym prognozowane różnice temperatury, opady śniegu oraz deszczu niestety nie sprzyjają użytkownikom drogi. Policjanci apelują o ostrożność! Sytuacja na drodze bywa dynamiczna i mogą wystąpić okoliczności, w których konieczna jest szybka reakcja. Na śliskiej nawierzchni wydłuża się droga hamowania, koła tracą przyczepność, a kierowca może nie zapanować nad pojazdem i wpaść w poślizg. Zatem ważne jest, aby dostosować prędkość do warunków panujących na drodze oraz zachować bezpieczny odstęp od pojazdów jadących przed nami — im gorsze warunki, tym większy odstęp.

Kierujący pojazdami, w zmiennych i trudnych warunkach atmosferycznych, powinni bezwzględnie przestrzegać przepisów ruchu drogowego. Zbliżając się do przejścia dla pieszych, kierujący pojazdami powinni zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu.

Warto zaplanować czas tak, aby znaleźć go także na solidne usunięcie śniegu i lodu z pojazdu. Zalegający na dachu śnieg lub przymarznięte szyby mają ogromny wpływ na bezpieczeństwo jazdy.

Policja apeluje również do pieszych o przestrzeganie obowiązujących przepisów oraz aby nie wchodzili na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym na przejściu dla pieszych.

- Zachęcamy do noszenia elementów odblaskowych W czasie opadów śniegu i deszczu ze śniegiem istotna jest widoczność pieszych na drodze dla innych jej użytkowników. W warunkach niedostatecznej widoczności kierujący później niż zwykle zauważają wszelkie nieoświetlone przeszkody na drodze, jak również pieszych ubranych w odzież, która kolorem jest zbliżona do otoczenia (czarny, szary) - czytamy w komunikacie świętochłowickiej policji.

Prawidłowo noszone elementy odblaskowe powinny być umieszczone w takim miejscu, by znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były widoczne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również