Wiadomości z Świętochłowic

Świętochłowickie budynki świeciły się na niebiesko dla upowszechnienia wiedzy o autyzmie

  • Dodano: 2019-04-03 12:00

Akcja Zaświeć się na niebiesko (ang. Light it up blue) już od 2008 roku wspiera rozpowszechnianie wiedzy o autyzmie. To właśnie 2 kwietnia przypada Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – z tej okazji na całym świecie wiele instytucji, firm oraz osób prywatnych solidaryzuje się poprzez wykorzystanie jakiegoś niebieskiego elementu – czy to w elementach ubioru, w mediach społecznościowych czy też poprzez wykorzystanie niebieskiego światła - tak też stało się w Świętochłowicach, gdzie część budynków podświetlono na niebiesko.

Na niebiesko rozświetlił się między innymi budynek Urzędu Miasta czy też Wieże KWK Polska Świętochłowice.

Ten niebieski kolor, który raz w roku dominuje w różnych miejscach na świecie, ma zwrócić uwagę na chorobę autyzmu, ma wzmóc dyskusję publiczną na ten temat i uświadamiać, że osoby nią dotknięte są wśród nas. Autyzm w mniejszym lub większym stopniu dotyczy około 0,6% osób, co oznacza, że statystycznie co dwusetna mijana na ulicy osoba w jakiś sposób jest nim dotknięta.

Osoby dotknięte autyzmem są wśród nas, a często nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. Zresztą, sama choroba również jest bardzo zróżnicowana, a spektrum zaburzeń z nią związanych jest bardzo szerokie.

Autyzm jest to najogólniej mówiąc jeden z rodzajów całościowego zaburzenia rozwoju. Najczęściej osoby dotknięte autyzmem mają poważne problemy z interakcjami społecznymi i z komunikacją, a w swoich zainteresowaniach mocno koncentrują się na wybranej dziedzinie, w której zresztą często osiągają bardzo wysoki poziom wiedzy i umiejętności, kosztem innych dziedzin życia.

Dziecko które krzyczy na dźwięk kasy. Kolega z pracy, który nigdy nie odpowiada uśmiechem. Kuzynka, która zawsze woli siedzieć sama i denerwują ją źle ułożone buty. Każdy z nich jest oceniany, odsuwany, stygmatyzowany. Autyzm jest wśród nas. Wystarczy go poznać. Wystarczy zrozumieć, aby zmienić świat osób z autyzmem na lepszy. Po prostu. - czytamy na stronie www Fundacji JIM, która wspiera osoby chore na autyzm.

Zdjęcia wykonał Mateusz Janiszewski.

Świętochłowickie budynki świeciły się na niebiesko dla upowszechnienia wiedzy o autyzmie

Komentarze (3)    dodaj »

  • SW

    Z biedą jedną choinkę zapaliliśmy na święta a teraz [...]no akcja oświetlania budynków czyli wielki, nowoczesny świat w upadających Świętochłowicach?! Panie Beger, coś mi się to nie schodzi. Proszę się zdecydować!

  • Oburzony

    Z DB jak zwykle od nonsensu po absurd!!!

  • Ula

    Coś jest z tym nowym prezydentem nie tak. W UM krążą już różne historie....

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również