Świętochłowice - portal miejski Swiony.pl

Wiadomości z Świętochłowic

Świętochłowickie trawniki kością niezgody: kosić czy nie kosić?

 • Dodano: 2019-06-17 12:15, aktualizacja: 2019-06-17 15:09

Świętochłowice zielenią stoją. Przyczyną są niekoszone trawniki. Jedni mieszkańcy krytykują to zaniedbanie, inni cieszą się, że dzięki temu w mieście jest nieco chłodniej w czasie upałów. Okazuje się, że przyczyną tego stanu rzeczy są oszczędności i konieczność uregulowania starych zobowiązań. Pomimo tego, kolejne trawniki są sukcesywnie pielęgnowane.

Niekoszone trawniki to ostatnio popularny temat – nie tylko w Świętochłowicach, ale i w pobliskim Bytomiu. Mieszkańcy narzekają, że miasta nie dbają o utrzymanie zieleni, trawniki przemieniają się w puszczę, a wysokie trawy wyglądają niechlujnie. Co więcej, uważa się, że zaniedbując koszenie, hodujemy kleszcze oraz komary. Z kolei kierowcy skarżą się, że w niektórych miejscach znacznie ograniczają widoczność. Malkontenci mają trochę racji, ale wybujała roślinność porastająca metropolię ma też swoje plusy. Ekolodzy podkreślają, że chłoną smog i ulewy, tłumią hałas, ratują owady, a także sprawiają, że łatwiej jest nam przetrwać upały. 

Jak wygląda sytuacja związana z utrzymaniem terenów zielonych w Świętochłowicach? 


- W tegorocznym budżecie na ten cel zabezpieczono 2,48 mln zł – wylicza Daniel Beger, prezydent Świętochłowic w poście opublikowanym na Facebooku.

Dodaje też, że samo utrzymanie terenów zieleni miejskiej w pasach drogowych to koszt ok. 1,5 mln zł.

- Teoretycznie zatem na pozostałe tereny zostaje jeszcze 1 mln zł. Teoretycznie, bo w praktyce z tej kwoty pokryte zostały zaległe faktury za rok 2018 opiewające łącznie na 966.087,87 zł – wylicza prezydent. 

Zieleń w pasie drogowym koszona jest zazwyczaj cztery razy w roku. Pierwsze z nich miało już miejsce. Niebawem odbędzie się kolejne. Natomiast koszeniem parków i skwerów zajmuje się brygada podległa Referatowi Dróg i Mostów UM. Jej ostatnie działania polegały na skoszeniu traw rosnących na skwerze przy Urzędzie Miejskim oraz na plac ks. Raabe. W najbliższym czasie zajmą się okolicami ulicy Szkolnej i Imieli.

Działania w tym zakresie prowadzi też grupa utrzymania terenów zielonych z Centrum Integracji Społecznej, która już wykosiła trawy w rejonie ulic Średniej, Zubrzyckiego, Sądowej, w dzielnicy „Ustronie” oraz terenie Szpitala Miejskiego. Wkrótce przystąpi do uporządkowania otoczenia ulic Powstańców Śląskich oraz Korfantego.

- Może więc warto – mimo irytacji – poszukać plusów tej sytuacji i zanim „nasz” trawnik zostanie skoszony, nieco przychylniejszym okiem spojrzeć na jego obecny kształt, który nie tylko służy np. pszczołom, ale też skutecznie obniża temperaturę w mieście podczas trwających właśnie upałów. Kleszcze? To problem nie tylko Świętochłowic, ale zmieniających się warunków atmosferycznych na całym świecie. Wysokość trawy nie ma tu nic do tego – zauważą prezydent.

Bytomski magistrat z kolei wyjaśnia, że przyczyny nie koszenia trawników należy upatrywać w pogodzie. Pogoda w maju nas nie rozpieszczała, a długotrwałe opady deszczu uniemożliwiły nam koszenie trawy. Bytom to duże i zielone miasto dlatego intensywnie pracujemy nad tym, by okiełznać solidnie podlaną deszczem zieleń - mówi Arkadiusz Rusnak, zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Zieleni i Gospodarki Komunalnej. Teraz zaległości są sukcesywnie nadrabiane, ale upał także nie sprzyja pracy w terenie.

W wielu miastach pojawił się też pomysł utworzenia łąk kwietnych, które mogą zmienić oblicze śląskich miast. W niektórych miejscach w wyniku zaniedbania udało się uzyskać efekt uboczny, jakimi są takie substytuty łąk. Może jednak warto zastanowić się nad ich utworzeniem w Świętochłowicach? Łąki nie tylko ładnie wyglądają, ale zapewniają też pożywienie i schronienie dla pożytecznych owadów.

Zobacz także

Komentarze (36)    dodaj komentarz »

 • Jura

  oo i to jest jakaś myśl :P

 • Piasniki

  Nietrafne wyjaśnienia prezydenta. Oczywiste, że w takiej wysokiej i bujnej trawie ryzyko złapania kleszcza jest wyższe niż w trawce po kostki. Poza tym w czym taka trawa po pas i wyższa ma pomóc w przetrwaniu upałów. A co to taka trawa daje cień? Tylko drzewa mogą pomóc, a także nie betonowanie miasta. Niestety nastała idiotyczna moda na betonowanie wszystkiego co się da. Potem się dziwią, że po ulewach są podtopienia. A co w beton ma ta woda wsiaknac? Co do tych trawników Pan Beger ma u mnie minus.

 • Jura

  Wszystkie miasta przemienili w betonowe dżungle. Koszmar! W taki skwar nie da się żyć w mieście

 • Ala

  Co wy tak wszyscy chcecie chodzić po tej wysokiej trawie ? Co to sami górale ze wsi jesteście? Na chodnik ale to zaraz wyłazić mi z tej trawy.

 • leopold

  U nas chyba załatwione sprawę połowicznie. Trawa jest koszona ale potem leży na trawniku. Jak sucho to wiatr ją rozwiewa, a jak mokro to gnije razem z trawnikiem na którym leży. Jak zgnije to nie urośnie i nie trzeba kosić.

 • hmmm

  No to tu wszędzie o koszeniu trawy przez miasto. A co z trawnikami SM? Przecież kasa idzie z czynszu, ale i tak nikt nic nie robi? To samo MPGL - przecież płaci się czynsz, więc skoro i tak z czynszu kasa nie idzie na remonty to chociaż możnaby trawniki skosić?

 • Joachim

  Panie Beger- żałosna ta Pana wypowiedź. Mam nadzieję, że to już długo nie potrwa te pana pseudo rządzenie miastem.

 • jacenty

  Dlaczego żałosna? No stwierdził facet, że miasto ma długi, bo ma, a jak ma to najpierw musi je uregulować, a potem realizaować inne dzialania...

 • To nie ja - to on

  Prawie jak w Dzierzgoniu :)

 • Znawca tematu

  A budynki wspólnot to za co płacą tym nierobom z MPGL,podnosić opłaty to potrafią,kręcić ,kłamać i mataczyć! Tam jest potrzebna kontrola NIK i wtedy szambo wybije.

 • Mms

  Taaaak... wysokość trawy nie ma znaczenia przy kle[...]h? Jak dziecko na placu zabaw biega po trawie która nie sięga kostki, a po trawie sięgającej do pasa - nawet idiota wie, że ryzyko "złapania" kleszcza jest dużo większe.Dzika łąka? Ok, ale nie na placach zabaw!

 • Krzysiek

  Zebrać beneficjentów OPS-u i niech koszą trawniki oraz dbają o zieleń w mieście a także zamiatają chodniki w końcu życie tych pasożytów nie powinno się ograniczać do stania w kolejce pod budynkiem OPS-u z żubrem w ręce i brania kartonami produktów spożywczych.Powinna być zasada coś za coś.

 • To nie ja - to on

  Ale Koszmar z UM nie będzie się narażał swojemu elektoratowi.

 • Robertt

  Ale żenujące gadanie. Obracanie kota ogonem. Łąki kwietne? Naturalna klimatyzacja? To jest miasto a nie sawanna! Panie Beger. Tego miasta i mieszkańców już bardziej się poniżyć nie da. Koszenie trawy, przycinanie krzewów czy zamiatanie chodników to poprostu standardy. Skończ już z tym zadłużeniem. Rozumiem poważne inwestycje ograniczyć ale nie na takich doraźnych, koniecznych czynnościach porządkowych stanowiących podstawę naszej cywilizacji!

 • jurand

  moim zdaniem tragedii nie ma i rzeczywiście na upały taka roslinność się przydaje

 • jorgus

  Zgadzam się! Osobiście bardzo mi się to podoba. W końcu jest trochę zieleni a nie spalona ziemia...

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.