Wiadomości z Świętochłowic

Świętochłowiczanin głównym aktorem najnowszego spektaklu w Teatrze Śląskim

  • Dodano: 2021-06-22 14:15

Po sukcesie „Morfiny” i „Dracha” Robert Talarczyk, dyrektor Teatru Śląskiego w Katowicach, postanowił sięgnąć po kolejną powieść Szczepana Twardocha, na kanwie której powstał najnowszy spektakl. Tym razem na deskach katowickiego teatru wystawiono „Pokorę”.

Spektakl reżyseruje Robert Takarczyk, muzykę przygotował Miuosh, a scenicznej adaptacji powieści dokonał sam Szczepan Twardoch. Z kolei w roli głównego bohatera – Aloisa Pokory – obsadzono Henryka Simona rodem ze Świętochłowic. Warto dodać, że aktor już dawno opuścił rodzinne miasto i odnosi sukcesy w Warszawie, gdzie od 2018 roku pracuje w zespole stołecznego Teatru Narodowego.

Henryk Simon we wrześniu 2016 roku zadebiutował na scenie Teatru WARSawy w spektaklu „Ceremonie zimowe” w reżyserii Adama Sajnuka, a w 2019 roku ukończył wydział aktorski Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Aktor zajmuje się też dubbingiem, a jego głos usłyszymy m.in. w „Kapitanie Marvelu”.

W roli Aloisa Pokory, Ślązaka z Nieborowic, wypadł rewelacyjnie. Udowodnił też, że nie zapomniał śląskiej godki, bowiem spektakl jest po śląsku. Przez cały spektakl nie schodzi ze sceny. Warto podkreślić, że „Pokora” opowiada o trudnych losach Ślązaków, poszukiwaniu własnej tożsamości. Główny bohater zostaje wrzucony w wir wydarzeń historycznych: I wojnę światową, rewolucję berlińską oraz powstania śląskie. Jest niepewny, zagubiony.

Najbliższe spektakle "Pokory" odbędą się w Teatrze Śląskim 5,6 i 7 sierpnia 2021 roku.

Zobacz także

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

  • Mieszkaniec

    Z muzyką Mioush a musi być ciekawie

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.