Wiadomości z Świętochłowic

Szkolenie ze znajomości przepisów ruchu drogowego w ramach współpracy służb mundurowych

  • Dodano: 2021-08-23 08:15, aktualizacja: 2021-08-23 06:24

Mundurowy ze świętochłowickiego Wydziału Ruchu drogowego odwiedził Państwową Straż Pożarną w Świętochłowicach. W trakcie trzydniowego szkolenia omówił ze strażakami przepisy drogowe, zarówno te dotyczące pojazdów uprzywilejowanych, jak i te obowiązujące ich poza służbą podczas korzystania z prywatnych pojazdów.

Znowelizowane przepisy i akcja „Trzymaj się prawego pasa”

Policjant poruszył również kwestie znowelizowanych przepisów, a także w ramach akcji „Trzymaj się prawego pasa” przypomniał o obowiązującym ruchu prawostronnym.

Policjant ze świętochłowickiej drogówki w ramach współpracy służb mundurowych odwiedził Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Świętochłowicach. W ciągu ostatnich trzech dni strażacy z każdej ze zmian mieli okazję „pochwalić” się swoją wiedzą z zakresu znajomości przepisów w ruchu drogowym. W trakcie prowadzonych prelekcji stróż prawa rozmawiał z nimi na temat zasad obowiązujących podczas prowadzenia pojazdów uprzywilejowanych (art. 53 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym), ale również tych z których korzystają prywatnie poza służbą. Mundurowy poruszył także kwestie znowelizowanych przepisów m.in. wprowadzonych od 1 czerwca 2021 roku, dotyczących kierowców i pieszych. Przypomniał, że nowe regulacje prawne w tym zakresie mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa pieszych przekraczających jezdnię, ujednolicenie dopuszczalnych prędkości pojazdów na obszarze zabudowanym niezależnie od pory, a także wprowadzenie konkretnego, dającego się wyznaczyć, minimalnego odstępu od poprzedzającego pojazdu podczas jazdy autostradą lub drogą ekspresową.

W trakcie prowadzonych prelekcji mundurowy przypomniał strażakom o obowiązku ruchu prawostronnego, tym samym promując jazdę zgodnie z przepisami tj. blisko prawej krawędzi drogi. Policjant wspomniał o prowadzonej przez śląską drogówkę akcji o nazwie „Kierowco! Trzymaj się prawego pasa”. Niejednokrotnie na drogach o przynajmniej dwóch pasach ruchu w jednym kierunku można się spotkać z sytuacją, w której kierujący pojazdami korzystają z lewego pasa ruchu, pomimo faktu, że prawy pas jest wolny. Zdarzają się także sytuacje, że kierujący tamują/utrudniają ruch, poruszając się lewym pasem zbyt wolno. Takie sytuacje sprawiają, że ruch drogowy nie odbywa się w sposób płynny, wielokrotnie utrudnia pojazdom uprzywilejowanym dojazd do miejsca, gdzie potrzebna jest ich pomoc, jak również skłania pozostałych kierujących do podejmowania manewru wyprzedzania z prawej strony. Stróż prawa przypomniał tym strażakom, którzy na co dzień korzystają ze swoim prywatnych pojazdów, że wskazane powyżej zachowanie stwarza zagrożenie dla pozostałych uczestników ruchu. Nadmienił jednocześnie, że lewy pas ruchu służy do wykonywania manewru wyprzedzania, po którego zakończeniu należy zjechać do prawej krawędzi jezdni. Ta sama praktyka dotyczy wykonywania manewrów omijania. Zgodnie z artykułem 16 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym niestosowanie się do powyższych przepisów to wykroczenie, za które grozi mandat w wysokości do 500 złotych oraz 2 punkty karne.

Na koniec spotkania policjant podkreślił, że nieznajomość przepisów nie zwalnia nikogo z konieczności stosowania się do nich.

O obowiązujących zmianach w Ustawie Prawo o Ruchu Drogowym można przeczytać na stronie internetowej świętochłowickiej Policji w publikacji o tytule Ważne zmiany w przepisach ruchu drogowego!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.