Wiadomości z Świętochłowic

Tereny na "Banie" oficjalnie przekazane stowarzyszeniu

 • Dodano: 2022-10-05 12:45

Tereny na „Banie” zostały oficjalnie przekazane w ręce działkowiczów. W miniony poniedziałek podpisano umowę.

Działkowicze zadbają o zielone tereny w Lipinach

W poniedziałek 3 października prezydent Świętochłowic i prezes Stowarzyszenia Ogródków Działkowych Bana podpisali umowę dotyczącą przekazania terenów na tzw. Banie w dzielnicy Lipiny działkowiczom.

- Dziękuję założycielom "Bany", którzy podjęli wyzwanie i mieli tyle odwagi, aby wziąć sprawy w swoje ręce, a także pracownikom Urzędu Miejskiego, którzy dołożyli wielu starań, aby sfinalizować ten temat. Trzymam kciuki za nadchodzące zmiany – przekazał Daniel Beger, prezydent Świętochłowic.

Plany stowarzyszenia obejmują między innymi instalację monitoringu, ogrodzenie terenu i uporządkowanie gospodarki śmieciowej.

Podjęte działania są efektem rozmów, które przeprowadzono w 2021 roku

Rozmowy w tej sprawie rozpoczęły się blisko rok temu - 20 października 2021 roku, w Grocie. Prezydent Świętochłowic obiecał zająć się uporządkowaniem stanu prawnego tych terenów i przekaże je działkowiczom, którzy będą mogli o nie właściwie zadbać. W sierpniu br. podpisano kilkanaście porozumień z dzierżawcami terenów. Wypowiedziano umowy z miastem, dzięki czemu tereny mogły zostać przekazane Stowarzyszeniu Ogródki działkowe Bana.

– Teraz zadaniem zarządu, w skład którego weszli dotychczasowi dzierżawcy, będzie - podobnie jak to jest w przypadku działających na terenie miasta ROD - utrzymanie porządku i bezpieczeństwa. A nikt tego nie zrobi lepiej, jak oni sami! – przekazał w sierpniu br. Daniel Beger, prezydent Świętochłowic. – Mnogość problemów sprawiała, że zielone tereny w dzielnicy Lipiny traktowane były bez należytej powagi – dodał.

Tereny te były od dawna problematyczne, ponieważ granice działek nie pokrywały się z dostępnymi w urzędzie mapami i przez minione na lata dochodziło tam do samowolki, a powracający w urzędzie temat dotyczący tych terenów zawsze był odkładany w czasie.

Komentarze (5)    dodaj »

 • Żabcia

  Interesy Beaty K. Niezależna od miasta ?

 • Pieniądze za las

  A to nie jest czasem jakieś przestępstwo? Bo wg MPZP ten teren jest przeznaczony pod zabudowę mieszkaniową. Była zmiana planu? Bo jak nie to chyba to jest nie gospodarność, skoro miasto oddaje za darmo teren, który mogło sprzedać jak działki budowlane. Berger wie w ogóle o czymś takim jak MPZP?

 • Elwer ze Otylije

  Kuknymy za pora lot ja tyn Dinks sie fyrlo

 • zefel

  Kadencja, choć przedłużona jednak zbliża się wielkimi krokami ku końcowi. Trzeba zbierać elektorat.

 • ecik

  Super inicjatywa . Samorząd górą

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również