Świętochłowice - portal miejski Swiony.pl

Wiadomości z Świętochłowic

Tłum mieszkańców protestował przeciw wycince na Górze Hugona

 • Dodano: 2018-03-13 12:45, aktualizacja: 2018-03-14 06:55

Ponad 200 osób przeszło wczoraj ulicami Świętochłowic sprzeciwiając się wycince drzew i krzewów na Górze Hugona. Mieszkańcy są poirytowani, bo tracą część zielonych terenów, na których odpoczywali oraz sprzeciwiają się niszczeniu środowiska. Dodatkowo nie zorganizowano żadnych konsultacji społecznych i jak mówią przedstawiciele Stowarzyszenia Przyjazne Świętochłowice, władze miasta nie odpowiadają nawet na petycje mieszkańców.


- Włodarze miasta nie odpowiadają na formalno-prawne kroki, które podjęliśmy czyli petycje, pisma i prośby o wstrzymanie wycinki. W związku z czym musimy pokazać w inny sposób, że mieszkańcom zależy na tym, by tę wycinkę zatrzymać i przetarg wycofać – mówił Daniel Beger, prezes Stowarzyszenia Przyjazne Świętochłowice.


Beata Grzelec-Spetruk – naczelnik Wydziału Ekologii i Gospodarki Odpadami podkreślała, że użytek ekologiczny „Las na Górze Hugona” jest pod ochroną i nie prowadzi się tam żadnej wycinki drzew czy krzewów, nie ma też takich planów. Dodaje jednak, że wycinkę w okolicy prowadzi prywatny inwestor, ale na terenie, który jest jego własnością. Według władz miasta planowana inwestycja nie wpłynie na pogorszenie środowiska.


Mieszkańcy są jednak innego zdania. Dlatego rozpoczęto zbiórkę podpisów pod petycją przeciwko ingerencji w las. Najważniejszym celem protestu jest jednak odwołanie przetargu na kolejną inwestycję. Pod koniec marca ma bowiem odbyć się przetarg na oddanie w wieczyste użytkowanie kolejnych 10,6 ha terenu na górze Hugona.


Pomimo nawoływań ze strony uczestników manifestacji, do protestujących nie wyszedł nikt z władz miasta. Ponadto główne wejście do Urzędu Miasta było zamknięte z powodu malowania klatki schodowej. To jednak nie powstrzymało zgromadzonych mieszkańców przed głośnym manifestowaniem swoich racji. Dodatkowo listę postulatów złożono w kancelarii prezydenta Świętochłowic.

Protestujący domagają się:

 1. Zwołania nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej w sprawie wyprzedaży majątku publicznego Miasta na terenie Góry Hugona i podjętej tam wycinki lasu.
 2. Podjęcia procedur w celu unieważnienia przez Radę Miasta przetargów parcelujących lasy na Górze Hugona.
 3. Wstrzymania jakichkolwiek działań na terenie Hugona do czasu wyjaśnienia kwestii ewentualnego pochówku więźniów z byłego obozu Zgoda, a jednocześnie podjęcie działań ich wyjaśnienia.
 4. Wystąpienia do organów ścigania o ukaranie inwestora za spowodowanie szkody w środowisku na terenie Góry Hugona i naruszenie terenu użytku ekologicznego „Las na Górze Hugona”.
 5. Zawnioskowania do RDOŚ i WIOŚ o nałożenie kary na dewelopera Xenakis za spowodowanie szkody w środowisku na terenie Góry Hugona i naruszenie terenu użytku ekologicznego „Las na Górze Hugona”, w tym siedliska i miejsca rozrodu wielu gatunków płazów w zbiorniku wodnym „Gliniok” i płazów zimujących w glebie wykarczowanego lasu.
 6. Wykazania z udziałem rzeczoznawców/specjalistów zgodności lub niezgodności ze stanem faktycznym decyzji środowiskowych, które doprowadziły do wycinki lasu na Górze Hugona.
 7. Zawnioskowania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego o nakazanie inwestorowi nasadzenia 3000 kilkuletnich drzew na wykarczowanym terenie i introdukcji płazów na tym obszarze – na koszt inwestora i decydentów miejskich, którzy dopuścili do spowodowania szkody w środowisku.
 8. Przygotowania uchwały o przekształceniu całego zalesionego terenu Góry Hugona w park leśny i ustanowienie wokół użytku ekologicznego „Las na Górze Hugona” otuliny ochronnej złożonej z pozostałych terenów zadrzewionych na Górze, oraz przyległych działkowych ogrodów rodzinnych, gospodarstwa rolnego i rekultywowanej hałdy.
 9. Przygotowania uchwały o przekształceniu w użytek ekologiczny Uroczyska w Piaśnikach.
 10. Wycofania przez MPGL Sp. z o.o. nacisków na mieszkańców domów przy ul. Góra Hugona oraz mieszkańców tzw. „domów fińskich” w Piaśnikach, nakłaniających ich do wykwaterowania, oraz wyciągnięcie konsekwencji służbowych wobec Prezesa MPGL Roberta Błaszczyka za nieuzasadnione decyzje.
 11. Wyciągnięcia konsekwencji służbowych wobec urzędników odpowiedzialnych za dopuszczenie do szkody w środowisku na Górze Hugona i na Uroczysku w Piaśnikach oraz w sprawie wysiedlania mieszkańców z Góry Hugona i Piaśnik.
 12. Ujawnienia pełnej dokumentacji przetargowej dotyczącej zbycia terenów na Górze Hugona, w Piaśnikach i na Chropaczowie oraz dokumentów złożonych przez inwestorów w celu oceny wpływu podejmowanych inwestycji na środowisko.
 13. Niezwłoczna przygotowanie uchwały o utworzeniu miejskiej komisji nadzwyczajnej do zbadania wyprzedaży majątku publicznego Miasta Świętochłowice podczas kadencji prezydenta Kostempskiego.
 14. Podania do publicznej wiadomości przez w/w komisję skonsolidowanego bilansu zysków i strat majątku publicznego Miasta do 15 września 2018 r.
 15. Utworzenia miejskiej komisji ds. zbywania nieruchomości z udziałem przedstawicieli różnych organizacji i grup mieszkańców, których tereny dotyczą, oraz prowadzenie szerokich konsultacji w tym zakresie.

W proteście wzięło udział ponad 200 osób, które podpisały w Urzędzie Miasta petycję o jak najszybszym rozpatrzeniu wyżej wymienionych postulatów. Wcześniej złożono także zawiadomienie o możliwości popełnienia przestepstwa do prokuratury.

Tłum mieszkańców protestował przeciw wycince na Górze Hugona

Karolina BauszekKarolina Bauszek
źródło: foto: facebook Stowarzyszenia Przyjazne Świętochłowice

Komentarze (115)    dodaj komentarz »

 • GFC

  co to jest góra Hugona , zobaczcie sobie ten rejon z góry z mapy satelitarnej. I tak patrząc z Policji przy byłej kopalni Polska na prawo bloki na wprost kopalnia Wirek i ogródki ruda śląska na lewo cmentarz i domki jednorodzinne niżej ogródki. Po wycince drzew co się tam jeszcze ostały została pustynia. Efekt ,dziś dnia 5 kwietnia 2018 rogate zwierzyny typu sarenki wałęsają się po garażach i ostatni bastion lasu w ich mniemaniu jest przy zaśmieconych garażach przy ul.Śląskiej kto tego nie widzi ma się dobrze.Teraz apel do delfina ,wybij pan do końca te zwierzęta i wstydu im waść oszczędź,bo i tak masz w czterech literach ten rejon.

 • GFC

  miesiące minęły hugon przeorany Wy wszyscy zróbcie sobie spacer rano teraz około 6 rano zobaczcie te sarenki i inne zwierzęta które już nie mają gdzie się podziać idą do ludzi do domostw tam wystraszone idą ...no gdzie wszędzie my LUDZIE MOŻE NIECH LEPIEJ PAN PREZYDENT ZACZNIE OD WYBICIA WSZYSTKICH ZWIERZĄT NA HUGONIE przynajmniej nie będą w oczy kolec ludziom tu zamieszkałym

 • drwal

  W marcu w Świętochłowicach narodził się karczyzm

 • Kaznodzieja

  Lepszy karczyzm który buduje niż palki z zaśmieconego pisowiska

 • racjonalnie

  Prezydent Kostempski robi swoje i to mi sie podoba, jest reprezentantem calego miasta i interesow wiekszosci mieszkancow. Nie zawsze sie wszystko wszystkim podoba.

 • żenia

  mi się na przykład nie podobna że muszę z TV dowiadywac się że wystrychnał na dudka stolarza który robił mu meble i to na kilkadziesiąt tysia!!! żęnada

 • Obserwator

  Prezydent Kostempski spotkał się z mieszkańcami świętochłowickiej zgody i wyjaśnił problemy, jak twierdzi na swoim profilu. Pytanie jest następujące: kto wiedział o spotkaniu ?

 • Zorientowany

  Wspólnota mieszkaniowa z ul.Drzymały!

 • ktoś

  w poniedziałek znów TV w mieście, przez delfina Świony w kraju sa postrzegane jako zapadła dziura, prezydent jest do wymiany

 • ktosik

  I ta dziura będzie się powiększac,będziecie w czarnej d....e.Macie madrego,kulturalnego i wykształconego człowieka za prezydenta,to wam się nie podoba,Niektórzy chcą prostego chłopa bez szkoły,takiego krzykacza co robi burzę w szklance wody,Nic nie potrafi tylko podburzac ludzi i udawać że coś dla świon robi

 • knebel

  Kostempski robin hood zabiera biednym (mieszkania - domki fińskie, krasickiego, hugon) a daje bogatym (ksenakis) Za takiego prezydenta ja dziękuję i nie chce go w mieście więcej widzieć

 • kaznodzieja

  Idioto za grunt w wieczyste użytkowanie trzeba płacić a nowe domy kupić , boisz się ,że przybędzie grupa mieszkańców która będzie odporna na Twoje tępą krytykę i brak jakiejkolwiek myśli w Twoich zwojach

 • ania

  Popieram. Kostempski najgorszy prezydent jaki się trafił temu miastu

 • bob

  To jesteś w zdecydowanej mniejszości! hehehe

 • on

  dariuszku nędzniku kup sie nowe galoty

 • Grezgorz

  No chyba nie, delfina nikt nie lubi tak samo jak ciebie

 • blob

  przegranym protestu miał być prezydent a przykrył go Palka. Jego obecność na takim proteście to śmiech na sali.

 • nowa róg wiśniowej

  w rzeczy samej :)))

  • nowa róg wiśniowej
   2018-03-17 14:39
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • zenek

  daj spokój, czemu ten bereger do promuje na prezydenta?

 • Grzegorz

  Palka organizatorem protestu przeciwko wycince? Palka z PiS? Paranoja sięgnęła bruku!

12345

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.