Wiadomości z Świętochłowic

Uczniowie Salezjańskiego Zespołu Szkół Publicznych "Don Bosko" solidarni z Ukrainą

  • Dodano: 2022-03-28 13:00

Uczniowie Salezjańskiego Zespół Szkół Publicznych "Don Bosko" potrafią pomagać. W szkole odbyła się akcja mająca na celu okazanie wsparcia osobom poszkodowanym  w wojnie w Ukrainie.

Salezjański Zespół Szkół Publicznych "Don Bosko" wspiera Ukrainę

W środę 23 marca uczniowie Salezjańskiego Zespół Szkół Publicznych "Don Bosko" w Świętochłowicach udowodnili, że nie jest im obca idea pomagania. W szkole zorganizowano akcję na rzecz okazania wsparcia Ukrainie oraz wyrażenia sprzeciwu wobec wojny.

Akcja rozpoczęła się od modlitwy i wykonania utworu „Mamo tyś płakała" przez rodzeństwo uczęszczające do szkoły.

- Dzień rozpoczęliśmy modlitwą o pokój, piękną piosenką "Mamo tyś płakała" w wykonaniu Dominika i Emilii Pierończyk oraz  "słówkiem" ks. dyrektora Andrzeja Urbańczyka. Uczniowie przygotowywali plakaty, poprzez które wyrażali swoje emocje związane z obecną sytuacją oraz uczestniczyli we wspólnym zdjęciu "Serce dla Ukrainy" - przekazała Lucyna Warzecha z Salezjańskiego Zespół Szkół Publicznych "Don Bosko".

W ramach akcji zrobiono wspólne zdjęcie na szkolnym boisku. Ubrani w barwy narodowe Ukrainy uczniowie ustawili się w kształt olbrzymiego niebiesko-żółtego serca.

Zebrano 1,5 tysiąca złotych na rzecz pomocy Ukraińcom

Następnie w szkole odbył się kiermasz ciast, z którego dochód został przekazany na pomoc osobom poszkodowanym w wojnie w Ukrainie.

- Zorganizowaliśmy również kiermasz ciast, a zebrane pieniądze w kwocie 1500 złotych przekazaliśmy kilku organizacjom:  Misje Salezjanie na projekt pomoc Ukrainie (tu warto nadmienić, iż Salezjanie i Salezjanki prowadzą kilka placówek na terenie Ukrainy np. w Odessie, Lwowie, Żytomierzu, Kijowie, Bóbrce, Przemyślanach, Korosteszowie), Fundacji Służby Ratunkowe RP dla projektu Wojna na Ukrainie - wsparcie medyków oraz organizacji UNICEF Polska na akcję pomocy dzieciom na Ukrainie - przekazała Lucyna Warzecha z Salezjańskiego Zespół Szkół Publicznych "Don Bosko".

Wsparcie akcji „Plecak”

To nie pierwszy raz, gdy Zespół Szkół Publicznych "Don Bosko" działa na rzecz Ukrainy. Kilka dni wcześniej nauczyciele, rodzice oraz uczniowie wspólnie przygotowali plecaki ze wskazanym wyposażeniem w ramach akcji „Plecak”. Plecaki zostały przekazane wolontariuszom pracującym na katowickim dworcu, aby mogli rozdać je potrzebującym uchodźcom z Ukrainy.

- Zarówno uczniowie, jak i nauczyciele działają w różnych miejscach i w różny sposób, by pomóc uchodźcom z ogarniętej wojną Ukrainy oraz osobom, które na Ukrainie zostały - przekazała Lucyna Warzecha. - Wolontariat misyjny zbiera pieniądze dla placówek salezjańskich na Ukrainie, przesłane zostały tam również generatory prądu ufundowane przez Radę Rodziców naszej szkoły, zorganizowana została akcja "plecaczek" - przekazaliśmy ponad 50 plecaczków z wyposażeniem dla dzieci  przyjeżdżających do Katowic, organizujemy wolontariuszy pomagających uchodźcom przebywającym na terenie Rudy Śląskiej - wylicza.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również