Świętochłowice - portal miejski Swiony.pl

Wiadomości z Świętochłowic

W sierpniu zabraknie wody w województwie śląskim? PSA wydała komunikat!

 • Dodano: 2019-07-25 12:30, aktualizacja: 2019-07-25 14:45

Państwowa Służba Hydrogeologiczna wprowadziła stan zagrożenia niskim poziomem wody w sierpniu. Wszystko przez tzw. niżówkę hydrogeologiczną 8 województwach. W naszych kranach zabraknie wody?

W ostrzeżeniu Państwowej Służby Hydrogeologiczna, wydanym na ważności obowiązywania w sierpniu czytamy: 

W związku z przekroczeniem w lipcu br. stanów niskich ostrzegawczych z tendencją spadkową położenia zwierciadła wód podziemnych w punktach sieci obserwacyjno-badawczej wód podziemnych państwowa służba hydrogeologiczna informuje o zagrożeniu hydrogeologicznym w związku z wystąpieniem zjawiska niżówki hydrogeologicznej w SIERPNIU 2019 r. w płytko występujących poziomach wodonośnych o zwierciadle swobodnym na obszarze 8 województw.

Ostrzeżenie dotyczy województw:

 • wielkopolskiego,
 • lubuskiego,
 • opolskiego (część południowo-wschodnia),
 • śląskiego (część zachodnia i północno-zachodnia),
 • mazowieckiego (cześć północno-zachodnia),
 • łódzkiego (część południowo-wschodnia),
 • lubelskiego (cześć północna)
 • zachodniopomorskiego (część południowo-zachodnia).

Prognozowana sytuacja hydrogeologiczna, m.in. ze względu na niewielką ilość opadów w lipcu, nie jest optymistyczna. Na wymienionych obszarach – w tym na terenie województwa śląskiego – niskie stany położenia zwierciadła wód podziemnych mogą powodować występowanie niedoborów wody w indywidualnych płytkich ujęciach gospodarskich oraz w ujęciach komunalnych użytkujących pierwszy poziom wodonośny.

W szczegółowej prognozie hydrologicznej na sierpień Państwowa Służba Hydrogeologiczna ostrzega, że „przy założeniu niekorzystnych warunków meteorologicznych m.in. w Śląskiem będą występowały obszary, na których zwierciadło płytkich wód podziemnych kształtować się będzie poniżej stanu niskiego ostrzegawczego. Często też na terenie kraju będzie dochodzić do sytuacji, w której stan wody pierwszego poziomu wód podziemnych będzie układał się w strefie powyżej stanu niskiego ostrzegawczego".

Zgodnie z informacją PSA, w okresie objętym prognozą nie przewiduje się trudności w funkcjonowaniu ujęć eksploatujących głębsze poziomy wodonośne. Zgodnie z informacją Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów w regionie nie istnieje zagrożenie brakiem wody na skalę masową.

Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów w Katowicach jest producentem i hurtowym dostawcą wody przeznaczonej do spożycia. Woda jest produkowana w dziewięciu Stacjach Uzdatniania Wody i dwóch Zakładach Uzdatniania Wody a następnie transportowana siecią rurociągów magistralnych do sieciowych zbiorników wyrównawczych. Woda wychodząca ze zbiorników wyrównawczych dalej jest transportowana rurociągami magistralnymi do klientów.

Nasze przedsiębiorstwo w sposób systemowy zapewnia bezpieczeństwo zaopatrzenia w wodę regionu. Żadne bowiem rejonowe przedsiębiorstwo wodociągowe nie jest w stanie podać w razie awarii lub klęski żywiołowej wody pitnej na przeciwległy kraniec Górnego Śląska. Taką możliwość elastycznego i szybkiego reagowania stwarza pierścieniowy system ponad 900 km sieci magistralnej o średnicach nawet do 1800 mm w powiązaniu z 9 kompleksami sieciowych zbiorników wyrównawczych o pojemności łącznej 374 tys. m3 – tłumaczy pisze Marek Jaromin, pełnomocnik Zarządu GPW ds. kontaktów z mediami.

GPW deklaruje tym samym, że system jest w pełni przygotowany do zwiększonego trybu pracy i dużych poborów wody przez wysokie temperatury i okres suszy hydrogeologicznej. 

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

 • Ja

  Co się stało z wodą z deszczy majowych? Tak to jest jak się nie zbiera deszczówki.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.