Wiadomości z Świętochłowic

W sobotę, 2 stycznia, w Lipinach zawaliła się ściana z częściowo wyburzonego budynku

 • Dodano: 2021-01-04 12:45

W sobotę, 2 stycznia, wieczorem przy ul. Świdra w Lipinach zawalił się około 20-metrowy fragment pozostałości po wyburzonym już dwupiętrowym budynku. Ewakuowano 9 osób z sąsiedniego budynku. 

O akcji ratowniczej pierwsze poinformowały "Świony 112" na Facebooku. 

„W Lipinach przy ulicy Świdra 29 zawaliła się część kamienicy! Na miejscu interweniują wszystkie służby. Budynek był prawdopodobnie niezamieszkały, ale na miejsce jedzie również zespół poszukiwawczy!” - czytamy na profilu "Świony 112".


Do rana gruzowisko zostało przeszukane przez psy szkolone do poszukiwań ludzi. Nikogo nie znaleziono. W akcji wzięło udział 35 strażaków z PSP Świętochłowice, OSP Świętochłowice I, Specjalistycznej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej z Jastrzębia-Zdroju oraz psy poszukujące ofiar z jednostek w Tarnowskich Gór oraz Bielsku-Białej. 

Na miejscu zdarzenia zjawili się także prezydent Świętochłowic - Daniel Beger oraz wiceprezydent Adam Trzebinczyk. 

"Najważniejsze, że nikomu nic się nie stało, a mieszkańcy przyległej kamienicy są bezpieczni"- napisał prezydent Daniel Beger. "Jednocześnie apeluję do wszystkich, by zwracać uwagę na osoby lub grupy osób, które demontują głównie opuszczone kamienice, wyrywając ankry oraz inne metalowe materiały. To powoduje zagrożenie zawalenia i naraża na niebezpieczeństwo okolicznych mieszkańców” - dodał.

Do czasu sporządzenia potrzebnych ekspertyz nadzór budowlany wstrzymał użytkowanie dwupiętrowej, prywatnej kamienicy sąsiadującej z miejscem zawału. Po przeszukaniu gruzowiska przez psy, służby rozpoczęły usuwanie gruzu napierającego na sąsiedni budynek oraz zabezpieczyły miejsce zawału. Działania strażaków zakończyły się po pierwszej w nocy z soboty na niedzielę.

Google NewsSubskrybuj Swiony.pl z Google News

Komentarze (5)    dodaj »

 • Prawda w oczy kole

  Gdzie są komentarze? Wy niezależni!

 • dno dna

  Fajnie ten MPGL robi robotę, nawet posprzątać nie potrafią ciągle tylko że brak pieniędzy ale na utrzymywanie pasożytów to kasa jest i to wcale nie mała. Róbcie tak dalej ciekawe co będzie jak dojdzie do tragedii. Kolesie ,znajomi, znajomi znajomych itd. Na to wszystko kasa jest na inne sprawy brak. Tyle [...]enia przed wyborami było jak to ten mpgl zostanie naprawiony, jak to te długi zostaną wyegzekwowane i co? Bajki tylko i wyłącznie po to aby dorwać się do koryta i wydoić ile się da a świony niech się walą jak się waliły.

 • PAMIĘTAMY!

  Musiales dwa lata poczekać żeby sobie uświadomić? LOLPrzecież to już w dniu wyborów było widać że on nie powinien zostać prezydentem miasta Świętochłowic

 • Ani za B , ani za K...

  "PAMIĘTAMY" - ...czy za kadencji obecnego prezydenta miasta zaczęło się to wszystko zło co związane jest z obecnym stanem starych budynków w mieście?

 • gość

  Nie, nie za kadencji tego prezydenta. Ale on głupiutkim obiecywał świetlaną przyszłość, a jak to wygląda każdy widzi. On nie potrafił nawet posprzątać rumowisk, ale potrafi dać posadkę Jackowi zawsze plajta. Problemy mpglu zaczęły się jeszcze za mzbmu i prezd. Mosia. Zmiana mzbm na mpgl uchroniło miasto od wypłaty wielomilionowych odszkodowań m. innymi naszej wspólnocie. Do tego dodaj drastycznie zaniżone czynsze, które do teraz nie osiągneły realnego poziomu.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również