Wiadomości z Świętochłowic

W Świętochłowicach powstał mural upamiętniający Prezydentów RP na uchodźstwie

 • Dodano: 2023-02-21 06:00, aktualizacja: 2023-02-21 06:14

W czwartek 2 marca br. o godzinie 12:00 odbędzie się uroczyste odsłonięcie muralu inspirowanego pracą plastyczną, która zajęła 1. miejsce w ogólnopolskim konkursie „Misja: Wolna Polska”. Mural powstał w Szkole Podstawowej nr 1 im. Miłośników Ziemi Śląskiej w Świętochłowicach.

Misja: Wolna Polska

Konkurs odbył się w ramach kampanii edukacyjnej towarzyszącej projektowi sprowadzenia z Anglii do Polski szczątków trzech Prezydentów RP na uchodźstwie.

W trakcie wydarzenia, na ręce Doroty Sparwasser – Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. Miłośników Ziemi Śląskiej w Świętochłowicach, zostanie przekazany Proporzec Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, który przykrywał trumnę Prezydenta Augusta Zaleskiego w drodze z Anglii do Polski oraz podczas uroczystości pogrzebowych w Warszawie.

Konkurs na stworzenie projektu graficznego muralu adresowany był do uczniów starszych klas szkół podstawowych i ponadpodstawowych wszystkich szkół w Polsce oraz dla młodzieży w wieku od 11 do 18 roku życia w przypadku szkół polonijnych poza granicami kraju.

Mural został wykonany w oparciu o pomysł uczennic ósmej klasy świętochłowickiej szkoły podstawowej: Natalii Dudek i Zuzanny Jagiełło.

Mamy to szczęście, że wśród grona najmłodszych mieszkańców Świętochłowic znajduje się wiele utalentowanych osób, które są najlepszymi ambasadorami naszego miasta. Jest to możliwe również dzięki wsparciu, jakie otrzymują od swoich pedagogów. Niezwykle cieszy mnie, że talent oraz zaangażowanie uczennic znalazły uznanie w oczach komisji konkursowej. Praca dziewczyn została doceniona wśród 600 zgłoszeń, które do kampanii „Misja: Wolna Polska” spłynęły z całego kraju. Wyróżnienie w konkursie zdobyła też praca nadesłana przez uczniów Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 17 im. Gustawa Morcinka w Świętochłowicach. Pokazuje to, jak wielki potencjał drzemie w młodych świętochłowiczanach, którzy coraz odważniej sięgają po laury, udowadniając, że warto pogłębiać wiedzę, rozwijać swoje pasje i dzięki temu z sukcesem stawać w szranki szkolnych i pozaszkolnych zmagań – mówi Daniel Beger, Prezydent Miasta Świętochłowice.

Przedsięwzięcie zostało zrealizowane przez Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie” we współpracy z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów, Instytutem Pamięci Narodowej, Centrum Opatrzności Bożej, Ministerstwem Obrony Narodowej, Ministerstwem Spraw Zagranicznych oraz Biurem Programu „Niepodległa”. Projektowi towarzyszyła kampania informacyjno-edukacyjna „Misja: Wolna Polska”.

Komentarze (9)    dodaj »

 • Ii

  Mieszkam w Chorzowie ale lubię tu zaglądać. Mieszkańcy Świętochłowic robią dużo wpisów pod artykułami i są to uwagi trafne, merytoryczne i na poziomie. Pozdr. :)

 • Hauskyjza

  co to za dziadostwo,na sile posiory chcą zmienić naszom ślonskom historie.Won!!!

 • Mieszkaniec

  Co to ta opatrzność boża? Bo żech się już rozpłakoł

 • gdzieon

  myslalem ze bedzie i Dawid

 • marian55

  czy ta szkołą jest ulubioną szkołą PiS ( konkurs 100% ideologia Czarnka ) ? czy PiS jest ulubioną partią Rady [...]gogicznej tej szkoły ? dzieci i młodzieży nie mam zamiaru piętnować bo są rzeczywiście Zdolne i robią to to im zlecają starsi Najlepiej jak potrafią , mam nadzieję że ta młodzież w przyszłości wyprowadzi Świętochłowice na prostą !

 • Jacek

  Jest to nonsens nie tylko dla Ślązaka! Tych "prezydentów" nie uznawało żadne państwo na świecie! Mącicie dzieciom w głowach a przy okazji wyrzucacie pieniądze w błoto!

 • zefel

  Rząd londyński NIE BYŁ rządem polskim. Polski rząd, który był niewygodny dla naszych zachodnich "sojuszników" w 1939 roku podał się do dymisji i został zastąpiony przez marionetki Anglików i Francuzów, którzy sprzedali nasz kraj we wrześniu.

 • Wzburzony

  Co to za prezydent na uchodźstwie. To nie dla Ślązaka

 • Hanys

  Plucie w twarz Ślązakom nabiera rozpędu. Tylko że te wyrastające jak grzyby po deszczu murale malowane są na starych, rozpadających się kamienicach, o których ta wspaniała Polska nie pamiętała, odkąd zbrojnie się tu dostała. Zamalowywanie prawdy historycznej wychodzi Polakom jak nic innego. Żałosne!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również