Wiadomości z Świętochłowic

W tym roku obchody święta Wojska Polskiego i wielka defilada odbędą się na Górnym Śląsku!

 • Dodano: 2019-07-09 13:45, aktualizacja: 2019-07-09 14:53

Wczoraj prezydent Andrzej Duda spotkał się w Górnośląskim Parku Etnograficznym z mieszkańcami Chorzowa. Podczas spotkania zapowiedział, że święto Wojska Polskiego i wielka defilada odbędą się w tym roku na Górnym Śląsku!

Prezydent w poniedziałek podczas spotkania z mieszkańcami Chorzowa w Górnośląskim Parku Etnograficznym podziękował za powierzenie mu patronatu nad obchodami setnej rocznicy wybuchu I powstania śląskiego. Zaznaczył, że Sejm ustanowił rok 2019 rokiem powstań śląskich, dlatego ogromnie zależy mu na przypominaniu i uczczeniu powstań śląskich.

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że święto Wojska Polskiego i wielka defilada odbędą się w tym roku na Górnym Śląsku.

Dziś właśnie tutaj razem z panem marszałkiem i z panem wojewodą zasadziliśmy ten dąb pamięci powstań śląskich, powstańców śląskich, tych wszystkich synów i córek śląskiej ziemi, którzy byli gotowi wtedy oddać życie, a wielu z nich oddało swoje życie, aby tutaj na powrót była Polska. To było niezwykle ważne wydarzenie w naszej historii. Ogromnie mi zależy na tym, abyśmy o nim przypominali, a przede wszystkim uczcili je w sposób niezwykle godny, dlatego na wstępie powiem, że podjęliśmy decyzję z panem ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem i z panem premierem Mateuszem Morawieckim, że w tym roku wyjątkowo właśnie dlatego, że jest to rok powstań śląskich, że w tym roku święto Wojska Polskiego będzie obchodzone właśnie tutaj, na Górnym Śląsku - w Katowicach, i to właśnie tutaj będzie wielka defilada - zapowiedział prezydent Polski Andrzej Duda.

Jak zaznaczył prezydent, taka decyzja została podjęta ze względu na niezwykle doniosłe znaczenie powstań śląskich dla historii Polski. Dodał, że minister obrony narodowej jest już na etapie szczegółowego planowania trasy defilady.

Na poniższym filmie prezydent rozpoczyna przemowę w 21 minucie nagrania.
 

Komentarze (8)    dodaj »

 • krist

  brawo panie Prezydencie !!!

 • czytelnik

  A czytaliście, co chce zrobić MO: "Usunięcie ekranów akustycznych, wycinka krzewów i kwiatów oraz demontaż ekranów akustycznych. To żądania MON wobec Katowic, które resort wysunął ze względu na organizowaną 15 sierpnia defiladę wojskową. Miasto na zmiany się nie godzi. W pobliżu sektora VIP MON zażyczył sobie usunięcia krzewów. Powód? Jak czytamy w portalu Katowice 24 - "źle by to wyglądało w telewizji". MASAKRA, to jak w Korei.

 • pacyfistka

  Moim zdanien prezydenta w polsce powinniśmy mieć pana Kostempskiego. Polska rozwijać sie by mogła lepiej.

 • Pipi

  Dobre mnie stać na czereśnie

 • Marek .

  Oby im się Górnego Ślonska nie udało kupić .

 • OS

  Może czas już skończyć z tą niemoralną gloryfikacją przemocy jaką zainicjowano wtedy na Górnym Śląsku?Pogwałcenie ustaleń traktatu pokojowego, polityka faktów dokonanych, czyli zbrojne interwencje na terenie plebiscytowym to żaden powód do dumy.Jak widać nie jest w intencji dzisiejszych polityków pokazanie prawdy, że w walkach o przejęcie śląskich hut i kopalń brali udział przede wszystkim ochotnicy z Wielkopolski, Kongresówki, hallerczycy, studenci ze Lwowa i Krakowa, przeszkolone grupy dywersyjne a nawet zmobilizowani ukraińscy jeńcy od Petlury.Warto może pamiętać, że po drugiej stronie nie walczyli jedynie ochotnicy z freikorpsu Oberlandu, ale też synowie i córki ziemi śląskiej...

 • Chorzów jest super!!!

  Jakie tłumy, hahaha, góra 150 osób, w tym: zespół Śląsk, zespół muzyczny, dziennikarze, harcerze, SOP, Pan Prezydent ;) oraz politycy PISu. Jeszcze kilka osób oraz 70 przypadkowych osób będących na spacerze w Skansenie. Po krótkiej analizie zdjęć mogę stwierdzić, że chorzowianie to mądrzy ludzie. Pozdrawiam.Pewnie więcej nie przyjedzie. Oby.

 • Anka

  No i z czego tu się cieszyć. W Ameryce wizyta prezydenta byłaby nagłośniona i przyszłyby tłumy. A u nas nawet prezydent Chorzowa się nie pokazał bo podobno nie wiedział, że A.Duda przyjedzie bo ten z PiS a ten z PO. Po prostu żenada, jakby miał się pokazać Tusk to lataliby jak kot z pęcherzem. Ale koledzy z PO "to se ne wrati" i nie będzie tak jak było.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również