Wiadomości z Świętochłowic

Wakacyjna historia pojazdu

 • Dodano: 2021-08-17 09:00

Wyczekiwany urlop dopiero przed Wami i planujecie wybrać się na niego nowym samochodem? A może – akurat teraz podjęliście decyzję, że czas na zmianę auta? Przed zakupem, warto mieć pewność. To, czego nie widać gołym okiem, można sprawdzić dzięki e-usłudze Historia Pojazdu. 

Za darmo, w kilka chwil, z dowolnego miejsca – przez internet. Wystarczy wejść na stronę historiapojazdu.gov.pl, aby dowiedzieć się, czy nasz wymarzony samochód, motocykl lub inny pojazd nie był np. złomowany albo – czy nie ma przekręconego licznika.

Bez stresu

Nie możecie pozbyć się obaw, że sprzedawca coś ukrywa? A może – nie jest pierwszym właścicielem pojazdu i nie zna do końca jego przeszłości?

Wszystko, czego potrzebujecie, aby przed i po zakupie spać spokojnie, to:

 • Numer rejestracyjny
 • Numer VIN
 • Data pierwszej rejestracji

Dane te znajdziecie m.in. w dowodzie rejestracyjnym i karcie pojazdu. Jeśli już je macie, wystarczą trzy proste kroki, aby poznać prawdę o wymarzonym aucie:

 1. Wejdź na stronę historiapojazdu.gov.pl.
 2. Wpisz dane w odpowiednich polach.
 3. Kliknij: „Sprawdź pojazd”.

Gotowe! Na ekranie wyświetlą się informacje, których szukasz. Otrzymany raport możesz łatwo zapisać, a jeśli trzeba – również wydrukować.

Chcesz sprawdzić pojazd, który nie jest jeszcze zarejestrowany w Polsce? To też żaden problem! W takiej sytuacji potrzebny będzie jednak profil zaufany. Jeśli jeszcze go nie masz – załóż. To również nic nie kosztuje, a bardzo się przydaje.

Na kliknięcie

Wiecie już jak skorzystać z Historii Pojazdu (i dlaczego warto), to teraz trochę więcej o tym, czego możecie się dowiedzieć dzięki tej e-usłudze.

Jeśli auto jest zarejestrowane w Polsce, sprawdzicie m.in.:

 • dane techniczne, takie jak pojemność i moc silnika czy rodzaj paliwa,
 • terminy okresowych badań technicznych, które przechodził pojazd, w  tym wynik badania oraz informację czy posiada aktualne badanie,
 • informację o dodatkowych badaniach technicznych,
 • odczyt drogomierza zarejestrowany podczas badań technicznych (Uwaga: w Centralnej Ewidencji Pojazdów gromadzi się informacje o odczycie drogomierza począwszy od 2014 r.),
 • odczyt drogomierza/y zarejestrowany podczas kontroli drogowej,
 • informację, czy posiada ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC,
 • informację o szkodzie istotnej (Uwaga: w Centralnej Ewidencji Pojazdów dane o szkodzie istotnej gromadzi się od 1 marca 2020 r.),
 • liczbę właścicieli i współwłaścicieli oraz województwo rejestracji,
 • czy pojazd nie jest oznaczony obecnie w bazie jako kradziony lub posiada informację o odnalezieniu pojazdu lub zakończeniu poszukiwań,
 • informację dotyczącą daty zbycia pojazdu,
 • informację, czy pojazd był własnością firmy/organizacji, czy osoby prywatnej,
 • informację, czy pojazd był czasowo wycofany z ruchu i ponownie dopuszczony do ruchu po czasowym wycofaniu.

Wszystkie te informacje pochodzą z Centralnej Ewidencji Pojazdów.

- Dzięki naszej e-usłudze można sprawdzić też auta m.in. z Niemiec, Francji, Słowenii, Belgii, Holandii, Włoch, Szwecji, Litwy, Łotwy, Estonii, USA i Kanady. Dzięki niej dowiemy się, czy nie były kradzione, złomowane, czy nie mają przekręconego licznika, czy nie służyły jako taksówka lub nie były zalane – mówi minister Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Informacje prezentowane w sekcji „Dane zagraniczne” pochodzą z systemów zewnętrznych.

W liczbach

Mamy nadzieję, że przekonaliśmy Was do tego, że Historia Pojazdu to najlepszy sposób na pozbycie się stresu przed zakupem używanego samochodu lub motocykla, a poza tym – prawdziwa kopalnia wiedzy!

Jeśli potrzebujecie dodatkowego argumentu – zostawiliśmy go na koniec. To jedna z naszych najpopularniejszych e-usług. A to znaczy, że inni świetnie już ją znają – i korzystają! Nie wierzycie?

Tylko w lipcu z Historii Pojazdu skorzystano 25 517 870 razy, w czerwcu - 22 137 964 razy, w maju - 25 545 700 razy. e-Polak potrafi!

Kierowcy, pasażerowie – mamy dla Was jeszcze więcej propozycji. To m.in. takie e-usługi jak: Zgłoś zbycie lub nabycie pojazdu, Sprawdź swoje punkty karne, czy Bezpieczny autobus. A także absolutny hit – mPrawo Jazdy dostępne w aplikacji mObywatel, czyli cyfrowym portfelu na dokumenty.

Google NewsSubskrybuj Swiony.pl z Google News

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również