Wiadomości z Świętochłowic

Walentynkowe hercklekoty, czyli Dzień Śląski w Siedemnastce!

  • Dodano: 2020-02-18 08:45, aktualizacja: 2020-02-18 08:53

Gwara przestała być rzeczą wstydliwą. Ludzie zrozumieli, jaka to przyjemność: być człowiekiem dwujęzycznym, kiedy można w każdej chwili przejść na gwarę - mówi profesor Jan Miodek.

W  Siedemnastce od zawsze to wiedzieliśmy!

Tu nikt gwary się nie wstydzi, wręcz przeciwnie – co roku obchodzimy przynajmniej jeden dzień, by pielęgnować język naszych dziadków, by pogodać i przypominać o regionalnych tradycjach.

W tym roku Dzień Śląski w naszej szkole przypadł na 13 lutego. Postanowiliśmy podjąć wdzięczną  tematykę – o przoniu, czyli o  kochaniu. Uczniowie w klasach tworzyli walentynki, tłumaczyli miłosne wiersze polskich poetów na gwarę, redagowali menu po śląsku dla zakochanych. Klasy starsze podjęły tematykę miłości do naszej małej ojczyzny – tworzyli mural o powstaniach śląskich z okazji 100.rocznicy.

Na sali gimnastycznej odbyły się również rozmaite konkurencje – np. nazywanie kwiatków po śląsku, sztiglowanie (szykowanie się ) na randkę w tradycyjnym stroju śląskim, a także redagowanie tekstu oświadczyn z jak największą ilością śląskich słówek. Poza tym mogliśmy obejrzeć przedstawienie szkolnego koła teatralnego pt.: Śpiąca królewna z Lipin” i wysłuchać świetnego monologu Mateusza Lipko z klasy 4 b.

Nie zapomnieliśmy również  o jednej maksymie, która mówi, że najbliżej do serca przez  żołądek. Toteż w kuchennej izbie regionalnej odbywały się przez cały dzień warsztaty kulinarne dla uczniów. Dzięki temu można było pomaszkecić różnych śląskich specjałów: szałotu, wodzionki, klusek z omastą, pajdy z tustym, a na deser zisty.

Komentarze (2)    dodaj komentarz »

  • Wieczorek

    Beger był?Czy nie było tłumacza?

  • tak ino pytom

    Dzień ślonski i walentynki - dzień Walentego, wiync imieniny. Ftoś sam trocha pomieszoł.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.