Świętochłowice - portal miejski Swiony.pl

Wiadomości z Świętochłowic

Wigilia i Wielki Piątek wolne od pracy? Do Sejmu trafił projekt ustawy.

  • Dodano: 2018-12-11 08:15, aktualizacja: 2019-01-04 13:21

Wolna Wigilia Bożego Narodzenia i wolny Wielki Piątek w 2019? Do Sejmu trafił projekt ustawy. Złożyli go posłowie PSL i UED. Wnioskodawcy wskazują na szczególne znaczenie tych dni dla wierzących Polaków.

W całym roku kalendarzowym mamy ustawowo 13 dni wolnych od pracy, ale już niebawem ta liczba może się zwiększyć do 15 dni. W uzasadnieniu projektu ustawy możemy przeczytać, że istotą wigilii jest "przyjście na świat Chrystusa jako Człowieka, dlatego też mocno akcentowany jest element rodzinny". Posłowie podkreślają, że pracodawcy w tym dniu i tak wprowadzają skrócony dzień pracy, "umożliwiając odpowiednie przygotowanie osób do obchodzenia tego święta". Autorzy projektu dodają, że wigilia Bożego Narodzenia jest dniem wolnym w wielu krajach europejskich m.in.: w Danii, Bułgarii, Czechach, Estonii, Finlandii czy Irlandii.

W uzasadnieniu uczynienia Wielkiego Piątku dniem ustawowo wolnym od pracy wnioskodawcy podali, że to jedno z najważniejszych świąt religijnych dla katolików. Wielki Piątek to drugi dzień Triduum Paschalnego - upamiętniający sąd nad Chrystusem i jego męczeńska śmierć. Wielki Piątek jest dniem wolnym od pracy w 14. krajach należących do Unii Europejskiej m.in.: w Austrii, Bułgarii, Hiszpanii i Finlandii.

Jeśli projekt ustawy przejdzie przez parlament i podpisze go prezydent, ustawa może obowiązywać już od 1 stycznia 2019!

Czy 24 grudnia i Wielki Piątek powinno być wolne? Dajcie znać, głosując w naszej sondzie!

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

  • Joanna

    Niech zostaną przywrócone te dni wolne od pracy, które były do 1950 r. włącznie. W Polsce nigdy Wigilia i Wielki Piątek nie były dniami wolnymi od pracy

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.