Wiadomości z Świętochłowic

Wojewoda śląski: rośnie liczba zachorowań na COVID-19, zaszczepione ponad 50% populacji

  • Dodano: 2021-09-09 08:15, aktualizacja: 2021-09-09 06:35

Liczba zakażeń koronawirusem w woj. śląskim od 6 tygodni rośnie, w szpitalach regionu jest duży zapas wolnych łóżek dla chorych – poinformował w środę wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. W pełni zaszczepionych jest 50,75 proc. mieszkańców regionu.

Sytuacja staje się coraz bardziej niepokojąca z uwagi na to, że od 6 tygodni obserwujemy trend wzrostowy na terenie Polski, na terenie województwa również. Ostatnie 2 tygodnie pokazują, że dynamika jest coraz wyższa – powiedział wojewoda podczas konferencji prasowej w Katowicach.

Według danych Ministerstwa Zdrowia z 7 września, w woj. śląskim potwierdzono 25 zakażeń koronawirusem.

Zmarła jedna osoba, cierpiąca też na inne choroby

25 przypadków może nie robi jeszcze wielkiego wrażenia, ale przyrost tydzień do tygodnia jest niepokojący. Widzimy też wyraźny wzrost zleceń na testy od lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej – zaznaczył wojewoda Wieczorek.

Zapewnił, że szpitale w województwie pozostają w gotowości na przyjęcie zwiększonej liczby chorych na COVID-19.

W poniedziałek 34 osoby były hospitalizowane na poziomie drugim, w tym jedna osoba w szpitalu tymczasowym w Pyrzowicach. Mamy ponad 400 łóżek na drugim poziomie, prawie 400 na pierwszym oraz docelowo możliwość uruchomienia 140 w szpitalu tymczasowym. Na razie 38 jest tam zabezpieczone, by można było przyjmować pacjentów, ale bufor jest przeogromny. Zdajemy sobie jednak sprawę, że w ślad za wzrostem liczby zachorowań, za 7 do 14 będą też wzrosty liczby hospitalizowanych – dodał Jarosław Wieczorek.

W sumie w szpitalach regionu na I, II i III poziomie zabezpieczenia jest 845 łóżek dla chorych na COVID-19, z czego zajętych jest 35. Pięciu chorych korzysta obecnie z respiratorów, zaś liczba łóżek respiratorowych przeznaczonych dla zakażonych koronawirusem to 55.

Wojewoda Jarosław Wieczorek po raz kolejny zaapelował do mieszkańców województwa, by szczepili się przeciw COVID-19 wskazując, że szczepienie daje szansę, by nie zachorować lub przejść chorobę lekko, unikając szpitala.

Dane są przeanalizowane przez wiele instytutów naukowych na świecie – w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Włoszech, Izraelu – i pokazują, że skuteczność szczepionek jest na bardzo wysokim poziomie, a do szpitala z COVID-19 trafiają z reguły osoby niezaszczepione – podkreślił.

Przypomniał też, że im mniej chorych na COVID-19 trafi do szpitali, tym więcej miejsc te placówki będą mogły zaoferować chorym na inne choroby.

Mieszkańcy woj. śląskiego przyjęli dotychczas 4 370 469 dawek szczepionki przeciw COVID-19. W pełni zaszczepionych jest 2 045 043 osób. To 50,75 proc. populacji.

To jest wynik, który w bardzo, bardzo umiarkowany sposób jest dla nas satysfakcjonujący. Według ekspertów przed kolejnymi falami pandemii może nas ochronić zaszczepienie 80 proc. populacji, stąd realizujemy kolejne kampanie, oprócz wakacyjnych, których było bardzo wiele – powiedział wojewoda.

Przed nami wyjątkowo trudny czas, to jak się sytuacja rozwinie przez najbliższe tygodnie, zależy tylko od naszej odpowiedzialności – oprócz szczepień to oczywiście przestrzeganie zasad sanitarnych. To wszystko może nas też uchronić przed wprowadzeniem kolejnych obostrzeń – podsumował Jarosław Wieczorek. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również