Wiadomości z Świętochłowic

Wszystkie drogi prowadzą przez Lipiny - obchody Europejskich Dni Dziedzictwa

  • Dodano: 2020-09-09 06:30, aktualizacja: 2020-09-08 06:51

Hasłem przewodnim tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa jest „Moja droga”. Zapraszamy do udziału w wydarzeniach oraz podróży w czasie i przestrzeni, której celem jest przypominanie losów bohaterów historii Lipin – miejscowości o bogatej tradycji i kulturze, wchodzącej w skład dzisiejszych Świętochłowic.

Już 12 września (sobota) od godz. 15.00 do 17.00, młodzież oraz dzieci w strojach śląskich poprowadzą spacer historyczny „Historia Lipin oczami dzieci”. Będzie to niepowtarzalna okazja na zdobycie wiedzy na temat naszego lokalnego dziedzictwa. Spacer obejmować będzie także prezentację krótkich filmów oraz publikację wyników konkursu dla dzieci na kreatywne opracowanie krótkiej informacji o historii Lipin.

Tydzień później, w sobotę 19 września, od godz. 15.00 do 17.00 odbędzie się gra miejska „Lipińskie zagadki”. Wydarzenie będzie okazją do wykazania się wiedzą o historii Lipin, a także Świętochłowic i regionu oraz sposobnością do poznania ciekawostek związanych z najbliższą okolicą. Czteroosobowe grupy wyruszą spod siedziby Centrum Kultury Śląskiej (ul. Chorzowska 73), by rozwiązywać zagadki oraz szukać odpowiedzi w przeróżnych zakątkach dzielnicy.

Tego samego dnia, ok. godz. 15.00 poznamy także wyniki akcji „Na tropach tajemnic kościoła św. Augustyna w Świętochłowicach-Lipinach”. Przypominamy, że na początku września ruszyły poszukiwania bohaterów serii obrazów Ludwika Konarzewskiego juniora, które można podziwiać w Parafii św. Augustyna w Lipinach. Czy udało się znaleźć tych, którzy pozowali artyście ponad 60 lat temu?

Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach również przygotowało swoje wydarzenia w ramach tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa. W piątek, 18 września, od godz. 10.00 do 14.00 zaprezentowany zostanie happening historyczny z okazji 100-lecia powołania Polskiego Komisariatu Plebiscytowego w Bytomiu. Z kolei w niedzielę, 20 września, od godz. 12.00 do 13.30 będzie można wziąć udział w panelu dyskusyjnym „Śląsk – droga do Niepodległej”, a następnie od godz. 15.00 w finisażu wystawy „Biało-czerwona” organizowanej przez Stowarzyszenie Polskiego Patchworku wraz z oprowadzeniem kuratorskim. Doskonałym zwieńczeniem obchodów Europejskich dni Dziedzictwa w Muzeum Powstań Śląskich będzie maraton filmowy, na którym zaprezentowanych zostanie 31 odcinków Filmowej Encyklopedii Powstań Śląskich. Maraton wraz ze spotkaniem z twórcami i bohaterami encyklopedii rozpocznie się o godz. 16.00.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również