Wiadomości z Świętochłowic

Wybory parlamentarne 2023 - mieszkańcy Świętochłowic ruszyli do urn!

  • Dodano: 2023-10-15 08:00, aktualizacja: 2023-10-15 10:15

Dziś o godzinie 7 rano otwarte zostały lokale wyborcze w całym mieście, a tym samym rozpoczęły się wybory parlamentarne. Lokale wyborcze będą czynne do godziny 21. Cisza wyborcza trwa od północy z piątku na sobotę, a zakończy się wraz z zamknięciem lokali wyborczych. 

15 października wybieramy na czteroletnią kadencję 460 posłów do Sejmu oraz 100 senatorów. Polacy mają również możliwość, aby wziąć udział w referendum. 

Jak oddać głos w wyborach do Sejmu RP?

> Głosy ważne
Postaw znak „X” w kratce obok nazwiska tylko jednego kandydata z jednej wybranej listy (głosować można tylko na jedną listę kandydatów).

> Głosy nieważne
Przyczyną nieważności głosu jest:

  • postawienie znaku „X” w kratkach obok nazwisk kandydatów umieszczonych na więcej niż jednej liście,
  • niepostawienie znaku „X” w żadnej kratce,
  • postawienie znaku „X” w kratce wyłącznie przy nazwisku kandydata z listy unieważnionej przez okręgową komisję wyborczą.

Jak oddać głos w wyborach do Senatu RP?

> Głosy ważne
Postaw znak „X” w kratce obok nazwiska tylko jednego kandydata.

> Głosy nieważne
Przyczyną nieważności głosu jest:

  • postawienie znaku „X” w kratkach przy nazwisku więcej niż jednego kandydata,
  • niepostawienie znaku „X” w żadnej kratce,
  • postawienie znaku „X” w kratce wyłącznie przy nazwisku kandydata skreślonego przez okręgową komisję wyborczą.

W lokalu wyborczym czekać będą na każdego trzy karty do głosowania: z kandydatami do Sejmu, do Senatu oraz karta do głosowania w referendum ogólnokrajowym.

Referendum ogólnokrajowe

Na karcie do głosowania w referendum znajdą się cztery pytania.

> Głosy ważne
Głosujący odpowiada oddzielnie na poszczególne pytania, stawiając znak „X” na karcie do głosowania w kratce przy odpowiedzi „TAK” albo w kratce przy odpowiedzi „NIE”.

> Głosy nieważne
Przyczyną nieważności głosu jest:

  • postawienie znaku „X” w obu kratkach w odpowiedzi na dane pytanie,
  • niepostawienie znaku „X” w żadnej z kratek w odpowiedzi na dane pytanie.

Przypominamy, że wynik referendum jest wiążący, jeżeli wzięła w nim udział więcej niż połowa uprawnionych do głosowania. Liczbę osób, które wzięły udział w referendum, ustala komisja obwodowa na podstawie liczby kart ważnych, wyjętych z urny.

Karty ważne to wszystkie całe (nieprzedarte) karty wyjęte z urny, zgodne z ustalonym wzorem i posiadające odpowiednie pieczęcie, zarówno te, na których oddano głosy ważne, jak i głosy nieważne.

Cisza wyborcza i referendalna

Do zakończenia głosowania trwa cisza wyborcza. Ciszę wyborczą narusza każdy element czynnej agitacji wyborczej, czyli publicznego nakłaniania lub zachęcania do głosowania w określony sposób. Jak wskazuje Państwowa Komisja Wyborcza, nie wolno zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień, czy rozpowszechniać materiałów wyborczych. 

Wszystkie przypadki naruszenia ciszy wyborczej należy zgłaszać Policji. Państwowa Komisja Wyborcza przypomina, że naruszenie zakazu prowadzenia agitacji wyborczej w okresie ciszy wyborczej to wykroczenie, a naruszenie zakazu podawania do publicznej wiadomości wyników sondaży, zachowań wyborczych i przewidywanych wyników wyborów – przestępstwo.

W czasie ciszy wyborczej nie wolno upubliczniać wyników sondaży wyborczych. Za złamanie zakazu grozi kara grzywny od pięciuset tysięcy do miliona złotych.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również