Wiadomości z Świętochłowic

Wycinka na Hugobergu kością niezgody

 • Dodano: 2018-03-12 14:30, aktualizacja: 2018-03-13 12:17

Każde miasto ma w swojej przestrzeni takie miejsca, które w sercach i świadomości mieszkańców zajmują bardzo ważną pozycję. Jednym z takich miejsc w Świętochłowicach jest Hugoberg, nad którym jeszcze do niedawna – ku przerażeniu mieszkańców - unosił się warkot mechanicznych pił.

Wycinka odbywała się na terenie, który w zeszłym roku został zakupiony przez prywatnego inwestora, a który obejmuje obszar będący w bezpośrednim sąsiedztwie użytku ekologicznego zwanego Lasem na Górze Hugona. Ów tak zwany „ekologiczny użytek” to obszar, który został objęty ochroną uchwałą nr XVI/132/2004 Rady Miejskiej w Świętochłowicach z dnia 25 lutego 2004 r. Technicznie rzecz ujmując, nie ma zatem ingerencji w ten obszar, który czternaście lat temu radni, podejmując wspomnianą uchwałę, zabezpieczyli przed dewastacją. Trzeba tutaj wyraźnie zaznaczyć, że chociaż wcześniej ta działka była własnością miasta, to jednak nie jest ona w świetle owej uchwały nietykalna. Zresztą to tyczy się nie tylko tego obszaru, ale wszystkich innych obszarów, które znajdują się na Hugobergu, a których uchwała nie obejmuje.

Obszary chronione oraz te bez ochrony w obrębie Wzgórza Hugona ukazuje ta mapa.(na dole w wyszukiwarce należy wpisać: las na Górze Hugona i po prawej w legendzie zaznaczyć użytki ekologiczne)

Na wspomnianą uchwałę oraz na rozróżnienie między obszarem chronionym i niechronionym powołuje się Adam Myszor z Kancelarii Prezydenta Miasta:

Na terenie Lasu na Górze Hugona nic się nie dzieje, bo to jest w całości własność gminy i tam nie mogą stanąć zabudowania. (…) Ja rozumiem, że mieszkaniec –  przysłowiowy Kowalski – może kierować się emocjami z tym związanymi, ponieważ przez całe życie przez okno patrzy na zieleń. Nie rozróżnia on, czy ta brzózka jest samosiejką, czy to jest użytek ekologiczny, i tego nie rozróżni, bo to nie jest jego rola, a  rola specjalistów i ci specjaliści się wypowiedzieli. Otrzymaliśmy opinię, czarno na białym widać, że działania przedsiębiorcy w żaden sposób nie wpłyną na pogorszenie stanu środowiska na tym terenie. Jeżeli mówi to SANEPID i Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska, między innymi na podstawie oględzin tego terenu, to sądzę, iż są to kompetentne organy do wypowiadania się na temat granic użytku ekologicznego w tym rejonie.

Logika władz miasta jest zatem zgodna z literą prawa, jednak jak apelują świętochłowiczanie, nie uwzględnia głosu owego „przysłowiowego Kowalskiego” czyli po prostu przeciętnego mieszkańca Świętochłowic, który na swój ukochany Hugoberg nie patrzy przez pryzmat mapy, nieruchomości czy uchwały sprzed czternastu lat – on widzi, że wycinany jest fragment jego ukochanego miejsca, a taka amputacja zawsze boli, tym bardziej, jeżeli jest robiona bez społecznych konsultacji, a te są wskazane w przypadku podejmowania tak newralgicznych decyzji. Brak komunikacji przekłada się bezpośrednio na złe nastroje wśród mieszkańców, ale czy to jedyny problem wokół wspomnianej inwestycji? O wycinkę zapytałem również prezesa stowarzyszenia Przyjazne Świętochłowice:

Manipuluje się faktami, bo teren został sprzedany rok temu i na tym terenie jest prowadzona wycinka, w związku z czym urząd umył ręce sprzedając bez żadnych informacji publicznych, które byłyby dostępne dla wszystkich mieszkańców zainteresowanych Wzgórzem Hugona, że tak się właśnie stanie. Sprzedał ten teren w dziwnej formie użytkowania wieczystego, nie ma żadnych informacji o dodatkowych oferentach, o cenie za jaką to poszło. Jesteśmy w stanie na bazie tego jakie dokumenty są dostępne wycenić, że ten teren poszedł za siedem z kawałkiem złotego za metr  kwadratowy. Do tego wycina się ponad 4,5 hektara nie dbając o środowisko - widzimy, że padają dziki i sarny, więc na pewno nie jest to inwestycja, która spowoduje, że mieszkańcy będą się na nią cieszyli. - mówi Daniel Beger, prezes Stowarzyszenia Przyjazne Świętochłowice.

Jak mówi Adam Myszor, inwestycje te są konieczne dla zrównoważonego rozwoju:

Musimy w miastach konurbacji górnośląskiej szukać miejsc, gdzie mogą osiedlić się mieszkańcy, bo nasze miasta się wyludniają. Jeżeli słyszę argumenty przedstawicieli organizacji, które próbują politycznie te emocje wykorzystać, jeżeli słyszę, że w Świętochłowicach, które mają 13.32 km kwadratowego i są najmniejszym miastem na prawach powiatu w Polsce, jest tyle terenów pod budowlankę, to niech te osoby podejdą pod mapę i pokażą mi, gdzie. Jeżeli zgłasza się inwestor i chce budować halę produkcyjną, to szuka on innego terenu od dewelopera, który chce stawiać domki jednorodzinne czy tzw. „bliźniaki” - bo chyba nikt z nas nie chciałby mieszkać na terenie po byłej cynkowni czy hucie ołowiu. Rozumiem emocje związane z Hugobergiem, bo ludzie traktują pewne sprawy osobiście, natomiast oczekiwania mieszkańców są takie, że ciągle za mało jest u nas tzw. „mieszkaniówki”.

O kwestie zrównoważonego rozwoju oraz alternatywy w przestrzeni miasta dla podobnych inwestycji zapytałem również Daniela Begera.

Rozwój miasta nie polega na tym, że będzie się budowało domki jednorodzinne, albo innej kondygnacji dwu, trzy czy czteropiętrowej, bo to jest jednorazowy zastrzyk pieniędzy - pod warunkiem, że forma sprzedaży będzie też właściwa. Informacja publiczna w mieście nie funkcjonuje. Dlaczego stowarzyszenie miałoby wskazywać tereny, gdzie można w jakiś inny sposób prowadzić działania rozwojowe, skoro urząd nie jest skłonny, żeby takich informacji udzielać – mówił Prezes Stowarzyszenia Przyjazne Świętochłowice.

Inwestycyjna klamka zapadła już w zeszłym roku, więc teraz pozostaje tylko mieć nadzieję, że na tym sporze, który rozgorzał między urzędującymi władzami a różnymi środowiskami mieszkańców, uda się zbudować lepsze rozwiązania – również komunikacyjne - na przyszłość.

Komentarze (87)    dodaj »

 • Mariola

  Kampania wyborcza do rady Miasta i na Prezydenta ruszyła z kopyta. Nie ważne że Świony mają 13 kilometrów kwadratowych powierzchni z 30% nieużytków. Ważne że jak urząd chce coś zrobić dla mieszkańców, to mieszkańcom (niektórym mocno krzyczącym) się to nie podoba. Jak się coś robi to źle, a jak nic się nie robi to jeszcze gorzej. Aktywiści zdecydujcie się czego wy chcecie (prócz odwołania Kostempskiego i dorwania się do koryta)?

 • leopold

  Ja tak jeszcze tylko w kwestia budowy mieszkań. W sąsiednim Chorzowie trwa boom budowania budynków wielorodzinnych wkomponowanych w istniejąca infrastrukturę, plomby itp. U nas sposób budowy skazuje ,że miast stanie się sypialnią dla tysięcy ludzi pracujących gdzie indziej i niczym nie związanych z ulegającym coraz większej destrukcji karłowaciejącym miastem.

 • Dariusz k

  Wycinka lasów !!! Wielki smród z Kalinki co ludzi zabija nie idzie okna otworzyć latem bo wszystko śmierdzi w domu a tu ktoś sprzedał las co daje świeże powietrze.Nikt nie myśli tylko paczy jak swoją kieszeń wzbogacić.Wielki idiotyzm

 • leopold

  Światowe media donoszą o niesamowitym ruchu ryb w morzu Kaspijskim. Rzecznik prasowy kacykolandii zdradził był ,że to jesiotry zwiedziały się o czystej Kalinie i ruszają w drogę do swojego miejsca narodzin i źródła życia- do ukochanej Kaliny. Jesiotr wróci oznajmił pewien mąż i były to słowa prorocze!!!

 • SS TOP

  marszałek województwa poparł dawida kostempskiego. Czy to oznacza kolejna kadencję?

 • Macgyver

  To tylko i wyłącznie zależy od nas! Im więcej ludzi na wyborach tym lepiej!!! W dniu dzisiejszym będzie telewizja TVP 1 Program ALARM w Świonach,szczegóły na stronie Stowarzyszenia Przyjazne Świętochłowice.

 • leopold

  Ten sam deweloper swego czasu reklamował mieszkania w dolinie sudeckiej -" miejsce zaciszne w otoczeniu drzew zieleni" i inne takie a następnie wyciął tę zieleń , którą zachwalał i postawił klocki!!

 • leopold

  Na fali tego cięcia i rżnięcia nasz grajdołek może zostać czołowym producentem drewna w regionie!!! Może uruchomimy eksport do zaprzyjaźnionych Chin??? A więc nareszcie mamy te obiecane nowe technologie!!!

 • no nie wiem

  Bycie prezydentem nie polega na obrażaniu, krzyczeniu i atakowaniu. Pan Zbyszek mógłby zwyczajnie nie udźwignąć takiej funkcji...

 • KKK

  Nie tylko udźwignie ale popchnie miasto do przodu w każdej dziedzinie. A wiesz dlaczego? Bo to dobry człowiek jest i ma za sobą tłumy !!! Autorytety nie kupisz, dlatego delfin go nigdy nie będzie miał.

 • Manifest

  Dobrze wczoraj mieszkańcy wolali, kostempski odwal się od Świętochłowic

 • Ala

  Super inteligencja to krzyczała, brawo nie ma co tylko można spodziewać się jeszcze gorszego żenada

 • Helmut

  Zbyszek Nowak super gość. Idealny na prezydenta. Kostempski tchórz nawet nie miał odwagi wyjść do ludzi. Hańba!

 • Swietochlowiczanin

  Bez przesady. Ja nie widze jego osoby jako Prezydenta. Nie pasuje

 • Jacek Szalony

  Doniosę na wszystkich, a co mi tam! Donosiłem na żużlowców, donosiłem na nauczycielkę, doniosę na Kiełkowskiego... Donos do prokuratury na prezydenta udał mi się najbardziej, bo podpisało go wielu mieszkańców! To nic, że będą wzywani i przesłuchiwani. To nic, że przez nich sprawa będzie się ciągnąć w nieskończoność. Ważne, że z kolegami z Przyjaznych sobie doniosłem i tak jak Kaczyński będziemy mogli mówić: :..jesteśmy już blisko prawdy!".

 • foka

  Dario już sobie wyjaśniłeś z delfinem nocną akcję na basenie ?

 • marek cynamon

  nie pytaj pucybuta musi odrobić dotacja

 • Ania

  A ty Szalony spłaciłeś już komornika, czy właśnie dlatego marzy ci się dieta Radnego??

 • hmmmm

  Szalony to ten, co protestuje przeciw wycince krzaków, a sam mieszka na Sudeckiej u Xenakisa?? A do tego zadłużył lokal MPGL i bezprawnie użycza go osobom trzecim?? Jeśli ktoś taki jest w zarządzie przyjaznych, to autorytet tego stowarzyszenia moooocno podupada!

 • Małgosia

  Nie, wystawi mu telewizory z fundacji :) i ciebie na zastaw :)

12345

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.