Wiadomości z Świętochłowic

Za narażenie życia i zdrowia innych osób grożą surowe kary - #ZOSTANWDOMU

 • Dodano: 2020-03-25 06:15, aktualizacja: 2020-03-24 07:42

Każdego dnia policjanci w całym kraju wspierając służby sanitarne sprawdzają, czy osoby zakwalifikowane do kwarantanny respektują ciążący na nich obowiązek.

Liczba osób, które powinny przebywać w wyznaczonym miejscu, z dnia na dzień rośnie. Niestety nie wszyscy rozumieją powagę sytuacji i narażają na ryzyko inne osoby. Wszyscy ci, którzy nie stosują się do przepisów obowiązujących w związku z epidemią, muszą się liczyć z poważnymi konsekwencjami prawnymi swoich zachowań.

Policja kolejny raz apeluje o przestrzeganie wprowadzonych ograniczeń. W obecnej sytuacji, hasło #zostanwdomu ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa nas wszystkich.

Resort zdrowia wdrożył ścisły nadzór nad osobami objętymi kwarantanną domową

Umundurowani policjanci przynajmniej raz na dobę sprawdzają, czy osoby te znajdują się w miejscu kwarantanny oraz, czy nie potrzebują pomocy. Zebrane informacje są przekazywane do służb sanitarnych i wojewodów. Policja codziennie otrzymuje też zgłoszenia od mieszkańców, którzy podejrzewają, że ich sąsiedzi łamią obowiązek kwarantanny. Stróże prawa sprawdzają każdą taką informację. W większości przypadków, osoby poddane domowej izolacji stosują się do postanowień decyzji, jednak zdarzają się również przypadki bardzo nieodpowiedzialnego zachowania mieszkańców, którzy opuszczają miejsce swojej kwarantanny, nie zważając na zalecenia służb oraz na zdrowie i życie innych osób.

Przypominamy, że przepisy obowiązują również wszystkich przedsiębiorców. Zdarzają się bowiem również interwencje dotyczące łamania przez nich prawa. Właściciele czasami nie rozumieją powodów policyjnych czynności, wyrażając swoje niezadowolenie. Podkreślamy raz jeszcze - lokale wymienione w ustawach i rozporządzeniach będą zamykane, a wobec łamiących kwarantannę - wyciągane konsekwencje prawne oraz finansowe.

Policjanci apelują o odpowiedzialne i rozsądne zachowanie w tym o przestrzeganie wprowadzonych ograniczeń, współpracę i realizowanie poleceń służb. W tym trudnym dla wszystkich momencie ważne jest, aby stosować się do poleceń wszystkich funkcjonariuszy! Osoby objęte kwarantanną powinny, nawet nie z przymusu prawnego, ale społecznego obowiązku dbania o innych współobywateli, poddać się rygorom izolacji. Jeśli jesteśmy objęci kwarantanną, to mamy obowiązek być w miejscu kwarantanny!

Wobec osób, które nie stosują się do postanowień decyzji o kwarantannie, zostaną wyciągnięte surowe konsekwencje. O takich ujawnianych przypadkach policjanci informują służby sanitarne, które mogą nałożyć karę w wysokości nawet 30 tys. zł. Wobec takich nieodpowiedzialnych osób policjanci będą prowadzić czynności wyjaśniające w związku z wykroczeniem z art. 116 kw. Mandat za takie wykroczenie może wynosić nawet 500 zł.

Z kolei jeśli osoba, u której potwierdzono zakażenie, oddali się z miejsca, w którym powinna przebywać, będzie odpowiadać zgodnie z art. 161 kk. Za to przestępstwo grozi kara roku pozbawienia wolności.

W przypadku właścicieli firm i lokali usługowych, gastronomicznych i handlowych, którzy nie stosują się do ograniczeń nałożonych na nich Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie ogłoszenia w RP stanu zagrożenia epidemicznego, mogą ponieść odpowiedzialność z art. 165 kk. lub 54 kw. Za powyższe przestępstwo grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności, z kolei za wykroczenie - do 500 zł.

Pamiętajmy! Nie przestrzegając kwarantanny, narażamy życie i zdrowie innych osób! Weźmy odpowiedzialność za siebie oraz swoich najbliższych! Respektujmy prawo, respektujemy zapisy obowiązujących ustaw oraz rozporządzeń - to nasze wspólne dobro!

Solidaryzujmy się z całym społeczeństwem, przystępując do akcji #zostanwdomu.

Komentarze (5)    dodaj »

 • Mieszkaniec

  Policyjne cwaniaki, za gram trawy potrafią zniszczyć człowiekowi życie, a za narażenie zdrowia i życia nic. Macie dwa idealne przykłady na tacy, a zamiast tego gonią dzieci po mieście.

 • Mieszko

  No jest dowód w postaci artykułu oraz fotografii na portalu jak dwóch kandydatów do nagrody Darwina namiot pod szpitalem rozbija.

 • Trol

  Co po tych obostrzeniach jak ludzie i tak codziennie muszą chodzic do sklepu, bo jak ktoś chodzi 30 lat po chleb codziennie to mu trudno do rozsadku przemówić, że dla dobra swojego i innych powinien siedzieć w domu. Powinny być nakładane kary bo ludzie są bezrefleksyjni. Najpierw wykupują tony mięsa i papieru toaletowego, a teraz i tak chodzą codziennie do sklepu. Gdzie tu logika?

 • Obserwator

  A ja chciałem zapytać pana Begera dlaczego Ci pracownicy ,którzy dziennie dbają o to by nas śmieci nie zasypały nie maja maseczek a w śmieciarkach płynu dezynfekującego ? Jak Ci ludzie się narażają w czasie pandemii a gdy ich zabraknie to śmieci nas zaleją .Szefostwo tej firmy jest bez wyobraźni !!! Koszt płynu dezynfekującego na kilka śmieciarek nie jest duży a chroni zdrowie .może dyrektorzy będą jeździć śmieciarkami gdy ludzie zachorują ? Jest ich tam z pewnością cała zgrają a na ludzkim zdrowiu oszczędzają . Panie Beger może jakaś interwencją potrzebna ?

 • pic na wodę

  Zatrudnieni kolesie na to nie wpadli bo to specjaliści wysokiej klasy,siedzą tam dla kasy i pisania bzdur w necie,chwalenia się odkażaniem ulic i chodników środkiem do tego nie przeznaczonym.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również