Wiadomości z Świętochłowic

Zagraniczne podróże dla najmłodszych – gdzie dzieci nie muszą mieć covidowych dokumentów?

  • Dodano: 2021-07-06 08:30, aktualizacja: 2021-07-06 08:29

Rozpoczął się wyczekiwany sezon wakacyjny. Polacy bardzo tęsknili za zagranicznymi wyjazdami, więc wielu z nich w tym roku planuje wakacje w obcym kraju. Aby przekroczyć granicę, dorośli muszą posiadać zaświadczenie o przyjęciu szczepienia lub negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. W wielu krajach z obowiązku posiadania dokumentów covidowych zwolniono najmłodszych. Sprawdź, w których krajach dzieci nie muszą posiadać negatywnego wyniku testu na covid!

Koronawirus a zagraniczne wakacje

W tym roku tylko niewielka część Polaków zdecydowała się zostać w kraju w sezonie wakacyjnym. Ze względu na porównywalne ceny wypoczynku w kraju i za granicą, wielu obywateli podjęło decyzję o zagranicznych wakacjach. Aby bezpiecznie przekroczyć granicę, warto zaopatrzyć się w tzw. paszport covidowy, który upoważnia jego posiadacza do bezpiecznego podróżowania na terenie Unii Europejskiej. W niektórych krajach dzieci są zwolnione z konieczności posiadania tego dokumentu. W których?

Gdzie dzieci mogą podróżować bez paszportu covidowego?

W Grecji, Tunezji oraz Portugalii dzieci poniżej 12 lat są całkowicie zwolnione z obowiązku przedstawiania zaświadczenia covidowego. We Francji dotyczy to dzieci poniżej 11 roku życia. W jednej z najpopularniejszych wakacyjnych destynacji, w Bułgarii, z okazywania zaświadczenia zwolnione są dzieci poniżej 5 lat. O dodatkowe dokumenty nie muszą się również martwić rodzice pociech do 6. roku życia, jeżeli planują wybrać się na wakacje do Egiptu, Włoch lub Turcji. Osoby poniżej 18. roku życia, które chcą wjechać na Słowację, nie muszą okazywać obowiązkowego zaświadczenia. Przy planowaniu wakacji w Chorwacji, należy zadbać o zaświadczenia covidowe dla dzieci powyżej 12 lat – młodsze, które wjeżdżają na teren kraju z opiekunem, są zwolnione z tego obowiązku.
Jest także grupa krajów, w których zarówno dzieci, jak i dorośli, nie muszą posiadać certyfikatu covidowego. Są to Hiszpania, Czechy, Cypr, Słowenia, Albania, a także Macedonia Północna.

Paszport Covidowy przepustką do lokalnych atrakcji

W części krajów, certyfikat covid jest niezbędny nie tylko na czas samej podróży – trzeba go okazywać na przykład przy korzystaniu z hoteli, lokalnych środków transportu, teatrów czy restauracji. Dzieje się tak na przykład w Austrii, w której wynik tekstu należy okazywać udając się m.in. do teatru, fryzjera, na basen lub do restauracji. Z tego obowiązku zwolnione są wyłącznie dzieci do 12. roku życia. W Grecji, świadectwo szczepienia, przejścia COVID-19 lub negatywny test na obecność koronawirusa są wymagane między innymi podczas podróży samolotem lub promem z kontynentalnej części państwa na wyspy. Ten obowiązek nie dotyczy dzieci poniżej 12. roku życia. W Słowenii zaświadczenie covidowe trzeba okazać przy meldowaniu się w hotelu, uczestnictwie w wydarzeniach, w których udział bierze powyżej 100 osób, a także przy wejściu do lokali gastronomicznych i rozrywkowych. Z tych wymogów zwolnione są dzieci poniżej 18 lat lub 15 lat, w przypadku imprez sportowych oraz kulturalnych.

Certyfikat Covid – jak go zdobyć?

Paszport Covidowy można zdobyć na trzy sposoby – obywatel może otrzymać go po przyjęciu dwóch dawek szczepienia (lub jednej, w przypadku szczepionek jednodawkowych), przejściu COVID-19 lub po otrzymaniu negatywnego testu na obecność koronawirusa. Najdłużej ważność zachowuje certyfikat uzyskany poprzez szczepienie – możemy z niego korzystać aż przez 365 dni. Zyskuje on ważność po 14 dniach od przyjęcia drugiej dawki szczepienia. Ozdrowieńcy mogą korzystać z paszportu covidowego po 11 dniach od otrzymania pozytywnego testu na koronawirusa. Będzie on ważny przez 180 dni. Najkrócej ważność utrzymuje paszport covidowy uzyskany dzięki negatywnemu testowi na koronawirusa. Można z niego korzystać jedynie przez 48 godzin.

Paszportu Covidowego należy szukać na swoim Internetowym Koncie Pacjenta, w aplikacji mojeIKP a także mObywatel.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również