Wiadomości z Świętochłowic

Zmarł Kazimierz Kutz

 • Dodano: 2018-12-18 15:30

Śląska i polska kultura straciły właśnie kolejną wielką postać. Po długiej chorobie, 18 grudnia odszedł Kazimierz Kutz, wielki reżyser, wielki Ślązak, Katowiczanin. Miał 89 lat.

Urodził się w Szopienicach, z filmem związany był od lat 50-tych XX wieku, pracując m.in. jako asystent Andrzeja Wajdy. Debiutował Krzyżem Walecznych w 1959.

W historii polskiego kina zapisał się takimi filmami jak Zawrócony, Śmierć jak kromka chleba czy wspaniałym tryptykiem śląskim, na który złożyły się: Sól ziemi czarnej (1969), Perła w koronie (1971) i  Paciorki jednego różańca.

Od lat zmagał się z chorobą nowotworową, pod koniec listopada trafił do szpitala w Józefowie, jego stan był bardzo zły. Środki na leczenie zbierali przyjaciele i fundacja Anny Dymnej. Niestety, tym razem choroba okazała się silniejsza.

Cześć jego pamięci.

Komentarze (5)    dodaj »

 • Krzysztof

  Pamietam,jak chodzilem na Martyszacht ipatrzylem jak krecil Sol ziemi czarnej." Te "czolgi" z kartonu,,jak Niemcy zdobywali dom w ktorym sie bronia rodzina Basistow,pozniej ten dom wylecial w powietrze i zostal tylko komin. Sceny krecone na Magierze,No a co bylo dla nas dzieci najwazniejsze kieszenie pelne slepakow z takimi drewnianymi grotami.Niech odpoczywa w Pokoju.

 • Marek .

  Wielka szkoda dla Śląska .

 • leopold

  Pamiętam go z czasu jak kręcił Sol ziemi czarnej- 1969 rok. Miał takie ful wypas spodnie texasowe wyszyte w kroku żółtą skórą podtrzymywane na takich kowbojskich szelkach.Wszyscy patrzyliśmy z podziwem bo w sklepach można było kupić "Szariki"- takie polskie texasy dużo później były "Odry " już takie na licencji i wycierały się jak te z Pewexu. Podglądaliśmy jego pracę , ale niewiele rozumieliśmy z tego co się działo bo nikt z nas nie wiedział,że to co się kręci kolejnością ma się nijak do tego co potem zmontują. Pamiętam jak pokrzykiwał na powstańców biegających po Ajsce albo po Średniej w jednych z ostatnich scen. Potem była "Perła w koronie" - też na chropaczowskich hałdach. Tak te nasze pejzaże przeszły dzięki niemu do historii!!! Niech odpoczywa w pokoju.

 • Müller

  (')

 • Gosia

  Niech odpoczywa w Pokoju [*]

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również