Wiadomości z Świętochłowic

Zmiany dotyczące worków "big bag" i kontenerów

 • Dodano: 2019-03-28 08:15, aktualizacja: 2019-03-28 08:21

Radni podjęli uchwałę dotyczącą zmian w cenach i odbiorze worków „big bag” i kontenerów.

Zmiana ma na celu uporządkowanie sytuacji w mieście dotyczącej odbioru odpadów typu gruz i wielkogabarytowych.

Pierwszy worek typu „big bag” o pojemności 1m3 cały czas pozostaje darmowy, jednak drugi i kolejny to cena 90 zł (wzrost z 30 zł).

Celem jest wyeliminowanie problemu zaśmiecania

Przyczyną zmian w zakresie świadczenia usług dodatkowych dotyczących worków „big bag” jest wyeliminowanie problemu zaśmiecania terenu wokół worków spowodowanego ich przepełnieniem i tworzenia się „dzikiego wysypiska” oraz likwidacja problemu braku możliwości odbioru przepełnionych worków. Ważnym aspektem jest także wzrost kosztów odbiorów i zagospodarowania odpadów. Zmniejszona zostaje natomiast opłata za kontenery na gruz. 

Zmiany dotknęły też ceny podstawienia i odbioru kontenerów:

 • kontener 3,5 m3 na gruz – z 370 zł na 250 zł
 • kontener 5 m3 na gruz – z 470 zł na 320 zł
 • kontener 3,5 m3 na odpady wielkogabarytowe– z 150 zł na 390 zł
 • kontener 5 m3 na odpady wielkogabarytowe – z 200 zł na 450 zł

Worki i kontenery będą zabierane po okresie, na który zostały one wykupione

Wprowadzony zostaje 14-dniowy termin udostępnienia worka „big bag” liczonego od następnego dnia po jego pobraniu. Będzie można także przedłużyć termin pozostawienia worka „big bag” na kolejne trzy dni robocze po wniesieniu dodatkowej opłaty w wysokości 10 zł i złożeniu zlecenia. Ma to ograniczyć sytuację, kiedy to takie worki przez kilka tygodni stoją na ulicy.

Komentarze (22)    dodaj komentarz »

 • Mieszkaniecswion

  Samo zaprzeczenia w tekście aż krzyczą, jestem po zawodówce, tylko, ale nie wyobrażam sobie zredagowania jakiegokolwiek artukułu aż tak niedbale, ktoś za to bierze pieniądze.

 • Lates87

  Worki kontenerowe regularnie zamawiamy w firmie Bigbagworki. Są mocne i trwałe. Cenowo przystępnie. Zamówienia realizowane ekspresowo.

 • Anka z zaścianka

  Popieram. A to dlatego, że dużo spaceruję z moim psem i często obserwuję jak samochody podjeżdżają pod big-baki i wyrzucają do nich śmieci. Zaznaczam samochody z rejestracją SW i nierzadko b.dobrej marki (jak BMW). Podejrzewam, iż są to mieszkańcy domów jednorodzinnych, którzy to zawsze pierwsi się oburzają. Śmieci te nie byly nawet posegregowane. Zacznę chyba notować te nr rejestracyjne i zglaszać odpowiednim instytucjom. A już na uroczysku to sama zgroza, nie wiem czy nie warto byloby monitorować odcinek, który prowadzi pod most na średnicówce.

 • Mieszkaniec

  Popieram ten projekt

 • Opat

  To jest skandaliczne golenie mieszkańców

 • Swoj

  90 zł za big bag to darmocha zobaczcie ile kosztuja w chorzowie czy w rudzie

 • Marek78

  Ale teraz jest 30 zl. Znowu nas gola a na wydawanie gazety kasa jest!

 • jabłko

  Kontenery obniżono o 120 zł.Brawo dla Prezydenta i Radnych nareszcie normalna gospodarka

 • Oburzony

  Polityka Begera jak za PRL: „Chleb zdrożał ale inflacja O% bo lokomotywy staniały”Czy on nie widzi swojej tragiśmieszności?

 • edek

  To skandal z 30 zł podnieść cenę do 90 zł będą powstawać dzikie wysypiska ,nie można spłacać długu miasta kosztem ich mieszkańców

 • edek

  to skandal z 30 zł na 90 zł za worki big bag będą powstawać dzike wysypiska,nie można spłacać długi miasta kosztem mieszkanców

 • edek

  skutek będzie odwrotny będą powstawać dzikie wysypiska z 30 zł na 90 zł.to skandal nie można spłacać długu miasta kosztem jego mieszkanców

 • cogito

  Uzasadnienie dla wzrostu ceny big bagów jest pozbawione jakiejkolwiek logiki. Wzrost ceny nie spowoduje, że nie będą się tworzyć dzikie wysypiska. Dzikie wysypiska wokół nie będą powstawać jeśli terminowo/ szybko podjedzie transport z wysypiska i odbierze worek. Sam po zgłoszeniu, że jest gotowy do odbioru, czekałem ponad tydzień na przyjazd transportu. W worku zaczęły się pojawiać oczywiście inne śmieci wrzucane przez przechodniów. Moja wina? Co do przepełniających się worków, trzeba było wprowadzić zasadę, że jeśli taka sytuacja się zdarzy, konkretnego wynajmującego obciąża się kosztem nowego big baga i przeładunkiem nadwyżki. Sorry, ale czemu znowu stosowana jest odpowiedzialność zbiorowa? Bo tak najłatwiej?

 • Garażowy

  To idąc za ciosem może nasz kochany prezydent pomyśli jak usprawnić odbiór śmieci z garaży! Ludzie płacą za wywóz i muszą wstać przed 6 rano aby wystawić worek z śmieciami,to jest chore człowiek płaci i jeszcze mu łaskę robią.Cyt.z ogłoszenia (worki należy wystawić w dniu odbioru o godz 6.00) no już biegnę! Potem zdziwienie że większość nie płaci,a inne cymbały wywalają śmieci w krzaki i jak tu ma być czysto w tym mieście! Wystarczy podstawić z trzy kontenery na parę dni w różnych miejscach na terenie garaży i po problemie,ale to jeszcze trzeba myśleć a nie tylko pieprzyć że się chce coś zrobić.

 • gość

  w chorzowie pierszy big bag kosztuje 120 pln, w świonach jest darmowy i wystarcza na remont sporej łazienki. ceny były ok, i nadal są w porządku. co do garaży , to tego w ogóle nie rozumiem. mieszkam i mam dwa garaże plus trzeci na trzymanie łodzi. za każdy garaż muszę płacić jakieś dziwne opłaty , a sąsiad z bloku trzymający cztery służbowe busy i z sześć vanów ( ekipy remontowe) płaci tylko tyle co za domowe....... co takiego robi się w garażu , żeby mieć więcej śmieci od sąsiada z samochodem bez garażu? to jest czysty skok na kasę.

 • cogito

  Rzecz w tym, że do wielu remontów nie wystarcza jeden big bag, a z kolei kontener jest za duży. Zarówno żeby go ekonomicznie wykorzystać jak i żeby go w sensownym miejscu postawić. Płynny transport big bagów sprawiłby, że wątpliwej urody kontenery nie stałyby przez miesiąc na chodnikach czy skwerach.

 • gość

  no fakt ekipie remontującej całe mieszkania i firmy taki bigbag to mało, ale są kontenery i to za darmochę, ja jak potrzebowałem to wolałem z katowic zamawiać bo były tańsze, teraz? to żaden koszt przy dużym remoncie, za 270 to ja nawet auta nie zatankuje!

 • :D

  WoW łodzi powiadasz.

 • gość

  nie ja jedyny w świonach mam łódkę. inni też je trzymają po garażach

 • _¡_

  Nawet niektorzy.mają pierd0lca..

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.