Wiadomości z Świętochłowic

Zmienne warunki na drodze. Świętochłowicka drogówka apeluje o zachowanie ostrożności

  • Dodano: 2023-08-29 08:00, aktualizacja: 2023-08-29 08:11

Kończy się lato, zmrok zapada szybciej. Często występująca mgła, opady deszczu i śliska nawierzchnia to tylko niektóre z czynników negatywnie wpływających na bezpieczeństwo. To niebezpieczny czas dla wszystkich użytkowników dróg, zarówno dla kierujących, jak i dla pieszych, którzy stają się mniej widoczni na drodze, dlatego mundurowi ze świętochłowickiej policji apelują o zachowanie koncentracji, obserwację drogi oraz rozsądek.

Koniec lata a początek jesieni to czas, w którym towarzyszą nam ciemniejsze poranki, krótsze dni, a mgła i opady deszczu nie należą do rzadkości. Takie warunki znacząco przekładają się na stan bezpieczeństwa. Osobami szczególnie narażonymi na udział w zdarzeniach drogowych są piesi. Dlatego też koniecznie należy pamiętać o tym, że prędkość dopuszczalna, nie zawsze oznacza prędkość bezpieczną!

Podczas gęstej mgły należy ograniczyć prędkość do minimum

Zagrożeń jest wiele: najechanie na poprzedzający pojazd, na pieszego poruszającego się po drodze, czy wyjechanie poza jezdnię. Dlatego to nie jest dobry moment, aby się spieszyć. Należy wcześniej wyjechać, aby bezpiecznie dotrzeć do celu.

Szczególny apel mundurowi kierują również do pieszych, którzy powinni pamiętać, by nie wchodzić bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. Nawet na przejściu należy się upewnić, czy kierujący zdąży wyhamować. Każdy pieszy i rowerzysta powinien mieć na uwadze swoje bezpieczeństwo i zadbać o to, aby być widocznym. Latarka, kamizelka lub jakikolwiek element odblaskowy sprawią, że poruszając się przy słabo oświetlonej drodze, będzie lepiej widoczny dla nadjeżdżającego kierowcy. Dlatego też pieszych i rowerzystów zachęcamy do noszenia odblasków w porze od zmierzchu do świtu bez względu na to, czy znajdują się na leśnym odcinku drogi, czy też w centrum miasta. Dzięki temu kierowcy zyskują cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji – często ratującej zdrowie i życie.

Kiedy na drodze panują warunki zmniejszonej przejrzystości powietrza spowodowanej mgłą czy też opadami atmosferycznymi kierowca jest zobowiązany włączyć światła mijania lub przeciwmgłowe przednie albo oba światła jednocześnie. We mgle nie można używać świateł do jazdy dziennej (służą one tylko do jazdy w ciągu dnia w normalnych warunkach pogodowych). Ich silne światła odbijają się i rozpraszają, we mgle pogarszając widoczność oraz dodatkowo oślepiając jadących z przeciwka. Światła przeciwmgłowe tylne stosujemy tylko przy bardzo dużej mgle, przy ograniczeniu widoczności do 50 metrów. Kiedy widoczność się poprawi, światła te należy natychmiast wyłączyć.

Cenną wskazówką podczas poruszania się we mgle jest poruszanie się wzdłuż namalowanych na jezdni linii, które powinny być naszym drogowskazem. Ułatwiają poruszanie się w pasie jezdni, dodatkowo sygnalizując o newralgicznych miejscach – kiedy zbliżamy się do przejścia dla pieszych, skrzyżowania czy ostrego zakrętu linia przerywana zmienia się w ciągłą. W takich sytuacjach lepiej zbliżyć się do prawej krawędzi i zachować szczególną ostrożność, zwracając także uwagę na poprzedzające samochody.

Mundurowi z miejscowej komendy apelują do kierowców o ostrożną jazdę, w związku z naprzemiennie występującymi wieczorem i rano mgłami i opadami deszczu. Przy mniejszej widoczności należy pamiętać o tym, aby dostosować prędkość do panujących warunków, aby nie doszło do nieszczęścia na drodze.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również