Świętochłowice - portal miejski Swiony.pl

Wiadomości z Świętochłowic

Dopasowanie domu do działki czy odwrotnie - minimalna i optymalna powierzchnia działki

  • Dodano: 2019-10-21 08:30, aktualizacja: 2019-10-21 08:52

Idealna działka, na której stoi dom wprost z marzeń – czy to jest możliwe? Wielu inwestorów chciałoby właśnie w taki sposób zakończyć swoją przygodę z budową domu jednorodzinnego. Jednak rzeczywistość często kładzie im kłody pod nogi.

Co zatem zrobić, gdy nie ma możliwości zakupu takiej działki, jaką by się chciało? Czy trzeba całkowicie rezygnować z marzeń o idealnym domu?

Dopasować projekt domu do działki czy odwrotnie?

Jeżeli nie można znaleźć działki idealnej – dużej i przestronnej, najlepiej udać się do sprawdzonego biura projektowego. Można też skorzystać z oferty internetowej np. ze strony domoweklimaty.pl. Poprzez stronę internetową można skorzystać z porad eksperta, który pomoże dokonać wyboru projektu na nietypową działkę. Czasami zdarza się tak, że trudno znaleźć projekt idealnie spełniający wymagania klienta i miejscowego planu zagospodarowanie przestrzennego. Wówczas można zlecić adaptację, która przystosuje konkretny projekt do tych założeń. Trzeba tutaj pamiętać, że takiej adaptacji musi dokonać wykwalifikowany architekt. Może ona być zrobiona tylko w takim zakresie, na jaki pozwala autor gotowego projektu.

Jaki dom na bardzo małą działkę

Inwestorzy najczęściej obawiają się działek o nietypowym kształcie lub o bardzo małej powierzchni. Zazwyczaj odnośnie tych drugich pada argument, że nie da się ich odpowiednio zagospodarować. Jednak nie jest to prawdą. Bez problemu można na nich wybudować dom nawet o bardzo dużym metrażu. Trzeba jedynie pamiętać o tym, żeby dom miał większą powierzchnię użytkową niż powierzchnię zabudowy. Dlatego na małe działki polecane są domy z poddaszem, a nawet piętrowe. Ciekawą propozycją są również domy z podpiwniczeniem, w którym można np. urządzić garaż. Więcej inspiracji dotyczących domów na małe działki znajdziesz w artykule: Mały dom z poddaszem – jakie pomieszczenia zaplanować i jaki powinien mieć metraż?

Nietypowy kształt działki to nie problem – znajdź odpowiedni projekt Domowymi Klimatami

Na wyżej wspomnianej stronie bez problemu można znaleźć też domy na bardzo nietypowe działki. Na wąskie działki będą doskonale pasować domy na bazie prostokąta jak np. Daktyl 2.

Z kolei na działce trapezowej dobrze będą prezentować się domy takie jak np. Czajka II.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.