Wiadomości z Świętochłowic

10 praktycznych wskazówek dotyczących malowania tkanin

  • Dodano: 2021-09-23 13:00

Niewielkimi nakładami na kilka kolorów farb i z odpowiednim pędzlem malowanie tkanin otwiera nieskończone możliwości przekształcenia garderoby i domu. Niezależnie od tego, czy uczysz się malować buty, testujesz projekt koszulki DIY, czy kolorujesz torbę, możesz stworzyć jedyne w swoim rodzaju dzieła sztuki do noszenia.

Czy da się coś zrobić jeśli bawełny jest mniej niż 100%?

Puryści twierdzą, że najlepszą tkaniną do malowania jest 100% bawełna o gęstym splocie (tkanina biaława lub kremowa lekko zmatowi farbę). Ale dobre wyniki można również uzyskać dzięki sztucznym jedwabiom ze specianie dobraną farbą do jedwabiu. Najlepiej wypróbować przykładowy kwadrat, aby sprawdzić wyniki.

Bądź świadomy, na jakim splocie tkaniny pracujesz

Jeśli materiał jest luźno tkany, farba ma tendencję do przesączania się przez nici, zanim wyschnie. Powoduje to zmniejszenie intensywności kolorów. Drobno tkana tkanina jest również łatwiejsza do malowania detali niż luźna.

Prać wstępnie czy nie

Powodem wstępnego mycia tkaniny przed malowaniem na niej jest usunięcie utwardzenia chemicznego dodanego podczas produkcji, które może uniemożliwić przyleganie farby do powierzchni. Daje też szansę na skurczenie się tkaniny, jeśli nam na tym zależy. Aby sprawdzić, czy dany kawałek tkaniny rzeczywiście wymaga prania wstępnego, upuść na niego odrobinę wody. Jeśli zbierze się na powierzchni, trzeba go umyć. Jeśli wsiąka, to nie trzeba prać i można już malować.

Pomiń zmiękczacz

Jeśli pierzesz tkaninę, nie dodawaj płynu do zmiękczania tkanin! Próbujesz pozbyć się chemikaliów, a nie dodawać nowe.

Pozbądź się zmarszczek

Poświęć trochę czasu, aby dobrze wyprasować tkaninę. Zmarszczki mogą spowodować spustoszenie w projekcie.

Włącz ogrzewanie

Farby do tkanin najłatwiej utrwalić przez kilka minut prasować (sprawdź wskazówki producenta). Jeśli prasujesz po niewłaściwej stronie tkaniny, farba nadal będzie dobrze twardnieć i nie musisz się martwić, że zetrze się na żelazko lub kolory zleją się ze sobą. Alternatywnie użyj ściereczki do prasowania. Pozostaw farbę do całkowitego wyschnięcia przed prasowaniem, co najmniej 24 godziny. Jeśli masz duży projekt, możesz wypróbować suszarkę bębnową, aby przez pół godziny wirować próbkę na wysokich obrotach, a następnie umyj ją, aby sprawdzić, czy suszarka jest wystarczająco ciepła. Jeśli jesteś naprawdę odważny, możesz spróbować umieścić go w swoim piekarniku. Jeśli nie chcesz ryzykować najlepszym rozwiązaniem jest prasowanie.

Idź z prądem

Zmoczenie tkaniny czystą wodą przed malowaniem powoduje, że kolory wtapiają się w siebie, jak w akwareli. Ale nie dodawaj zbyt dużo wody, ponieważ rozcieńczy to kolory; tkanina powinna być wilgotna, nie przemoczona.

Stąpaj delikatnie

Stemplowanie i szablonowanie na tkaninie działa najlepiej, jeśli pracujesz na lekko wyściełanej powierzchni np stary ręcznik działa dobrze. Lub jeśli nie chcesz poświęcać ręcznika, przykryj arkusz grubego kartonu woskowanym papierem (aby można go było wytrzeć do czysta).

Wybielone kolory

Wybielacz może być użyty do usunięcia (rozładowania) barwnika z tkaniny, z nieoczekiwanymi i nieprzewidywalnymi rezultatami (zrób kwadrat testowy!). Użyj taniego pędzla do nałożenia wybielacza, ponieważ szybko go zniszczy, i noś rękawiczki, aby nie pobrudzić skóry wybielaczem. Oczywiście najlepiej sprawdza się w ciemnych kolorach. Aby zatrzymać działanie wybielacza, wypierz tkaninę. 

Wzory jednostronne

Pamiętaj, aby podczas malowania koszulki włożyć do koszulki kilka arkuszy gazety, kawałek kartonu lub plastiku, aby farba nie przeciekała na tył koszulki.

I tak oto dotarliśmy do końca tego mini przewodnika. Nie wyczerpuje on w żadnym razie tematu, bo można by o tym pisać godzinami. Stanowi jednak punkt zaczepienia w dalszym poszukiwaniu informacji i inspiracji do malowania na tkaninach.
 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.