Wiadomości z Świętochłowic

3 szybkie porady na temat zakupu płyty gazowej

  • Dodano: 2022-04-07 08:30, aktualizacja: 2022-04-11 08:07

Zakup płyty gazowej to doskonałe rozwiązanie dla osób, które twierdzą, że jedzenie gotowane na wolnym ogniu smakuje lepiej. Wybór dopasowanego do naszych potrzeb modelu nie jest jednak łatwym zadaniem, zwłaszcza iż producenci dostarczają nam coraz to nowsze, bardziej funkcjonalne rozwiązania. Oto 3 porady dotyczące zakupu płyty gazowej.

Płyta gazowa do nowocześnie urządzonych kuchni - jak ją dobrać?

W nowocześnie urządzonych kuchniach idealnie prezentują się płyty indukcyjne, jednak smak potraw przygotowywanych za ich pomocą zwykle nie może równać się temu, jaki uzyskamy, korzystając z kuchenki gazowej. Doskonałym rozwiązaniem dla osób, które chciałyby połączyć tradycję z nowoczesnością, jest płyta gazowa Solgaz, która pozwala korzystać z gazu ukrytego w szkle. Wygląda ona niczym płyta indukcyjna, jednak sposób jej działania jest zupełnie inny. Ciekawym rozwiązaniem będzie również płyta gazowa Samsung, która sprawdzi się szczególnie w kuchniach urządzonych w ciemnych barwach. Wbrew pozorom możliwości jest sporo - płyta gazowa wcale nie musi być zarezerwowana wyłącznie dla wnętrz zaaranżowanych w tradycyjny sposób.

Zabezpieczenie płyt gazowych - podstawowe i dodatkowe

Każda płyta gazowa musi posiadać zabezpieczenie przeciwwypływowe, które odcina dopływ gazu do palnika, kiedy płomień przypadkowo zgaśnie. Zapobiega to wydzielaniu niebezpiecznych dla ludzi, trujących substancji. Tego typu zabezpieczenie jest standardem, i to bez względu na to, czy mamy do czynienia z tradycyjnymi płytami gazowymi, czy też nieco bardziej nowoczesnymi, na przykład z gazem ukrytym w szkle. Zdecydowana większość modeli posiada również zabezpieczenie przed oparzeniem się podczas zapalania gazu zapałką bądź zapalniczką - jest to tak zwany iskrownik. Bardzo istotną rolę pełni również zabezpieczenie przed dziećmi - elektroniczne lub mechaniczne. Niestety, nie jest ono standardem. Posiadają je zwykle droższe modele płyt gazowych. Warto się na nie zdecydować, jeśli w domu mieszkają małe, a nawet nieco starsze dzieci. Bardzo często zabezpieczenie to jest wykorzystywane także przez opiekunów osób starszych, na przykład z demencją.

Jaki rodzaj płyty gazowej wybrać?

Płyty gazowe wykonane są z różnych materiałów, w tym na przykład ze szkła ceramicznego. Jest ono odporne na zarysowania, a także na uszkodzenia mechaniczne, jednak jego podstawową wadą jest wysoka cena, dlatego znajdziemy je głównie w droższych modelach. Alternatywnym rozwiązaniem wydaje się być szkło hartowane, lecz w przeciwieństwie do ceramicznego, nie jest ono zbyt odporne na uszkodzenia. Popularnym w płytach gazowych retro materiałem jest blacha emaliowana, która nie jest bardzo odporna na działanie czynników zewnętrznych, jednak jej niewątpliwą zaletą jest fakt, iż nie można jej zbić. Warto zwrócić uwagę na modele wykonane ze stali nierdzewnej, takie jak płyta gazowa Whirpool. Stal nierdzewna jest o tyle przyjaznym materiałem, iż charakteryzuje się wysoką odpornością na działanie czynników zewnętrznych. Podobnie jak w przypadku blachy emaliowanej, nie można jej zbić. Co więcej, nie wchodzi w reakcję ze środkami chemicznymi, służącymi do mycia płyty. Jest stosunkowo tanim i bardzo praktycznym rozwiązaniem, dlatego też cieszy się dużą popularnością wśród konsumentów, którym zależy na trwałości płyty gazowej.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.