Wiadomości z Świętochłowic

Analiza techniczna czy fundamentalna?

  • Dodano: 2022-02-09 14:15

Inwestowanie na giełdzie akcji to ciągłe poszukiwanie takich aktywów, które dają najlepszą perspektywę wzrostów w przyszłości. W jaki sposób jednak znaleźć tę spółkę, która może zapewnić nam zysk? Żaden z profesjonalnych inwestorów nie wróży z fusów, a także nie oddaje tego wyboru losowi. Rzetelna analiza rynku na podstawie analizy technicznej i fundamentalnej może wskazać nam odpowiedni kierunek inwestycji. Czym jest analiza techniczna i fundamentalna? Czym dokładnie różnią się te dwie metody?

Analiza fundamentalna - czym jest?

Popularna wśród inwestorów analiza fundamentalna to jedna z najlepszych metod wyceny wartości przedsiębiorstwa. Analiza fundamentalna jest doskonale znana zarówno na rynku akcji, jak i rynku forex, jednak wykorzystywanie jej na różnych rynkach nieco się od siebie różni. 

Jak powszechnie wiadomo, inwestowanie w akcje powinno zostać poprzedzone dogłębną analizą sytuacji finansowej firmy, jej wyniku na rok finansowy, jej obecnej kondycji, a także potencjału do rozwoju. Celem stosowania analizy fundamentalnej jest dokonanie syntetycznej oceny, czy wartość jednej akcji jest na ten moment niedoszacowana, czy przeszacowana. Repozytorium metod oceny wartości spółki w przeliczeniu na jedną akcję jest niezwykle szeroki, a nam pozostaje zadecydować, który ze sposobów zostanie przez nas wybrany. 

Analiza techniczna - czym jest?

Analiza techniczna to z kolei inny obszar metody analizy potencjału wzrostu wartości akcji. Opiera się ona w głównej mierze o wykres, czyli graficzne przedstawienie zmian wartości w czasie. Ruchy cen akcji nie wynikają jedynie z ruchów samej spółki - komunikatów zarządu, publikacji sprawozdania i tym podobnych. To także wynik działań inwestorów - pochodnej ich transakcji zakupów i sprzedaży. Jeśli w jednym momencie połowa inwestorów decyduje się na sprzedaż akcji, podaż przewyższy popyt, a sama cena wyraźnie spadnie, bez względu na to, czy firma jest w dobrej kondycji, czy nie. 

Analiza techniczna, za pomocą zaawansowanych wskaźników i oscylatorów jest w stanie wskazać, gdzie modelowo ceny akcji powinny wzrastać, a gdzie spadać. Rynki finansowe działają na zasadzie schematów, a celem analizy technicznej jest identyfikacja tych schematów i podpowiedź, czy inwestor kupując dany instrument, będzie miał szansę na zysk. 

Kiedy stosować analizę techniczną a kiedy analizę fundamentalną? 

Analiza fundamentalna i analiza techniczna to dziedziny wiedzy, które wciąż się rozwijają i na których temat napisano setki książek. Czy jednak musimy poznać oba te obszary wiedzy? Czy nie możemy skupić całej swojej energii na poznanie tylko analizy technicznej, pomijając analizę fundamentalną lub odwrotnie? 

Niestety nie. Te dwie najpopularniejsze metody analizy sytuacji spółki wzajemnie wypełniają się, tworząc nam pełny obraz sytuacji. Jeśli wykres wskazuje na tworzenie się pewnych formacji, nieznajomość sytuacji finansowej spółki może zachęcić nas do niepewnej transakcji, która okaże się nietrafiona, gdy kilka dni później przedsiębiorstwo ogłosi stratę za ostatni kwartał. Poleganie jedynie na jednym sposobie analizy jest niezwykle ryzykowne i nie pozwoli nam wykorzystać całego potencjału, który dostarczają nam nowoczesne techniki analizy sytuacji finansowej spółek. 

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.