Świętochłowice - portal miejski Swiony.pl

Wiadomości z Świętochłowic

Aranżacja ogrodu z wykorzystaniem oczka wodnego

  • Dodano: 2019-01-17 10:15

Urządzenie ogrodu, a także późniejsze dbanie o jego odpowiedni wygląd z pewnością jest pracochłonnym, aczkolwiek satysfakcjonującym zajęciem.

Pielęgnacja roślin to dla wielu osób sposób na spędzanie wolnego czasu, który przeradza się w hobby. Jak zatem ciekawe zaaranżować nasz ogród? Ciekawym pomysłem będzie oczko wodne. Nawet niewielki zbiornik wody potrafi zupełnie zmienić charakter ogrodu. Sprawdźmy wiec, jak go urządzić.

O czym warto wiedzieć?
Urządzając oczko wodne musimy mieć na względzie kilka czynników: miejsce, w którym się ono znajdzie, jego rozmiar, kształt, a także głębokość. Od czego warto zacząć? Najważniejszy będzie wybór odpowiedniego miejsca. Wbrew pozorom nie jest to proste zadanie. Sadzawka musi mieć zapewniony dostęp do słońca, jednak nie może on być nadmierny, gdyż w przeciwnym razie grozi przegrzanie wody. Od przegrzania już prosty krok do rozwoju glonów. Zbyt duża ilość słońca nie będzie także korzystna dla roślin oraz wodnych zwierzątek, dlatego najlepiej gdy oczko wodne znajdzie się w pobliżu większego drzewa, które, zapewni mu cień w godzinach popołudniowych. Najpopularniejszy kształt to oczka o naturalnej linii brzegowej. Świetnie pasują do każdego ogrodu, jednak w mniejszych ogrodach konieczne może być stworzenie okrągłej sadzawki. Jej rozmiar wynosi zazwyczaj ok. 20 metrów, a głębokość 50 m.

Pielęgnacja i wykonanie oczka wodnego
Większe oczko wodne wymaga mniejszej pielęgnacji, ponieważ rośliny mają swobodną przestrzeń do rozrastania się i nie zachodzi konieczność ich regularnego przycinania. Nieco inaczej wygląda to w przypadku sadzawki o małych rozmiarach. Ponadto, wymagają one dodatkowego dotlenienia, dlatego też konieczne jest zamontowanie dodatkowych filtrów wody. Co jeszcze może okazać się niezbędne? Na pewno będzie to gotowy prefabrykat plastikowy bądź elastyczna wykładzina. Dobrym rozwiązaniem jest również mata bentonitowa wykazująca wysokie właściwości odpornościowe. Osoby, którym zależy na szybkości mogą skorzystać z gotowych form wykonanych z tworzywa sztucznego. Jest to jednocześnie rozwiązanie najdroższe, jednak niezwykle praktyczne. Stosunkowo łatwe do urządzenia są także oczka wodne wykładane folią. Jeżeli chcemy znaleźć odpowiednie materiały oraz akcesoria potrzebne do wykonania sadzawki, to warto zajrzeć na https://www.plantica.pl/produkty/oczko-wodne/oczka-wodne. Ciekawym i atrakcyjnym wizualnie dodatkiem będzie stworzenie strumienia. Taki efekt również możemy uzyskać dzięki gotowym zestawom.

Oczko wodne to wyjątkowa ozdoba ogrodu. Jak się okazuje, jej wykonanie jest tak pracochłonnym procesem, o ile skorzystamy z gotowych modułów i akcesoriów. W innym wypadku może nas czekać nieco więcej pracy. Pamiętajmy także, że równie ważna będzie jego regularna pielęgnacja.