Wiadomości z Świętochłowic

Co powinien jeść pies? 5 rad dla posiadaczy pupili

  • Dodano: 2022-10-10 14:30

Psy, tak jak każdy z nas, potrzebują zróżnicowanej, zbilansowanej diety. Wartościowy posiłek powinien być sycący i pełen niezbędnych składników odżywczych, a do tego – najlepiej, aby był po prostu smaczny. Jakie zatem produkty powinny znaleźć się w psim jadłospisie, by zapewnić naszym pupilom zdrowie i potrzebną do zabaw ze swoimi opiekunami energię?

Mięso to podstawa

Bez mięsa nie ma prawidłowej, psiej diety – nie zapominajmy, że przecież nawet najsłodszy, udomowiony pupil wciąż jest mięsożercą! A zatem mięsa potrzebuje, i to sporo. Jest ono bowiem najlepszym źródłem białka, niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Szacuje się, że zawartość mięsa w pożywieniu powinna wynosić około 70-75%. Stąd właśnie każda dobra, karma dla psa sucha w ofercie Psia Kość zawiera mięsa jako podstawowy, pierwszy składnik w swoim składzie. Dzięki temu pełnoporcjowe karmy rzeczywiście spełniają swoje zadanie i mogą być fundamentem prawidłowej diety naszego pupila.

Ryby – pełne protein i kwasów tłuszczowych

Bardzo często wybieraną alternatywą dla klasycznych produktów mięsnych są właśnie ryby; między innymi dorsz, łosoś czy sardela. Stanowią one świetne urozmaicenie mięsnej diety, a jednocześnie są wartościowym źródłem protein. Ryby są także bogate w kwasy tłuszczowe, a szczególnie w kwasy omega-3 – wspierające prawidłowe działanie układu odpornościowego psa oraz zapobiegające powstawaniu stanów zapalnych. 

Dobrym dodatkiem do psiej diety okazują się także być oleje pochodzące właśnie z ryb, pomagające wchłanianie witamin przez organizm. Dlatego, planując dietę, warto pamiętać o rybach!

Źródła witamin – owoce i warzywa

Zróżnicowana dieta wymaga także obecności warzyw oraz owoców – a zatem najcenniejszych źródeł niezbędnych witamin i mikrosubstancji. Będą one świetnym uzupełnieniem posiłków; z opartą na mięsie karmą (bądź surowym mięsem, jeżeli na takie się zdecydujemy) możemy śmiało zmieszać marchew, selera lub kawałki dyni. Czworonogi zasmakują także w owocach, zwłaszcza rodzimych – jabłkach i gruszkach.

Zbożowe dodatki – jednak z umiarem

Mniej istotnym, ale wciąż wartościowym, uzupełnieniem diety psa są produkty zbożowe, bogate w węglowodany. Atrakcyjne dla pupila mogą być na przykład specjalne, zbożowe płatki, wyrabiane z owsa. Jednak pamiętajmy, że takie potrawy powinny stanowić jedynie niewielką część całej diety. Nadmiar dostarczanych węglowodanów może skutkować przeciążeniem układu pokarmowego i problemów z jelitami. Najczęściej niezbędną ilość węglowodanów dostarcza już zwykła, sucha karma.

A do tego, woda!

Wreszcie, kluczową częścią żywienia psa jest nawadnianie. Dla naszych pupili woda jest tak samo niezbędna, jak dla nas. To ona umożliwia codzienne funkcjonowanie oraz chroni psy przed ryzykiem przegrzania. Z tego powodu pamiętajmy, że nasze psy powinny mieć zawsze pełną miskę wodą i stały do niej dostęp. Szczególnie tyczy się to psów karmionych suchą karmą. Inną formą nawodnienia organizmu może być karma dla psa mokra w sklepie Psia Kość, która składa się w większości właśnie z wody. Przy diecie opartej na takim pokarmie, psy mają mniejsze zapotrzebowanie na picie wody; chociaż oczywiście jest im ona niezbędna!

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.