Świętochłowice - portal miejski Swiony.pl

Wiadomości z Świętochłowic

Co to jest i ile kosztuje ubezpieczenie zdrowotne?

  • Dodano: 2019-03-14 10:15

W sytuacji, gdy spotykają nas jakieś problemy zdrowotne - zderzamy się z gigantyczną niemocą Narodowego Funduszu Zdrowia. Na wizytę u specjalisty przyjdzie nam czekać miesiącami, kolejki na operacje mogą trwać nawet kilka lat.

Rozwiązaniem tego problemy, coraz częściej wybieranym przez Polaków, jest ubezpieczenie zdrowotne. Może rozwiązać wiele problemów związanych ze służbą zdrowia, podobnie jak nie musi kosztować majątku - wystarczy, że poznamy kilka kluczowych informacji, by móc dobrze wybrać odpowiedni produkt.

Co to jest polisa zdrowotna?

Ubezpieczenie zdrowotne jest trochę innym rozwiązaniem niż ubezpieczenie na życie. Oba produkty są często mylone.

Polisa zdrowotna to produkt, który umożliwia szybki i łatwy dostęp do fachowej opieki medycznej. Z kolei ubezpieczenie na życie – zapewnia ochronę w postaci zabezpieczenia finansowego na wypadek śmierci osoby ubezpieczonej. Oczywiście – ubezpieczenie na życie można rozszerzyć o umowy zdrowotne, co oznacza, że odszkodowanie finansowe można otrzymać również w sytuacji poważnego zachorowania, pobytu w szpitalu czy kontuzji, np. złamania ręki. Ubezpieczenie na życie może gwarantować dodatkowe wsparcie w postaci transportu medycznego, pomocy psychologa lub pomocy domowej po hospitalizacji – jednak nie każda polisa to gwarantuje.

Ubezpieczenie zdrowotne skupia się wyłącznie na zdrowiu – umożliwia dostęp do opieki zdrowotnej – zarówno do lekarza pierwszego kontaktu, jak również endokrynologa, gastrologa, ginekologa, urologa oraz innych specjalistów. Ponadto możemy korzystać z darmowych badań diagnostycznych - zarówno podstawowe badanie krwi, poziomu hormonów tarczycy, RTG, jak również rezonans magnetyczny czy tomografia komputerowa. Polisa zdrowotna może również zapewnić opiekę stomatologiczną. Ogółem badań, z których będziemy mogli skorzystać może być aż 466, z kolei wśród lekarzy możemy liczyć na pomoc ze strony aż 65 specjalizacji.

Wiek przystąpienia może być bardzo różny - dla części towarzystw ubezpieczeniowych górną granicą wiekową będzie 60 rok życia, dla innych – 70. To, co łączy wszystkie oferty, to czas trwania umowy - 12 miesięcy. Polisa zdrowotna to produkt, którego umowa trwa rok, możemy ją przedłużać, jednak z założenia nie możemy dokonać zakupu z góry na 10 lat.

Przed zakupem polisy ubezpieczyciel musi ustalić ryzyko zachorowania, nasz ogólny stan zdrowia na podstawie wieku i przebytych chorób. Możemy spodziewać się ankiety medycznej, która ma sprecyzować naszą kondycję zdrowotną. Więcej informacji znajdziemy, sprawdzając dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne na www.ubezpieczeniaonline.pl.

Ile kosztuje ubezpieczenie zdrowotne?

W zakresie ceny - możliwości mamy wiele, w związku z czym ubezpieczenie zdrowotne nie powinno być większym problemem finansowym.

Ceny zaczynają się od około 30 zł miesięcznie. Zazwyczaj większym kosztem jest opłata za internet lub abonament za telefon. Oczywiście zależnie od tego, co zapewnia nam dana polisa - cena ubezpieczenia może być wyższa. Ważne jest zatem, by wybrać dokładnie to, czego potrzebujemy - jeśli mamy problemy skórne - sprawdźmy czy polisa zapewnia nam dermatologa, jeśli chorujemy na tarczycę - ważny będzie endokrynolog, USG tarczycy oraz RTG klatki piersiowej, jeśli chorujemy na wrzody żołądka - istotny będzie gastrolog oraz badanie endoskopowe.

W sytuacji, gdy np. jesteśmy w grupie ryzyka zachorowania na raka z uwagi na obciążenie genetyczne - ważne będą badania, które należą do bardziej kosztownych, jak tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny. To również może zapewnić nam polisa zdrowotna.

Górna granica cenowa to około 200 zł miesięcznie. Polisa w takiej cenie zazwyczaj zapewnia szeroki zakres usług, zarówno pod względem specjalizacji lekarzy, jak również ilości badań diagnostycznych.

Porównanie pozwoli nam zaoszczędzić

Kluczem do znalezienia dobrej polisy jest porównanie ofert. W podobnej cenie możemy uzyskać czasem bardzo różną pomoc. Przykładowo grupa Signal Iduna w ramach polisy kosztującej 41 zł miesięcznie może zapewnić nam 5 specjalistów oraz 116 badań diagnostycznych, z kolei oferta TU Zdrowie - dostęp do 16 specjalistów oraz 190 badań. Maksymalny wiek przystąpienia w przypadku tej pierwszej oferty to 60 lat, z kolei przy drugiej to 70 lat. Nieważne zatem, czy interesują nas ubezpieczenia zdrowotne od PZU na www.ubezpieczeniaonline.pl, czy produkty innych firm  - nie kupujmy polisy zdrowotnej bez wcześniejszego porównania. Pozwoli nam to sporo zaoszczędzić, a na przyszłość zapewni nam odpowiednią pomoc.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.