Wiadomości z Świętochłowic

Co warto wiedzieć na temat siłowników hydraulicznych?

  • Dodano: 2019-10-22 09:30

Siłowniki hydrauliczne to elementy wykonawcze, które na szeroką skalę wykorzystywane są w przemyśle. Umożliwiają poprawne funkcjonowanie maszynom i urządzeniom, których działanie zależy od sprawności hydrauliki. Siłowniki hydrauliczne zamieniają dostarczaną w procesie tłoczenia cieczy energię na ruch posuwisty.

Budowa siłowników hydraulicznych

Niemal wszystkie powszechnie stosowane siłowniki hydrauliczne zbudowane są z tych samych podstawowych elementów. Należą do nich: tłok, tłoczysko, uszczelnienia zewnętrzne i zewnętrzne, pokrywa oraz opcjonalnie zawory dławiące. Taka budowa siłownika hydraulicznego daje możliwość uzyskania ruchu w wielu urządzeniach. Wysokiej jakości modele posiadają dodatkowo powłokę antykorozyjną. Ma to szczególne znaczenie, gdy siłownik wykorzystywany jest w trudnych warunkach. Dodatkowa powłoka skutecznie chroni przed działaniem wilgoci, a tym sam korozji prowadzącej do uszkodzenia lub całkowitego uszkodzenia urządzenia. 

Klasyfikacja siłowników hydraulicznych

Siłowniki hydrauliczne klasyfikować można ze względu na rodzaj suwu. Konkretnie dotyczy to jego kierunku. Na podstawie ruch da się je podzielić na siłowniki działania jednostronnego oraz siłowniki działania dwustronnego. W pierwszym przypadku ciecz odpowiada za ruch tłoka wyłącznie w jedną stronę. Do pozycji wyjściowej powraca on samoczynnie, np. pod wpływem oddziałującego obciążenia. W drugim przypadku ciecz wypełnia cylinder, co umożliwia mu ruch w obie strony.

Zastosowanie siłowników hydraulicznych

Siłowniki hydrauliczne posiadają bardzo szerokie zastosowanie. Element ten powszechnie wykorzystywany jest w motoryzacji. Siłowniki hydrauliczne znaleźć można zarówno w samochodach, jak i urządzeniach stosowanych do serwisowania pojazdów. Sprzęt tego typu wykorzystać da się w prasach warsztatowych, które służą do rozmaitych działań związanych z obróbką elementów montowanych następnie w samochodach. Siłowniki hydrauliczne są także nieodłącznie powiązane z przemysłem budowniczym. Wykorzystuje się m.in. w pojazdach ciężarowych, dostawczych i wywrotkach. 

Usterki siłowników hydraulicznych

Pod wpływem intensywnej eksploatacji siłowniki hydrauliczne ulegają zniszczeniom. Powstałe w ten sposób usterki mogą uniemożliwić pracę całego układu i powodować liczne przestoje w pracy. W renomowanej firmie Fluiconnecto - https://www.fluiconnecto.pl/pl/inne-produkty/silowniki-hydrauliczne realizowane są usługi regeneracji siłownika hydraulicznego. Zakres prac obejmuje m.in. wymianę uszczelnień, wymianę rur cylindra, szlifowanie i chromowanie tłoczysk, dorabianie ucha dławicy czy przeprowadzenie testów na stanowisku diagnostycznym.
 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.