Wiadomości z Świętochłowic

Co wpływa na żywotność rybek? O filtrach do akwarium i oczek wodnych słów kilka

  • Dodano: 2021-12-22 07:15, aktualizacja: 2021-12-22 07:30

Często spotykanym dodatkiem w domach są akwaria z ciekawymi okazami rybek. Dodatek ten cieszy się popularnością ze względu na szereg typowych dla siebie zalet. Jakie korzyści wynikają z posiadania akwarium w domu? Jakie akcesoria akwarystyczne pomagają maksymalizować te korzyści? Czym się sugerować przed zakupem filtrów oczyszczających wodę w akwarium? Czy alternatywne oczka wodne również wymagają ich implementacji?

Korzyści, które przyciągają

Akwaria cechują się specyficznym pakietem zalet. Pierwszą z brzegu korzyścią wynikającą z posiadania akwarium w domu jest jego wpływ na odbiór pomieszczenia. Zadbane akwaria stanowią ozdobę i przyciągają uwagę. Sprawiają, że tak domownicy, jak i goście czują się w nim dobrze. Skoro pojawił się tu wątek samopoczucia, warto dodać, że widok rybek i dźwięki wydobywające się z akwarium działają na człowieka kojąco. Z pomocą akwarium można się wyciszyć i zrelaksować. W przypadku miłośników akwarystyki możliwa jest hodowla najróżniejszych gatunków ryb wewnątrz takiego akwarium. Dla najmłodszych wypływa tu korzyść o walorach edukacyjnych, ponieważ poznają w ten sposób faunę i florę. 

Akcesoria do akwarium, bez których ani rusz

Bez właściwej dbałości o akwarium niemożliwa jest frajda z hodowli egzotycznych okazów rybek. Podstawowymi akcesoriami, bez których hodowla jest niemożliwa na dłuższą metę, są filtry do akwarium, grzałka i oświetlenie. Dodatkami są rośliny, które umieszcza się wewnątrz, specjalne sitko do łapania rybek i gąbka do czyszczenia powierzchni akwarium. Warto się skupić na pierwszym elemencie, a mianowicie na filtrach oczyszczających wodę. Jest to bardzo ważny element wpływający zarówno na estetykę, jak i na żywotność znajdujących się wewnątrz okazów. W przypadku akwariów wyróżniamy trzy filtry oczyszczające. 

  • Filtry wewnętrzne

Woda znajdująca się wewnątrz jest zasysana do filtra i wypuszczana jego górną częścią, Przeważnie takie filtry mają funkcję mechaniczną i biologiczną. Można go wykorzystać niezależnie od wielkości samego akwarium. Wewnętrzne filtry mają tę zaletę, że są tanie i pobierają niewielką ilość mocy.

  • Filtry kaskadowe

Montuje się je na zewnętrznej stronie akwarium. Zasysa wodę za pośrednictwem zewnętrznej rurki. Kaskadowe filtry są zalecane przy akwariach, w których nie ma zbyt dużego ruchu wody. Plusem takich oczyszczaczy jest niski pobór prądu i cena, która nie przeraża.

  • Filtry kubełkowe

Zalecane są dla dużych akwariów , w których znajduje się ponad 50 litrów wody. Montuje się je pod akwarium. Woda podobnie jak w przypadku filtrów kaskadowych odprowadzana jest przez specjalne rurki. Kluczową zaletą tychże komponentów jest wydajność wkładów filtracyjnych. 

Warto pamiętać o tej kategorii akcesoriów w odniesieniu do akwarium. Zestawy akwarystyczne uwzględniające wszystkie wymienione rzeczy są dostępne w sklepach zoologicznych oraz internetowych. Dzięki świadomym zakupom możliwe jest cieszenie się z hodowli egzotycznych rybek u siebie w domu.

Krótko o oczkach wodnych

Właściciele przydomowych ogródków lub działek chętnie stawiają na oczka wodne, które przywodzą na myśl Morskie Oko. Często hodują w nich karpie i inne gatunki ryb. Podobnie jak akwaria, potrzebują określonych filtrów do czyszczenia biologicznego i mechanicznego. W przypadku oczek wodnych spotkać się można z filtrami ciśnieniowymi i przepływowymi. Te pierwsze odprowadzają wodę pod ciśnieniem i stosowane są w przypadku niewielkich zbiorników wodnych. Filtry przepływowe z kolei nie pracują z wodą wpływającą pod ciśnieniem. Montuje się je bez względu na wielkość akwenu. Filtr do oczka wodnego nie działa w odosobnieniu. Często montuje się do niego pompę filtrującą i lampę UV. Wszystkie te komponenty działają jak jeden organizm. Woda znajdująca się w oczku oczyszczana jest z nieczystości, patyków, roślin, kurzu i pyłu. Montaż odpowiednich akcesoriów wpływa na wizualny odbiór takiego oczka i pozwala cieszyć wzrok. Działa też z korzyścią dla ryb, jeśli te znajdują się w takim zbiorniku.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.